Cuma, Temmuz 12, 2024

Solingen’de Neonazi Kurbanlarına Anma Töreni

Date:

Almanya’nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletindeki Solingen şehrinde bundan 28 yıl önce Neonaziler tarafından kundaklanarak yakılan evlerinde hayatını kaybeden Amasya-Merzifonlu Genç ailesinin beş ferdi için anma töreni düzenlendi.

Mehmet Tanlı – Solingen

Untere Werner Caddesi üzerindeki evlerinde 28 yıl önce yaşanan bu ırkçı facianın ilk anma törenini Solingen Halk Derneği, Solingenli Demokratlar İnisiyatifi ve Solingen Alevi Kültür Merkezi üstlendi. Anma törenine aralarında Eyalet Alevi Birlikleri Bölge başkanı Soner Solmaz ve diğer birçok STK yönetici ile Alman ve Türkiyeli insanlar katıldı. Bu yılki Anma töreninde konuşmacılar ise Solingen Halk Derneği Başkanı Ali Doğan, Yazar Doğan Akhanlı, yine gazeteci-yazar Kazım Gündoğan’dı. Solingen Acısı ve Irkçılık…

Konuşmasının başında Türk ve Alman Irkçılığı AKP hükümetinin muhaliflere uyguladığı baskıları anlatırken bir grup tahminen cami kesiminin protestosuna maruz kalan Kazım Gündoğan duygularını şöyle dile getirdi; ’’Irkçılık mağdurlarını anarken, Türk Irkçılarının saldırısına uğramak çok acı bir şey. 

Alman devleti Genç ailesinden özür dilemiştir

Türk ve Alman Irkçılığının Tarihsel kökleri ve kardeşliği üzerine, Türkiye’deki Islamist Faşizme yaptığım vurgular nedeniyle saldırgan Türk Irkçısı küçük bir Grup “Vatan Haini Yalan Söylüyorsun” diyerek Kargaşa yarattılar. Almanya ve Türkiyeli Demokratik Kurumlar tarafından Organize edilen Anma Etkinliği Türk Konsolosluk Elemanlarının da içinde bulunduğu bir grup Irkçı tarafından engellenmeye çalışıldı, bu da anma törenine gölge düşürdü. Polisin ve Katılımcıların müdahalesiyle provokatörler Anma alanının dışına çıkarıldıktan sonra anma etkinliğimiz devam etti. Almanya Devleti ve Toplumu Katliam yerini bir anıta dönüştürerek, Merzifon’dan beş Kestane Ağacı getirerek Genç Ailesinden öldürülen beş kişinin Anısına birer Anıt olarak dikmiştir. Bu bir anma, hatırlama ve yüzleşme kültürüdür, özür dilemedir. Irkçılık ve Dincilik İnsanlığın başına bela edilmiş iki köhnemiş İdeolojidir. Dünyanın her yerinde Irkçılıkla Mücadele bir Yaşam biçimi olmak zorundadır. Bu dileklerle yaşamını yitiren Genç ailesinin fertlerini saygıyla anıyor, katil Neonazileri de şiddetle kınıyor, lanetliyorum” dedi.

Solingen Anakent Belediye Başkanı Kurzbach: “Hala içimiz sızlıyor”

Bıçaklarıyla ünlü, 159 bin nüfuslu Solingen şehrinin Belediye Başkanı Tim Kurzbach da Anma töreninde yaptığı konuşmada, “Böyle bir facianın tekrar yaşanmaması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz Belediye olarak. Göçmenlerin topluma uyumu, burada kendilerini mutlu ve güvende yaşamaları için birçok Projeyi hayata geçirdik. Bu yaşanan tarihi olaydan duyduğum üzüntüyü tarif edemem. Irkçılığı, yabancı düşmanlığını lanetliyor ölenlerin anısı önünde eğiliyorum” dedi. Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’te aşırı sağcılar tarafından Genç ailesinin evi kundaklanmış, yangında Gürsün İnce, Hatice, Hülya ve Saime Genç ile Gülistan Öztürk hayatlarını kaybetmişti.

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Erdal Kılıçkaya: Sönmeyen kor 2 Temmuz

2 Temmuz, bundan 31 yıl önce insanlık tarihine kara...

Ümit Kıvanç: Toplumun haysiyetini de korumayı bilmesi lazım

İrfan Aktan Sivas Katliamı hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı...

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?