Pazartesi, Haziran 17, 2024

Müslüm Doğan: Alevi inancı kuşatma altında

Date:

Doğan, raporu hazırlarken, Alevi öğretisi ve inancının karşılaştığı sorunların hukuk ve inanç boyutu ile araştırıldığını, kaynak olarak Alevi toplumunun örgütlendiği tüm alanlardan veriler ile akademik çalışma ve raporlardan yararlanıldığını belirtti.

‘Alevi inancı kuşatma altında’

HDP Milletvekili Müslüm Doğan, Alevilerin inanç ve öğretilerinin yok sayıldığını belirterek, “Buna karşı asimilasyon kurumları geliştirilmiştir. Başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere Alevi inancı ve öğretisi büyük bir kuşatma altına alınmıştır” dedi. Halkların Demokratik Partisi (HDP), İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Alevilerin yaşadığı sorunlara ilişkin hazırladığı “Alevi Toplumunun İnanç ve Öğretilerinden Dolayı Karşılaştıkları Sorunlar, Eşit Yurttaşlık Talepleri ve Çözüm Önerileri” başlıklı raporu Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

“Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllardan beri Alevi toplumu, bir inanç ve öğreti sorunu ile karşı karşıyadır. İnanç ve öğretileri yok sayılmış, kabul edilmemiş ve buna karşı da asimilasyon kurumları geliştirilmiştir” diyen Doğan, Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere Alevi inancı ve öğretisinin büyük bir kuşatma altına alınmış olduğunu dile getirdi.

 

Raporun siyasi parti grup başkanvekilleri ile devletin tüm kademelerine de iletildiğini ifade eden Doğan, Alevilerin sorunlarını şu şekilde sıraladı: “Zorunlu din dersleri ile Aleviliğin asimile edilmesi. Diyanet İşleri Başkanlığının din ve vicdan hürriyetine aykırı olduğu, bu temelde Aleviliği yok sayması. Alevilerin ibadet yeri olan cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmemesi. Hacı Bektaş Veli Dergahı’nın Alevilere verilmemesi. Aleviler için özel öneme sahip günlerin resmi tatil ilan edilmemesi. Ayrımcılıkla mücadele edilmemesi, önlenmemesi ve kamu hizmetlerinde ayrımcılık. Nefret suçlarının cezalandırılmaması.”

 

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?