Müslüm Doğan: Alevi inancı kuşatma altında

/

Doğan, raporu hazırlarken, Alevi öğretisi ve inancının karşılaştığı sorunların hukuk ve inanç boyutu ile araştırıldığını, kaynak olarak Alevi toplumunun örgütlendiği tüm alanlardan veriler ile akademik çalışma ve raporlardan yararlanıldığını belirtti.

‘Alevi inancı kuşatma altında’

HDP Milletvekili Müslüm Doğan, Alevilerin inanç ve öğretilerinin yok sayıldığını belirterek, “Buna karşı asimilasyon kurumları geliştirilmiştir. Başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere Alevi inancı ve öğretisi büyük bir kuşatma altına alınmıştır” dedi. Halkların Demokratik Partisi (HDP), İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Alevilerin yaşadığı sorunlara ilişkin hazırladığı “Alevi Toplumunun İnanç ve Öğretilerinden Dolayı Karşılaştıkları Sorunlar, Eşit Yurttaşlık Talepleri ve Çözüm Önerileri” başlıklı raporu Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

“Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllardan beri Alevi toplumu, bir inanç ve öğreti sorunu ile karşı karşıyadır. İnanç ve öğretileri yok sayılmış, kabul edilmemiş ve buna karşı da asimilasyon kurumları geliştirilmiştir” diyen Doğan, Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere Alevi inancı ve öğretisinin büyük bir kuşatma altına alınmış olduğunu dile getirdi.

 

Raporun siyasi parti grup başkanvekilleri ile devletin tüm kademelerine de iletildiğini ifade eden Doğan, Alevilerin sorunlarını şu şekilde sıraladı: “Zorunlu din dersleri ile Aleviliğin asimile edilmesi. Diyanet İşleri Başkanlığının din ve vicdan hürriyetine aykırı olduğu, bu temelde Aleviliği yok sayması. Alevilerin ibadet yeri olan cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmemesi. Hacı Bektaş Veli Dergahı’nın Alevilere verilmemesi. Aleviler için özel öneme sahip günlerin resmi tatil ilan edilmemesi. Ayrımcılıkla mücadele edilmemesi, önlenmemesi ve kamu hizmetlerinde ayrımcılık. Nefret suçlarının cezalandırılmaması.”

 

Önceki Haber

Alevilik hiçbir kalıba sığmaz

Sonraki Haber

Anadolu Erenleri ve Dergahların Oluşumu

Latest from Forum

DENİZ’i Vurdular…

DENİZ’i Vurdular…Vurulan Sensin,Vurulan Senin Elin, Ellerindir…Vurulan Sensin,Senin zafer işareti yapan elindir Sol Kardeşim…

Alevi sessizliğini duymak

Ülkede toplumsal alanda genel olarak hâkim olan korku ve tehdit ikliminde Alevinin pozisyonunun ayrıksı bir konumda

%d blogcu bunu beğendi: