Cumartesi, Haziran 15, 2024

Dilek İncedal – Müslüm Dalkılıç: ‘Rıza Şehri’ Bayrağı Yükseğe

Date:

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 283. sayısında yayınlanmıştır.

Sevgili Canlar;

Acılar yaşadık, sevinçler büyüttük, umutlar çoğalttık. Irkçı ve ayrımcı politikalarla, inkarcı ve imhacı uygulamalarla yüreklerimizden kanatıldık.

Kalemlerimize kurşun sıkıldı, düşünürken vurulur olduk.

Yeni yılın inançların, kimliklerin  özgürleşeceği, emek, barış, eşitlik ve demokrasi mücadelesinde kazanımlarımızın çoğalacağı bir yıl olmasını diliyoruz.

Geride bırakacağımız 2023’ de çok acılar yaşadık ama sevinçlerimizi de var ettik, umutlarımızı da büyüttük.

Tarihin bu dönüm noktasında bir tarafta  ülkemizde yaşanan deprem felaketiyle yüreklerimizden vurulduk. Bu toplum öyle böyle değil büyük bir dayanışma yarattı depremde. Birlikte örgütlediğimiz bir daha ki deprem de dayanışmaya ihtiyaç duymadığımız bir sistemi inşa etmemiz gerektiği bilinci daha da yükseldi. Dayanışma gelişmeli, çıkış 2629yolumuz da bu olmalı. Dayanışmaya en çok ihtiyacımız olan bu dönemde darda kalanın, zorda olanın yanında olmayı varoluşumuzun ve inancımızın gereği bildik. Bir taraftan da Aleviler, emekçiler, kadınlar, ve dünyanın tüm ötekileri olarak kendimizi var etme mücadelesi verdik.

Aşımıza, ekmeğimize göz koyan ücretli kölelik sistemine; kadınları çifte sömürüye maruz bırakan ataerkil vahşete; ezilen ulusların eşitliğini engelleyen sömürgeci barbarlığa; kendileri gibi olmadıkları için kendilerine özgü bir inanç, yaşam tarzı, felsefesi olan biz Alevilere , azınlık haklarını gasp edip, asimile ederek kimliksizleştirmeye çalışan etnik kıyıma; savaşla talan edilen ülkelerinden kaçan mültecileri pazarlık konusu yapan sömürgeci bezirganlara, onları ölüme terk eden ırkçı kayıtsızlığa; açlıktan kırılan yığınlara karşın, silahlanmaya dev kaynaklar akıtan militarizme; doğaya kasteden kapitalist yıkımın felaketine karşı,  açlığa mahkum edilen, hak arayanların eşitlik ve özgürlük isteyenlerin zindanlara kapatıldığı, haksızlıklar, hukuksuzluklar karşısında ‘Rıza Şehri’ bayrağını yükseltmeye, mücadeleye çağırıyoruz.

Ülkemizde kadına yönelik 2023 yılında yaşanan şiddet verileri Saray rejiminin kadın düşmanlığına devam ettiğini gösteriyor. 2023 yılında en az 320 kadın katledildi, 189 kadın ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Kadınlar, en yakınındaki erkekler tarafından katledildi.

Bu inanç kadın-erkek birlikte yol yürüdüğü, Cem tuttuğu, semah döndüğü için aşağılanmalara ve en üst perdeden söylemlerle linçe uğratılmıştır. Kadın can’dır, kadın yol’dur söylemini hayatın her alanında işlevli hale getirelim. Her ne kadar egemen toplumsal kurallar ve ölçütler, kadının yoldaki hizmetlerini eşit haklarla yapmasını engellese de, kadınlar vardır.

Kadın bütün evren gibi eşitlik içinde semah döner.

Savaşların, yoksulluğun, işsizliğin, yolsuzlukların ve dikta yönetimlerinin bunalttığı milyonlarca emekçi artık yeter diyor.

Kapitalist politikalar insanlığın hiçbir sorununa çözüm olamadığı gibi, varolan sorunları da çözümsüzlüğe doğru sürüklüyor. Sadece insanlığı değil, bütün bir yaşamı tehdit ediyor, Emperyalist-kapitalist sistem çöküyor. Eskiyen yerini yenisine bırakmak zorunda. Her yönüyle çürümüş bu sistem içerisine insanlığı ve bütün bir yaşamı mahkum ediyor. Ekonomik gücüne rağmen, toplumların değişim talebi karşısında direnecek gücü kalmayacaktır.

Savaşa karşı barış, zulme karşı özgürlük, ayrımcılığa karşı eşitlik, ırkçılığa karşı kardeşlik diyelim!

Gelin hep birlikte binbir renkli çiçeği varsa doğanın, binbir çiçekli, renkli, dilli, kültürlü insanları olalım ve barış içinde yaşayalım. Dindirelim acıları. Barış halayına, barış semahına duralım.

Gayretiniz bol olsun, diliniz Hızır’ın dili olsun, doğrudan, haktan, hakikatten yana sevgi dili olsun.

Dostluk, dayanışma, mücadele ve direnişle kalın!

Yılları güzelleştirecek olan yaşamı dirençli kılmaktır.

Yaşanacak nice mutlu yıllara…

Aşk ile….

Dilek İncedal – Müslüm Dalkılıç
Britanya ABF Eşit Başkanları

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Ali Çağan: Sönmeyen Yangın, Dinmeyen Sizi

2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal etkinliklerine katılmak için...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?