Salı, Mayıs 28, 2024

Binali Sağlam: Yarin Yanağından Gayri Her Şey

Date:

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 283. sayısında yayınlanmıştır.

2023 yılı ile gözümüzü yüreğimizi umutla açtık. Fakat 6 Şubat 2023 on bir bölgede yaşanan depremle göçüklerin altında, kurtulma umudu ile bekleyen halkımızı, derin acılarla, gözyaşlarıyla kanal gibi açılan toprak ananın kucağına kefensiz, laylon poşetlerle sırladığımız ve yine en acımasızı ailelerin molozların içersinde, yakınlarını aramaları oldu. Nasıl kapanır bu yaralar. Annelerini, babalarını kaybeden çocuklar, eşlerini kaybedenler, topraklarından koparılan insanlar.

Yazıklar olsun, gözümüzü yüreğimizi umutla açtığımız 2023 yılı, yazıklar olsun sana. Yaşanılacak bu hayattan diri diri kopardın canlarımızı.

Depremden dolayı lokmalarını bizlerle paylaşan, lokma sahiplerinin elçisi olarak hakkaniyetli bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için hizmet ettiğimiz bir yıl oldu.

Daha dün bizlerin ibadet yerlerine ucube, cümbüş evleri diyen, bugünde Alevileri daha iyi sistem içinde asimile etmek için Bakanlık’ta maaşa bağlamak isteyen, elimizi tutup kolumuzu yutmaya çalışanların yanı sıra, bunlara biyat edenler; yolunuz açık olsun. Hani bizim itlerimiz bile haram lokma yemezlerdi. Size helal olsun. Bunlarda hile bitmiyor.

Yarının umutları, çocuklarımızı asimile etmek için, ÇEDES icat edildi. Cami ve din görevlilerini eğitim görevlisi yaparak atamalar başlatıldı. Fakat susmadık, bunlara karşı İzmir, Ankara ve İstanbul‘da yürüyüşler yaptık.

1993 Madımak’ta diri diri yakılan 33 canımızın yeryüzünde gerçekleştiremediğimiz Utanç Müzesi’ni Madımak Sanal Müzesi olarak gök yüzüne diktik. İşte 2023 muhasebesi.

2024 yılı bizim için daha güçlü olmamızı, yarin yanağından gayri her şeyi birlikte paylaşacağımız bir dönem olmalıdır. Bizler ve ötekileşdirilmiş halklarla birlikte bir gemi yolculuğuna çıktık. Bu geminin batmaması için, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz!“ seslenişiyle yarınları, özgürlükleri, umutları birlikte inşa edeceğiz.

2024 yılında kurumsal olarak planlayıp yapamadıklarımızı hayata geçireceğiz. İsviçre’de yaşayan tüm canlarımızın sesi ve kulağı olacağız. Çatı örgütümüz İABF‘yi daha güçlü kılabilmek için mücadele edeceğiz.

Dostluğun, kardeşliğin, beraberliğin, örgütlülüğün pekiştiği, anaların, babaların kardeşlerimizin ağlamadığı, faşizmin insan ve doğa üzerinde zulüm yapmadığı, haksız savaşlar yüzünden çoçukların ölmeyeceği bir yıl olsun.

2024 yılı sağlıklı, huzurlu ve bereketli olsun.  Cümlenizin yeni yılı kutlu olsun.

Binali Sağlam
İABF Genel Başkanı

 

 

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

18 Mayıs’ta 33 Can Aşkına Ankara Yenimahalle’deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde buluşalım!

"Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Tanıtımı ve 2 Temmuz Madımak...

Selma Orundaş: Eşikteki ile Döşektekinin Kudreti

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 285. sayısında yayınlanmıştır. “Yol cümleden...

Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Belgesel Filmi

BİLGİLENDİRME Sevgili Canlar, Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Belgesel Filmi 2 Temmuz'da...

Özge Göncü: İyi Olmamızın Mücadele İle Ne Alakası Var?

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 285. sayısında yayınlanmıştır. Çetin mücadele...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?