Pazartesi, Haziran 17, 2024

Nevin Sevük: Her Şeye Rağmen

Date:

“Demokrasi, demokrasiyi devirmek için kullanılıyor.”

“Bir SA bulmalı ve ortalığı temizlemeliyiz!” (Andreas Geithe, AfD)

“En büyük sorun, Hitler’in mutlak kötü olarak tasvir edilmesi.” (Björn Höcke, AfD)

HER ŞEYE RAĞMEN

Parti yönetimindeki en iyi iki adayın (M.Krah-B.Höcke) karanlık kanallardan para kabul ettikleri iddiaları nedeniyle seçim kampanyasından uzaklaştırılmaları, partinin önde gelen daha bir çok yöneticisi hakkında devam etmekte olan soruşturmalar, casusluk, kara para aklama, yolsuzluk şüphesiyle evlerinin, ofislerin aranması, AfD’nin bazı kesimleri gibi Rusya’ya yakınlığı ve protestocu seçmenlere hitap etmesi dolayısıyla soldan rekip görülen Sahra Wagenknecht’ın oyuna katılması, aylardır bir çok kentte kitlesel katılımlı karşı demokrasi mitingleri ve ve ve…

Hiçbir şey AfD’nin yükselişinin önüne geçemedi. AfD bırakın en son anket rakamlarını yerle bir etmeyi, 2019 Avrupa ve 2021 Federal seçimlerinin oldukça üzerine çıkarak Brüksel Parlamentosu’na 16 vekil gönderdi; yüzde 16’dan fazla oy oranıyla da Almanya’daki en güçlü ikinci gücü hatta Doğu Almanya’nın en güçlü gücü haline geldi. Daha dün adaylıkları askıya alınan adayların, bugün Avrupa Parlamentosu’na delegasyon veya benzer bir liderlik pozisyonu üstlenmesinden korkuluyor.

AfD’nin bu yükselişi Hitler’in Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (NSDAP)’nin 100 yıl önceki başlangıcını hatırlatıyor.

Şüphesiz ki daha önceki değerlendirmelerimizde bu toplu sağa kayışının politik, ekonomik, siyasi ve toplumsal nedenlerinin bilincine varılması ve bir an önce bu yükselişten telaşa düşen demokrasiden yana kesimlerin tavır ve siyasilerin önlem almalarının gerekliliğine dikkat çektik.

Yalnız kabul etmeliyiz ki; Almanya’da ırkçı, aşırı sağ görüş ve ideolojiye sahip kesimlerin hep var olduğunu, bunun aslında yeni bir olgu olmadığına da dikkat çekmek gerekir.

Bizler, bu kadar insan nasıl olur da birden aşırı sağcı oldu düşüncesi ile oyalanacağımıza, yeni olan AfD ile birlikte bu görüşteki insanlar için parlamentolarda temsil için yeni bir siyasi fırsatın doğmuş olduğu gerçeğini altını çizmeliyiz.

İşte bu kesimlerin desteği ile popülist, ırkçı AfD; otoriter anlayışlarını, ırkçı dünya görüşlerini ve muhakkak ki fırsatında demokrasi ile uyumsuz keza uygulamalarını, demokrasiyi baltalamak, istikrarsızlaştırmak için kullanıyor.

Demokrasi, demokrasiyi devirmek için kullanılıyor. Bunun örneklerini sıklıkla tecrübe ettik. Ortak savı elbette ki; bu durumda temsil ettiği sistemin korunması için, demokrasinin kendisinin de savunulması gerektiğidir. İşte asıl can alıcı nokta bu; ama nasıl?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?