Salı, Mayıs 28, 2024

Muharrem Orucu 20 Ağustos’ta başlıyor…

Date:

Bu yıl Muharrem Orucu 20 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında tutulacak. Konuyla ilgili Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu İnanç Kurulu Başkanı Müslüm Kaya, AABF İnanç Kurulu adına bir açıklama yaptı.

Kerbelayı anmak Hakkı hakikati anmaktır, İmam Hüseyin’in davasına sahip çıkmaktır. Kerbelayı anmak! Her türden gericiliğe, savaşlara, katliamlara, yok etmelere ve biatçi düşünceye karşı olmaktır. Her şart altında günümüzün yezitlerine boyun eğmemek haksızlığa ve zulme karşı direnmektir.


Kerbelayı anmak sadece yas bağlamak değil, İmam Hüseyin’in Haklı davasını savunmak ve hayata geçirmektir. Ancak böylelikle Kerbelayı özümsemiş, İmam Hüseyin’in haklı davasına sahip çıkmış ve yeni Kerbelaları engellemiş oluruz.


Kerbela İslam tarihinde bir kırılma, bir dönüm noktasıdır. Kerbela’da kumlara gömülen imam Hüseyin’in bedeni değil, O ulu yol pir’inin deyimi ile ‘Artık İslam ile vedalaşmak gerek, çünkü ümmet Yezide duçar olmuştur’ onun zalimlere, zorbalara, dini kendi saltanatlarına bir basamak yapan saltanat firavunlarına karşı haykırdığı insanlık davasıdır.

İmam Hüseyin ve Zeynep Ana’nın şahsında Kerbela şehitlerini anarken, insanlık davası uğruna canlarını vermiş, bedeller ödemiş bütün şehitlerimizi de saygıyla anıyoruz.


Sevgili Canlar…
Hüseyin ismi Yağmurun damlasına, Turnanın avazına, seherin yeline karıştı, dilden dile, gönülden gönüle düştü. Deyişlerimize, duazlarımıza, mersiyelerimize konu oldu. İmam Hüseyin’in makamı Yolumuzda dar’a durduğumuz Pir Makamıdır. O ezilenin, horlananın, mazlumun yoldaşı, zulme başkaldıranın sesi, yol taliplerinin nefesi oldu. Onun mücadelesi, hak ile batılın mazlum ile zalimin mücadelesidir. Yeryüzünde zalimler olduğu müddetçe bu mücadele de var olacaktır.


İmam Hüseyin ve Zeynep Ana’nın şahsında Kerbela şehitlerini anarken, insanlık davası uğruna canlarını vermiş, bedeller ödemiş bütün şehitlerimizi de saygıyla anıyoruz. Özlemimiz, zülmün ve baskının olmadığı Hakkın ve hakikatin hakim olduğu bir dünyada kardeşçe bir arada yaşamaktır.


Canlar; Orucumuz, matemimiz sesiz, sedasız, kimseleri rahatsız etmeden gönüllülük temelinde gösterişten, şatafattan uzak olmalıdır. Pandemi nedeni ile bütün insanlık zor bir süreçten geçmektedir. Bizler için insan sağlığı ön plandadır. Sağlık kuruluşlarının önerileri dikkate alınarak cem evi yöneticilerimiz ve inanç hizmeti yürüten canlarımız mevcut şartları göz önüne alarak bir değerlendirme yapmalıdır. Şartlar uygun ise cemevlerimizde orucumuzu açmak için çerağ uyarılıp lokmalarımız canlarla paylaşılmalı. Şartlar uygun değilse her canımız kendi hanesinde çerağ uyarıp niyetini açmalıdır.


İmam Hüseyin aşkına lokmalarımızı Doğal afetlerde, savaşlarda zarar görenlere, Eğitim gören gençlerimize, insanlık yararına hizmet eden, gelecek nesillerimize yaşanır bir dünya için emek veren kurumlara, Bu zor koşullar nedeni ile maddi sıkıntıda olan cemevlerimize lokmalarımızı bağışlamalıyız.

Muharrem Orucu 20 Ağustos’ta başlıyor…

Matem Orucu bu yıl 20 Ağustos 2020’de başlayıp 1 Eylül 2020 günü oniki İmam için Aşure pişirilerek tamamlanacaktır. Matem orucu başlamadan önce 19 Ağustos günü Ana Fatima orucu, ayrıca kimi yörelerimizde üç günlük masum-u paklar orucu da tutulmaktadır.


Matem orucu gün batmak üzereyken açılır. Canlarımız bulundukları yöreye göre gün batımını dikkate almalıdırlar. Takriben 19.45 – 20.15 arası.
Yüreği Ehli-Beyt sevgisi ile dolu olan canlar. Mateminiz Pir İmam Hüseyin nezdinde kabul olsun. Cümle Canların tutacağı Oruçlar, vereceği Lokmalar oniki imam dergahına yazılsın.

AABF İnanç Kurulu Adına Müslüm Kaya

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

18 Mayıs’ta 33 Can Aşkına Ankara Yenimahalle’deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde buluşalım!

"Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Tanıtımı ve 2 Temmuz Madımak...

Selma Orundaş: Eşikteki ile Döşektekinin Kudreti

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 285. sayısında yayınlanmıştır. “Yol cümleden...

Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Belgesel Filmi

BİLGİLENDİRME Sevgili Canlar, Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Belgesel Filmi 2 Temmuz'da...

Özge Göncü: İyi Olmamızın Mücadele İle Ne Alakası Var?

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 285. sayısında yayınlanmıştır. Çetin mücadele...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?