Pazartesi, Haziran 17, 2024

Moers AKM canlarla Hızır Lokmalarını paylaştı…

Date:

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde faaliyet gösteren Moers Alevi Kültür Merkezi Yönetim Kurulu Üyeleri hazırladıkları Hızır lokmalarını ev ev dolaşıp üyelerine ulaştırdı.

Alevilerin Sesi – Moers

Hızır Ayı boyunca yapılan çalışmalar konusunda Alevilerin Sesi Dergisi’ne değerlendirmelerde bulunan Moers AKM Başkanı İmam Vural ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Oduncu, “Cemevi yönetim kurulu olarak Hızır Ayı boyunca Moers‘teki canlarımızla niyazlarımızı paylaştık. Önümüzdeki günlerde tüm canlarla lokmalarımızı paylaşmaya ve hizmetlerimize devam edeceğiz” şeklinde konuştular.

Hızır inancımızın temel değeridir

Pandemi nedeniyle Almanya’da faaliyet gösteren tüm cemevlerinin kapalı olduğunu hatırlatan Moers AKM Başkanı İmam Vural, yönetim kurulu olarak Hızır ayında üyelerini evlerinde ziyaret ederek, lokmalarını paylaştıklarını ifade etti. Vural, “Gülbenglerimizde ve deyimlerimizde Hızır ile ilgili olarak; ‘Hızır elinden tutsun. Hızır birinize bin katsın. Hızır haldaşın, yoldaşın kılavuzun olsun. Hızır görüp gözetsin. Saklasın, beklesin. Hızır’ın gölgesinde olasın. Hızır uğrasın ve yetiş ya Hızır’ gibi dileklerimizi dileriz. Ayrıca “Kul daralmayınca Hızır yetişmez”, “Hızır gibi yetişti”, “Her vaktini hazır, her gördüğünü Hızır bil” gibi deyimlerden de anlaşılacağı gibi yardıma muhtaç olanların, darda kalanların yardımına koşan bir kurtarıcıdır. İnancımızın temel değeridir” dedi.

Özellikle engelli canlarımızı unutmadık

Moers Yönetim Kurulu Üyesi Ali Oduncu ise, “Darda, zorda olan canlarımıza pandemiden kaynaklı bu zor günlerinde bir nebze de olsa çare olabilmek adına lokmalarımızı üyelerimize ulaştırdık. Bu lokmalarımızı dağıtırken özellikle engelli canlarımızı ve ailelerini ziyaret ettik. Canlarımızın, üyelerimizin kendilerini yalnız ve çaresiz hissetmemeleri amacıyla gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimiz en kutsal hizmetlerimizin başında geliyor. Önümüzdeki dönemde de bu tür sosyal dayanışma içerikli çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” diye konuştu.

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?