Moers AKM canlarla Hızır Lokmalarını paylaştı…

/

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde faaliyet gösteren Moers Alevi Kültür Merkezi Yönetim Kurulu Üyeleri hazırladıkları Hızır lokmalarını ev ev dolaşıp üyelerine ulaştırdı.

Alevilerin Sesi – Moers

Hızır Ayı boyunca yapılan çalışmalar konusunda Alevilerin Sesi Dergisi’ne değerlendirmelerde bulunan Moers AKM Başkanı İmam Vural ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Oduncu, “Cemevi yönetim kurulu olarak Hızır Ayı boyunca Moers‘teki canlarımızla niyazlarımızı paylaştık. Önümüzdeki günlerde tüm canlarla lokmalarımızı paylaşmaya ve hizmetlerimize devam edeceğiz” şeklinde konuştular.

Hızır inancımızın temel değeridir

Pandemi nedeniyle Almanya’da faaliyet gösteren tüm cemevlerinin kapalı olduğunu hatırlatan Moers AKM Başkanı İmam Vural, yönetim kurulu olarak Hızır ayında üyelerini evlerinde ziyaret ederek, lokmalarını paylaştıklarını ifade etti. Vural, “Gülbenglerimizde ve deyimlerimizde Hızır ile ilgili olarak; ‘Hızır elinden tutsun. Hızır birinize bin katsın. Hızır haldaşın, yoldaşın kılavuzun olsun. Hızır görüp gözetsin. Saklasın, beklesin. Hızır’ın gölgesinde olasın. Hızır uğrasın ve yetiş ya Hızır’ gibi dileklerimizi dileriz. Ayrıca “Kul daralmayınca Hızır yetişmez”, “Hızır gibi yetişti”, “Her vaktini hazır, her gördüğünü Hızır bil” gibi deyimlerden de anlaşılacağı gibi yardıma muhtaç olanların, darda kalanların yardımına koşan bir kurtarıcıdır. İnancımızın temel değeridir” dedi.

Özellikle engelli canlarımızı unutmadık

Moers Yönetim Kurulu Üyesi Ali Oduncu ise, “Darda, zorda olan canlarımıza pandemiden kaynaklı bu zor günlerinde bir nebze de olsa çare olabilmek adına lokmalarımızı üyelerimize ulaştırdık. Bu lokmalarımızı dağıtırken özellikle engelli canlarımızı ve ailelerini ziyaret ettik. Canlarımızın, üyelerimizin kendilerini yalnız ve çaresiz hissetmemeleri amacıyla gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimiz en kutsal hizmetlerimizin başında geliyor. Önümüzdeki dönemde de bu tür sosyal dayanışma içerikli çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” diye konuştu.

Önceki Haber

Alevi toplumundan Avustralya kültür mozaiğine sanatsal katkı…

Sonraki Haber

Hamm AKM’den 300 Aileye Hızır Lokması…

Latest from İnanç

Bir ‘YUNUS’ anlatayım sizlere…

Bir “YUNUS”anlatayım Sizlere, gönlümce…TURNALAR“Dile” geldiğindeDediler ki…13.Yüzyıl…Anadolu…Babailer İsyanı…Sonrası…Kırım, zulüm, baskı…Kıtlık kıran…ve deKuraklık…Toprak çatladı, çatlayacak…Toprak suya hasret…Köylü “Hasat”a…YağmurYakarışındadır

%d blogcu bunu beğendi: