Salı, Şubat 27, 2024

Alevi toplumundan Avustralya kültür mozaiğine sanatsal katkı…

Date:

Avustralya Alevi Bektaşi Federasyonu(AFA) öncülüğünde Avustralya  Alevi Toplum Konseyi, 1960’ların sonundan itibaren Türkiye’den Avustralya’ya göç eden toplum üyeleri anısına Melbourne’da bulunan Hallac-ı Mansur Cem Evi’nin ön cephesinde büyük bir mozaik sanat projesi gerçekleştirdi. Eser, Avustralya’nın çok kültürlü toplumsal yapısına atıfta bulunmak amacıyla mozaik tekniği ile hazırlandı.

Mozaik projesiyle birlikte, Alevilik kaideleri üzerine arıtılmış bilgileri içeren bir de kitap yayımlandı.

6 mt x 2.4mt büyüklüğündeki eser, Alevi Cem törenlerinde dönülen semah ritüeli etrafında, inancın önemli unsurlarını yansıtmayı amaçlıyor. Anadolu’nun farklı yörelerinde giyilen renkli giysiler içindeki figürlere, güneş, turna kuşları, saz gibi Alevi inancının sembolik olgular eşlik ediyor. Mozaik duvar panosu Avustralya’ya göç etmiş Türkiyeli sanatçılar Hacer ve Enver Çamdal tarafından tasarlandı. Sanatçı Hacer Çamdal hazırlık aşamasında Alevilik inancını araştırırken, “ inceldikçe derinleşen, kıldan bir köprüde yürür gibi zorlaşan içsel yolculuğun anahtarları, kapıları ve basamakları karşıma çıktı” diyor.

Avustralya’da yaşayan Alevilerin çatı organizasyonu Avustralya Alevi Bektaşi Fedarasyonu tarafından hazırlanan proje çerçevesinde bir de kitap hazırlandı. Topluma katkıda bulunmuş bireyler anısına adanan kitapta Alevi felsefesi, Alevi inancının kuralları, Alevi inancının önemli günleri, Alevi ritüelleri ve törenleri, yaşam biçimi, Alevi sembolleri gibi bu kadim inancın temel unsurları anlatılıyor.

Mozaik Sanat Projesi’nin Proje sorumlusu Sultan Çınar, ülkedeki kütüphanelere gönderilecek bu kaynak kitapla, Alevilik felsefesini Avustralya toplumuna tanıtmayı ve Alevileri  Avustralya nın çok kültürlü yapısı içinde görünür kılmayı  amaçladıklarını söylüyor.

Avustralya Alevi Toplumu

Türkiyeli Aleviler daha iyi ekonomik ve toplumsal gelecek için 1960’ların sonunda Avustralya’ya göç etmeye başladılar. Aleviler Türk, Kürt, Zaza, Arnavut, Makedon, Arap, Boşnak gibi farklı etnik kökenlerden gelmektedir. Başta Melbourne ve Sydney olmak üzere ülkenin pek çok farklı kentinde yaşamaktadırlar.

Daha fazla bilgi için  Sultan Çınar”a  0469 606 342 cep telofonundan veya sultancinar@hotmail.com email adresinden ulaşabilirsiniz.

Alevi Federation of Australia (AFA)

28-32 Williams Road, North Coburg  VIC  3058

p: (03) 9354 8154

e: alevi.federation@gmail.com

w: www.alevi.org.au

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Bad Schönborn’da Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri

Bad Schönborn'da gerçekleşen "Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri",...

Alevilerin Sesi Dergisi’nin 284. sayısında yer alan bazı başlıklar :

📌  Umut Yol Gösteren Bir Duygudur – ERDAL KILIÇKAYA 📌 ...

Berlin Cemevi Eyalet Başbakanını Ağırladı

Berlin Eyalet Başbakanı Kai Wegner (CDU), başbakanlıktaki ilk yılını...

Alman Parlamentosu’nda Hızır Lokması Paylaşımı

Hızır ayı oruç günlerinin son günü Alman Parlamentosu İnanç...