Pazartesi, Haziran 17, 2024

Koblenz Cemevi 30. Kuruluş Yılını Kutladı

Date:

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 282. sayısında yayınlanmıştır.

Almanya’nın Rheinland-Pfalz Eyaleti’nin üçüncü büyük şehri olan Koblenz şehrine yolculuk gerçekleştirdim.

Koblenz şehri bu bölgenin üçüncü büyük şehridir. Rein ve Mosel nehirlerinin geçtiği bir şehirdir. Nüfus olarak yaklaşık 106 bin kişiden oluşmaktadır. Tarihi bakımından yazın bu nüfus kat ve kat artmaktadır.

Bir de burada bulunan cemevinden bahsetmek istiyorum. Koblenz Cemevi 1993 yılında kuruldu.
1995 yılında bir yer kiralanarak yaklaşık 40 aile olarak faaliyetlere başladı. Kiralık çatısı altında Alevi faaliyetleri 18 yıl devam etti.

2013 yılında belediyeden 2300 m2 yer satın alındı ve bunun 450 m2’sine imece usulü ile bina inşaatı yapıldı. Bina inşaatının alt katlarında kültürel faaliyetlerin yapıldığı bölümler oluşturuldu. Ayrıca yaklaşık olarak 250 kişilik toplantı salonu dahil olmak üzere kuruldu. Bina inşaatı iki kat üzerine inşa edildi. Üst katlarda ise yönetici odaları mevcuttur. Ayrıca cemevinin cenaze işlemleri için tam teşekküllü hizmet bölümü hazır bulunmaktadır. Cemevinin inşaat alanının bitiminden sonra üyeleri için 68 araçlık park yeri mevcut hale getiren Koblenz Cemevi bu süreç içerisinde güzel bir olaya tanık olur. Koblenz Belediyesi tarafından çocuk parkı ve oyun alanı yapılması için yaklaşık 1200 m2 yer hibe edilir. Bu da Koblenz Cemevi’nin kısa sürede kazandığı bir kazanımdır.

2 Mayıs 2014 yılında Almanya ABF Başkanı Hüseyin Mat ve Almanya İnanç Kurulu Başkanı Cafer Kaplan tarafından gerçekleştirilen kendi binalarının açılışı ile bugün 30. yılını kutlama aşamasına gelmiştir. Bunda bugüne kadar bütün yöneticilerin katkısı mevcuttur. Bu vesile ile Koblenz Cemevi bu 30. yılı etkinliğinde kendisini kuran ilk yöneticilerini unutmadı, birer plaket ile ödüllendirdi.

Her zaman derim, başarı tesadüf değildir diye. Koblenz Cemevi’nin başarısı göz ardı edilecek gibi değil tabii ki! Bugün gelinen süreçte milyonları bulan cemevi binası ile 250 ailelik üyelerine hizmet sunmaktadır. Son dönemde özellikle son beş yıldır Bu cemevinin başkanlığını yapan Özgür Demir ve yönetici arkadaşlarının ortak çalışması ile 30 yıllık kutlama etkinliği gerçekleşti. Bu 30. yıl etkinliğinin onur konuğu siyasetçi, gazeteci, yazar ve aynı zamanda televizyoncu olan sevgili Can Dündar’dı. Tabii ki böyle bir gecede Koblenz Cemevi yöneticileri kendisini teşekkür plaketi ile ödüllendirdi.

Bunun yanısıra Avrupa ABK Eşit Başkanı ve aynı zamanda Almanya Alevi Birlikleri Başkanı Hüseyin Mat, HEDEP üçüncü sıra dördüncü bölgeden seçilen, eski Alevi Dernekleri Federasyon Başkanı Garip Dede Dergahı Başkanı İstanbul Milletvekili Celal Fırat Dede, yine Avrupa Alevi Kadınlar Birliği Başkanı Leyla Solmaz ve Rheinland- Pfalz Bölge Başkanı İrfan Kandemir birer konuşma ile katılan tüm canları selamladılar ve akıbetinde plaketlerle ödüllendirildiler.

Geceye yine AABF’nin farklı bölümlerinde görev yapan ve farklı şehirlerden gelen canların katılımı Koblenz Cemevi’nin zenginliği idi.

Siyasetçi, politikacı ve işverenlerin de hazır bulunduğu gecede, başta Tolga Sağ, Muharrem Temiz, Lale Koçgün, Telli ve Murat Kılıç sevilen türküleri ile geceye anlam kattılar.

Özellikle geç saatlere kadar süren halay coşkusu, gecenin anlamı 30 yıllık mücadele ruhu coşkusu özüne bir kez daha yakıştı.

Gece Ransbach Belediye binasında gerçekleşti. Yaklaşık 500 kişilik bir katılım ile Koblenz Cemevi başarılı bir geceye imza attı.

Ayrıca Koblenz şehrine giden tüm Alevilerin Sesi okurları için, In der Lieblich 4 56427 Siershahn adresine uğrayarak burada yorgunluk molası verebilir, ordaki yöneticilerle cemal cemale sohbet edebilirler. Bu arada 0159 01807833 numaralı telefondan da yönetici canlara ulaşabilirler.

Biz Alevilerin Sesi dergisi olarak Koblenz Cemevi yöneticilerine nice 30. senelere diyoruz.

Sevgiyle kalın.

Ahmet Yılmaz
Alevilerin Sesi NRW

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?