Cumartesi, Haziran 15, 2024

Hızır aşkına niyetleriniz, lokmalarınız kabul olsun…

Date:

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu İnanç-Yol-Erkan Kurulu Hızır Ayı nedeniyle bir açıklama yayınladı. Açıklamada “İnancımızın bu çok önemli günlerini birlikte yaşamak ve pandemiye rağmen yaşatmak, bizler için önemli ve değerli olacaktır” denildi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu İnanç-Yol-Erkan Kurulu Hızır Ayı ile ilgili yayınladığı açıklamanın tam metni:

Bu yıl, Hızır ayı ve günlerini Cemevlerimizde lokmalarımızı birlikte paylaşarak geçiremiyoruz. Diğer yıllara oranla bu yıl, Hızır‘dan beklentimiz daha fazla olacağa benziyor.

Hızır sizinle olsun…

İnancımızın bu çok önemli günlerini birlikte yaşamak ve pandemiye rağmen yaşatmak, bizler için önemli ve değerli olacaktır. Dileklerimizi, umutlarımızı ve muratlarımızı yine Hızır’dan isteyeceğiz. Aynı anda, biz de darda olana Hızır adına umut olmaya gayret edeceğiz. Dileğimiz, zor günün, dar günün imdadına yetişen Hızır’ın gönülleriyle, lokmalarıyla ondan medet umanı boş çevirmemesidir.

Geçen yıl, darda ve zorda olan canlarımıza, öğrencilerimize kurumsal anlamda, Hızır aşkına lokmaların ulaşmasında vesile olduk. Toplumsal birliktelik ve dayanışma Alevi inancının temel ilkesi olmasından dolayı, bu yıl da Hızır aşkına yapılacak yardımlar ile yine yoksulumuza, öğrencilerimize, bizler için çok önemli olan ibadet yerlerimize, Cemevlerimize ve kurumlarımıza lokmalarımızla destek olalım.

Her yıl Hızır lokmasıyla Cemevlerine gelen canlarımız Pandemiden dolayı bu yıl lokmalarını Cemevinde paylaşamıyorlar. Cemevlerindeki inanç önderlerimiz, yöneticilerimiz bir elma da olsa lokmalarıyla canların kapısına kadar giderek, kapının önüne lokmayı bırakması manevi boyutta darlık ve zorluk çeken canlarımıza bir umut olacaktır. Unutmayın ki Hızır dar ve zor günün dostudur.

Hızır günleri inanç önderlerimizin koşullar ve şartlar el veriyorsa Cemevlerimizde yoksa evlerinde, dünyada darda, zorda olan, medet bekleyen tüm insanlık için çerağımızı uyaralım.

Lokmalarınız, dilekleriniz, muratlarınız Hak aşkına, Şahı Merdan Ali aşkına, boz atlı Hızır aşkına, Pir Hünkar Hacı Bektaşı Veli aşkına kabul olsun.

Hızır sizinle olsun.
Aşk-ı niyazımızla.

AABK İNANÇ, YOL-ERKAN KURULU

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Ali Çağan: Sönmeyen Yangın, Dinmeyen Sizi

2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal etkinliklerine katılmak için...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?