Pazartesi, Haziran 17, 2024

Hallac-ı Mansur, Seyid Nesimi ve Pir Sultan gibi Alevice duruşlar sergilemeliyiz!

Date:

İsveç Alevi Federasyon Eşit Başkanı Ahmet Tutay ile organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Alevi değerlerini kullanmasını, Peker’in Mehmet Ağar ve adamlarına yönelik öne sürdüğü cemevine saldıracaklar iddiasını, Alevilerin bu iddiaya ve Peker’in açıklamalarına yaklaşımlarını, Sivas ve Gazi Katliamları‘nın arkasındaki güçlerin tümden açığa çıkarılması için yeni bir yargılama sürecinin başlatılmasının önemini konuştuk. İsveç Alevi Federasyon Eşit Başkanı  Ahmet Tutay, sorduğumuz tüm sorulara açık ve net cevaplar verdi. 
Hasan Subaşı / AHA

Eli kanlı ve boğazına kadar şuça batmış olan Sedat Peker gibi insanların Alevi değerlerini kullanmalarını neye bağlıyorsunuz ? Suç örgüt liderinin Alevilerin sembollerini kullanması ve Alevi yol önderleriyle ilgili yaptığı açıklamalar, Alevi toplumu içersinde rahatsızlıklara yol açtı mı?

 Kirli ilişkilerde olan bu gibi insanların inancimizla ilgili yorum yapıp değerlerimiz kullanıp kirletmeleri af edilemez. Bu alevilere ve aleviliğe buyuk hakarettir. Bu tip insanların cemevlerimize girmesine izin veren sözde alevilere yaziklar olsun. Dünyanın en hümanist , adaletli ve özgür inancını bu insanlara kullandırmak bir utanç olmalı.

Sedat Peker kendisine ait olan Twitter adresinden yayınladığı bir mesajda, Mehmet Ağar’ın adamlar tarafından bir Cemevi’ne saldırı yapılacağını iddia etti. Bazı kesimler Alevilerin bu iddiayı ciddiye bile almayacaklarını söylüyorlar. Sizce Alevi kurumları, Peker tarfından gündeme getirilen bu iddayı ciddiye almalı mı?

Bu ve buna benzer olaylari Aleviler bircok kez yaşadı ve yasayacakta. Çünkü derin devlet ve ortakları geçmişte olduğu gibi bugünde faaliyetlerini kesintisiz sürdürüyor. Buda demektirki bu konu ciddiye alınmasi gerekir. Alevilik ve aleviler daha çok kullanılacaktir.

Sedat Peker‘in ortaya döktüğü ilişki ağı bize Susurluk kazasıyla gün yüzüne çıkan mafya-devlet-polis-ilişkisinin AKP döneminde bir adım daha öteye götürüldüğünü gösteriyor. Bu konuda sizin değerlendirmeniz nedir?

Bu ilişkiler çıkar ilişkileridir. Şu anda çıkarlar çatışmakta, çesitli gruplar arasi hesaplasmalar var. Bu hesaplaşmalar artık gizlenemez duruma geldi. AKP döneminde pasta büyüdu dolayısıyla kavgada büyüyecek. Biz aleviler ve dostlarımız çok uyanık olamak zorundayız. Bu kirli kavganın tarafı olamayız ve hiçbir şekilde olmamalıyız!

Gençlik yıllarından bu yana derin devletin içinde olduğunu söyleyen Sedat Peker’in AKP iktidarı, mafya, devlet ve medya arasında derin bir ilişki olduğuna yönelik öne sürdüğü iddiaları, bu bağlamda açıkladığı detayları ve bazı kişilerin itiraflarını ciddiye alıyormusunuz?

Evet ciddiye alıyorum. Cünkü bu bir iftira değil. Adam kendi şahit olduğu olayları anlatiyor. Beraber yapmışlar, ona yaptırmışlar ve baskalarına yaptırdıklarına şahit olmuş. Dolayısıyla yer ve zaman veriyor. Yapan ve yaptıranların isimlerini veriyor. Bu çok ciddi bir sorun, hiçbir şekilde diğer gündemler arasında kayb olup gitmemeli.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,  suç örgütü lideri Sedat Peker’in ‘‘20 yıllık dostum ve O benim dönüş biletimdi‘‘ dediği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu savunmalarına nasıl bakıyorsunuz? AKP ve MHP’nin bu karşı atağı kendileri açısından olumlu bir sonuç yaratır mı ?

Cumhur ittifakının mafya ilişkisi tescillidir. Çakıcı‘ya af getirdiler, serbetst kalmasını sağladılar. Bahçeli dava arkadaşım dedi. Şimdi Peker‘le çıkarlar çatıştı. Herkesin bildiği gibi Peker mitingler yapıp kitleleri tehdit etti. Buna biz izin vermedik, Cumhurun eseriydi. Bence bir muddet daha medya Üzerinden kavga ederler ve sonunda anlaşır tekrar kanka olurlar.

Sedat Peker 7. videosunda derin devletin işlediği cinayetlerden bazılarına dair ipucu olarak görülecek önemli bilgiler verdi. Mehmet Ağar ve  Korkut Eken’e bağlı olan ekiplerin gazeteci Kutlu Adalı’yı öldürüldüklerini iddia etti. Bu ekiplerin HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan’ın eşi Savaş Buldan’ın, diğer Kürt işadamlarının ve gazeteci Uğur Mumcu’nun öldürülmesinde de önemli roller üslendiklerine dair iddiaları dile getirdi. Aradan geçen bunca zamana ve ileri sürülen bunca iddiaya rağmen yargıçlar halen daha harekete geçmiş değil. Sizce yargıçların bu suskunluklarının neden ne?

Nedeni çok acık, korkuyorlar. Harekete geçmeleri durumunda kendilerinin görevden alınıp hapsi boylamaları korkusu. Olmamış birşey değil, daha öncede onlarca örneği var. Hangi yargıc buna cesaret edebilirki? İşte Türkiye‘nin geldiği bugünku nokta bu. Ancak, bu durum ilalabet böyle gitmeyecek. Türkiye halkları, bu yönetimden mutlaka kurtulacak ve demokrasiyi ülkemize getireceklerdir. Bizde bu mücadelede halkımıza omuz vereceğiz!

Peker’in 7. videoda yaptığı açıklamalardan sonra, Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu, Peker’in öne sürdüğü iddialar üzerine tweet atarak, şunları ifade etti: ”Senelerdir  Uğur Mumcu cinayetinin aydınlatılması için kim ne biliyorsa anlatsın, işin ucu kime dokunuyorsa dokunsun dedik. Çekin tuğlaları yıkılsın duvarın altında kim kalırsa kalsın.”

Faili mechullar Türkiye‘de bir gelenek haline gelmiştir. Uzun yillardan beri var. Bugüne kadar kaç faili meçhul aydınlandıki bugünde aydınlansın? Bunlar birbirlerine karşı biraz güç gösterisi biraz pastadan pay alma cabası verir sonunda anlaşırlar. Kimse tuğla çekmez ve çekemez, çünku cekeceği tuğlannın altında kendisininde kalacağini cok iyi bilirler.

İsveç Alevi Federasyon ( İAF) olarak, Peker’in açıklamalarından sonra  Sivas ve Gazi Katliamları‘nın arkasındaki güçlerin tümden açığa çıkarılması için yeni bir yargı süreci başlatmayı düşünüyor musunuz?

Ülke federasyonları olarak değil fakat konfederasyon ( AABK) olarak bu olayların açığa çıkarılması ve yargı süreçlerinin başlatılmasi için gerekli işlemleri beraber başlatacağiz. Biz aleviler olarak kimseye kötüluk yapmadik, baski kurmadik ve zulm etmedik, Yuzyıllardır zulm görmüş, baskılanmış asimilasyona uğramış ve katledilmişiz. Artık bunlara bir dur dememiz ve bunlara karşı Hallacı Mansur, Seyid Nesimi ve Pir Sultan gibi ALEVİCE duruşlar sergilemeliyiz!

Uygulanan bu devlet baskısı ve zulmunde Kürt halkıda yeterince nasibini almıştır. Ancak ne yazık ki Kürt halkI aleviler gibi yeterince ulusal ve siyasal bilince sahip olamadıklarından gerekli tepkiyi yeterince ortaya koyamiyor. Bu durumda egemenlerin işine yariyor.

Sayın Tutay, yanıtlarınız için çok teşekkür ediyorum.

Ben tesekkur ederim. Ask ile…

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?