Salı, Şubat 27, 2024

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in duruşması 10 Haziran’da…

Date:

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker hakkında açılan davadan dolayı, 10 Haziran’da yeniden hakim karşısına çıkacak.

Öker, AABK adına düzenlenen etkinliklerde yaptığı konuşmalarda Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla ve 2012 -2015 yılları arasındaki sosyal medya paylaşımlarından dolayı, 10 Haziran 2021 tarihinde hâkim karşısına çıkacak. 10 Haziran’daki duruşma saat 10:00’da, Kartal’daki İstanbul Anadolu Adliyesi’nin 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

NE OLMUŞTU?

Turgut Öker 2012 ve 2015 yıllarındaki yaptığı konuşmalar ve sosyal medyadaki paylaşımlarında dolayı defalarca yargı karşısına çıktı. Çifte vatandaşlığa sahip olmasına rağmen dönem dönem hakkında yurt dışına çıkış yasağı da konuldu. ‘‘Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla hakkında açılan davadan, 2020 yılında 11 ay 20 ceza aldı. Mahkeme, bu hapis cezasını 7 bin TL para cezasına çevirerek, Öker hakkındaki yurt dışı yasağını kaldırmıştı. AABK Onursal Başkanı Turgut, İstanbul’da yapılan 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim adı verildikten sonra kamuoyuna dönük yaptığı açıklamadan dolayı da para cezası aldı. Öker, 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmesine ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı: ‘Hitler bugün Yahudiler için ne ifade ediyorsa Yavuz Sultan Selim’de Aleviler için aynı şeyi ifade ediyor.‘‘ demişti. Öker, bu ifadelerinden dolayı 8 bin 500 TL para cezası almıştı.

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Bad Schönborn’da Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri

Bad Schönborn'da gerçekleşen "Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri",...

Alevilerin Sesi Dergisi’nin 284. sayısında yer alan bazı başlıklar :

📌  Umut Yol Gösteren Bir Duygudur – ERDAL KILIÇKAYA 📌 ...

Berlin Cemevi Eyalet Başbakanını Ağırladı

Berlin Eyalet Başbakanı Kai Wegner (CDU), başbakanlıktaki ilk yılını...

Alman Parlamentosu’nda Hızır Lokması Paylaşımı

Hızır ayı oruç günlerinin son günü Alman Parlamentosu İnanç...