AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in duruşması 10 Haziran’da…

/

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker hakkında açılan davadan dolayı, 10 Haziran’da yeniden hakim karşısına çıkacak.

Öker, AABK adına düzenlenen etkinliklerde yaptığı konuşmalarda Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla ve 2012 -2015 yılları arasındaki sosyal medya paylaşımlarından dolayı, 10 Haziran 2021 tarihinde hâkim karşısına çıkacak. 10 Haziran’daki duruşma saat 10:00’da, Kartal’daki İstanbul Anadolu Adliyesi’nin 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

NE OLMUŞTU?

Turgut Öker 2012 ve 2015 yıllarındaki yaptığı konuşmalar ve sosyal medyadaki paylaşımlarında dolayı defalarca yargı karşısına çıktı. Çifte vatandaşlığa sahip olmasına rağmen dönem dönem hakkında yurt dışına çıkış yasağı da konuldu. ‘‘Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla hakkında açılan davadan, 2020 yılında 11 ay 20 ceza aldı. Mahkeme, bu hapis cezasını 7 bin TL para cezasına çevirerek, Öker hakkındaki yurt dışı yasağını kaldırmıştı. AABK Onursal Başkanı Turgut, İstanbul’da yapılan 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim adı verildikten sonra kamuoyuna dönük yaptığı açıklamadan dolayı da para cezası aldı. Öker, 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmesine ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı: ‘Hitler bugün Yahudiler için ne ifade ediyorsa Yavuz Sultan Selim’de Aleviler için aynı şeyi ifade ediyor.‘‘ demişti. Öker, bu ifadelerinden dolayı 8 bin 500 TL para cezası almıştı.

Önceki Haber

Hallac-ı Mansur, Seyid Nesimi ve Pir Sultan gibi Alevice duruşlar sergilemeliyiz!

Sonraki Haber

Egemenler Alevileri kendi düzenlerine tehdit gördükleri için sürekli hedef almışlardır!

Latest from Manşet

Onlara borcumuz var!

Tarih kâğıda dökülürken, dünyada olanlar anlatılırken, “Sivas’ın Sönmeyen Ateşi, Madımak” nasıl resmedilecek? Madımağı ateşe verenler hangi

Adalet Yanıyor!

Evet, adalet yanıyor, yanmaya da devam edecek… Bizler ya sadece adaletin yandığına seyirci kalacağız, ya kahraman

%d blogcu bunu beğendi: