Cuma, Temmuz 12, 2024

Gülay Kurtyiğit: Alevi örgütünün gerçeği, erkekleşmiş bir örgüt resmi!

Date:

“Güruh-u Naci´den bir bacı geldi
Kırkların dolusun eline aldı
Cümlesi o bacıya hep secde kıldı
Şah dedik bacıya Şah’tan içeri.”

Değerli Canlar

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu adına hepinizi aşkı muhabbetle selamlıyorum.

Federasyonumuzun 35. Yıl etkinlikleri kapsamında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle hazırladığımız “KADINCIK ANA RESEPSİYONU VE KONFERANSI”na hoş geldiniz.

‘Alevilikte kadın erkek eşitliği’ günümüzde, bugün, Alevilerde kadın erkek eşitsizliği olarak yaşanıyorsa tam da burada bir sorun vardır.

Bu sözler bugün de aramızda bulunan Hacı Bektaş Veli Dergâhı Postnişini Veliyettin Ulusoy pirimize ait. Kendisini saygıyla selamlıyor bugün bize mihman olup destek olduğu için teşekkür ediyorum.

 Aynı düşüncelerle değerli kız kardeşlerimiz ile Alevilikte var olan, ama yaşanılmayan eşitliği yaşayabilmek, “can” kavramı altında sakladığınız eşitsizlikleri kaldırmak için bir yola koyulduk.

Alevi Toplumu ve Örgütü içinde de Eşit şartlarda var olamıyoruz, Alevi örgütünün gerçeği, erkekleşmiş bir örgüt resmi. Kırklar ceminde on yedi kadından yola çıkarak Alevi öğretisinde kadınların kamusal alandaki temsilinin yüzde kırka tekabül ettiği gerçeğiyle yola çıkarsak günümüz burjuva demokrasileri bile bu rakamların çok gerisinde.

Biz kadınlar sayısal olarak çok gerideyiz, bir de ne yazık ki örgüt içinde bir çok yerde bize aynı değer verilmiyor, aynı olanaklar sağlanmıyor.

Ve değerli Canlar örgüt içinde var olan eşitsizlik ile mücadeleyi kadınlarımız veya kadınlar birliklerimiz ile sınırlandırmamız doğru değildir.

Bu sorun kadın sorunu değil, aksine erkek egemen sistemin doğurduğu, beslediği, bir erkeklik sorunudur “bir kadın meselesi değildir.

Var olan eşitsizliğe karşı ancak kadın erkek tüm canlar hep birlikte mücadele edebiliriz.

Bu bir toplun meselesidir. Bu örgütümüzün meselesidir, hepimizin meselesidir.

2024 yılını KADINCIK ANA Yılı olarak ilan ettik, Alevi Tarihinde ve bugünümüzde yazılan ve yazılmayan kadınları görünür kılmak için çalışmalarımızı başlattık ve sözde değil özde can olana kadar bu bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Avrupa ve Türkiye’ de ayrı ayrı başlattığımız mücadelelerimizi birleştiriyoruz. Kadın Erkek tüm canlarımızı mücadelemize davet ederek önce kendimizden başlayarak Dünya’yı değiştirmeyi hedefliyoruz.

Yaptıklarımızdan biri de şu, Alevi Kadınlarının öncülüğünde Almanya genelinde “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün’ resmi tatil olması için bir inisiyatif başlattık ve daha önce sizlere de duyurduk.

Bugün bu inisiyatifi desteklemeye sizleri davet ediyoruz. Bugün burada bir imza kampanyası ilk adımı atıyoruz. İmzanız ile bu kavgamıza katılmanızı istiyoruz. Salonun önünde kurduğumuz standımızda imzanız ile EŞİTLİK KAVGAMIZA dahil olmaya başlaya biliriz. Proje sorumlularımız Zeliha Altuntaş ve Figen Kavak ve AABF, Bölge, Kadın Birliklerimiz ve Cemevlerimizden kızkardeşlerimiz ile dolu dolu bir program hazırladık, iki gün boyunca Toplumsal Cinsiyet eşitsizliği ve kamusal alanda yansımalarını ve Aleviliğin ışında, dünden bugüne Alevi Kadınını konuşacağız. Kavgamızda birleşeceğiz.

O kadar çok canımız bu etkinliğimizin hazırlıklarında yardımcı oldu destek sundu ki zaman açısından hepsini isim isim söylemek fazla zamanımıza alacak, onun için başta eşitliği ve adaleti savunan tüm canlarımıza ama özellikle cesur ve yürekli kadınlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Keyifli dolu dolu bol sohbetli ve paylaşımlı iki dün diliyorum. Paneller ve Müzik Dinletileri arasında ve sonrasında birbirinize dokunmayı unutmayın. Bu akşam resmi programdan sonra ayrılmayın, muhabbette buluşalım.

GELİN CANLAR BİR OLALIM
AMA ÖNCE EŞİT OLALIM

AŞK İLE.

Gülay Kurtyiğit

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Erdal Kılıçkaya: Sönmeyen kor 2 Temmuz

2 Temmuz, bundan 31 yıl önce insanlık tarihine kara...

Ümit Kıvanç: Toplumun haysiyetini de korumayı bilmesi lazım

İrfan Aktan Sivas Katliamı hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı...

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?