Pazartesi, Haziran 17, 2024

Gelsenkirchen’de İstanbul Sözleşmesi Kararı Protesto Edildi

Date:

Gelsenkirchen Am Neumarkt’da düzenlenen etkinlikte kadınlar, Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı kararla İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini protesto etti.

Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin iptali nedeniyle dört farklı eylem düzenlenecek. Bu eylemlerden ilki olan ‘Mor Eylem’ Gelsenkirchen Am Neumarkt’da düzenlendi. ‘‘Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula’’ pankartının ardından toplanan kadınlar, ‘‘Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz’’, İstanbul sözleşmesi yaşatır’’, ‘‘her yer kadın her yer direniş’’ şeklinde slogan atarak sözleşmenin feshedilmesine yönelik tepkilerini dile getirdi.

2021 yılının ilk beş ayında Türkiye’de onlarca kadının öldürüldüğünü belirten Gelsenkirchen Alevi Kültür Merkezi Başkanı Nurgül Erdem, İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe girmesi için kadınların geçmişte olduğu gibi var güçleriyle mücadele edeceklerini söyledi. Avrupa’daki faaliyet gösteren göçmen kadın hareketleri olarak Türkiye’deki kadın mücadelesine destek vereceklerini ifade eden Başkan Erdem, ‘‘Her gün bu ülkede kadınlar öldürülürken böyle bir karar kabul edilemez. ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ diye bugün de meydanları doldurduk. ‘Kadınlar ölmek istemiyoruz’ diye bir araya geldiler. İstanbul Sözleşmesi’nin gecenin bir yarısı tek kişinin kararıyla feshedilmesini tabii ki kabul etmiyoruz. Bir gecede kazanmadık haklarımızı biz kadınlar bir gecede de teslim edecek değiliz. Mücadele etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?