Çarşamba, Haziran 19, 2024

10.yılında Suriye savaş gerçeğini anlatan kitap çıktı!

Date:

Uzun yıllardır Suriye ve bölgeyle ilgili gelişmeleri takip eden, yorumlayan ve önemli haberlere imza atan Ferhat Aktaş konuyla ilgili yoğunlaşmasını özgün bir kitap çalışmasıyla somutlaştırdı.

Nazenin Kitap etiketiyle, Nisan ayının ilk haftası çıkan ‘’Emperyalist Saldırganlık ve Direnen Suriye’’ isimli, 527 sayfalık çalışma, okuru farklı bir pencereden soruna bakmaya teşvik ediyor, direnenlerin realitesini anlatının odağına alıyor. Türkiye medyasında yerleşik ezberlerin dışında Suriye gerçeklerini cesurca anlatan bir kitap olarak dikkat çekmektedir. Halep’ten İdlib’e uzanan olağanüstü süreçleri dinamik bir anlatımla aktaran Aktaş, ‘Suriye neden hedef alındı?’ sorunun cevabını, anti-emperyalist perspektifi merkezine alan bakış açısıyla değerlendiriyor ve halklar, dinler ve mezhepler olgularını ıskalamadan konu bütünlüğü içinde çözüm önerilerini ifade ediyor.

Ist möglicherweise ein Bild von 1 Person
‘Emperyalist Saldırganlık ve Direnen Suriye’ adlı kitabın yazarı Gazeteci Ferhat Aktaş, ‘Suriye neden hedef alındı?’ sorunun cevabını, anti-emperyalist perspektifi merkezine alan bakış açısıyla değerlendiriyor

Üç bölümden oluşan kitapta söyleşilerde oldukça dikkat çekici. Suriye savaşının perde arkasını ve direnen Suriyelilerin Türkiye siyaset kurumuna bakış açılarını irdeleyen söyleşiler yapılmış. Bölgeyle ilgili herkesin okuması elzem bir çalışmadan bahsediyoruz. Kitap içeriğinde, Suriye’de başarısız olan ‘’rejim değiştirme’’ projesinin bölgesel taşeronu Türkiye egemen güçlerinin yaşadığı açmaz ve saplantılar, Türkiye’de yapısal olarak değişen ‘’rejimin’’ muhtevası da anlatılıyor.

Ist möglicherweise ein Bild von eine oder mehrere Personen und Menschenmasse


“Emperyalist Saldırganlık ve Direnen Suriye” çalışması Suriye’de yürütülen vahşete ve direnmelere ışık tutuyor. Önemli bir çalışma. Bir yere eklemlenmeden Suriye gerçeklerine ve bölgeye odaklanıyor. Kitap 46 makale, 14 röportaj ve 8 söyleşi ile 527 sayfalık bir külliyat. Bu çalışma Türkiye’de yayınlanan onlarca çalışmayı aşmış ve gerçeklere ışık tutmuş durumda. Onlarca algı operasyonu, kışkırtma ve propagandanın karşısında bir başvuru kaynağı özelliğine sahip. Ülke ve bölge gerçeklerini eleştirerek, çözümlemeler geliştirmiş ve alternatif yaklaşımlar ortaya koymuştur. Suriye konusunda alternatif bir dili, insani erdemleri belirginleştirerek; insanlığı eksiltme yöntemini ortaya koyan modern çağın barbarlığına karşı; direnmeyi, onuru, erdemi yüceltmiştir. Yaşamak ve yaşatmak için siyasete yeni bir iksir sunmak adına yol açıcı olmuştur diyebilirim. Suriye devletinin ve halkının yaşanan tüm yıkıma rağmen, mucize yaratan gerçeği hakkıyla kitapta teslim etmiştir.

Avrupa ve Türkiye’den Kitap Siparişi İçin:

Köln Kütüphanesi

Kitap Yurdu

Kırmızı Kedi

İstanbul Kitapçısı

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?