Perşembe, Haziran 20, 2024

Fransa Alevi Kadınlar Birliği Cumartesi Anneleri ile buluştu!

Date:

17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası Etkinlikleri kapsamında, Fransa Alevi Kadınlar Birliği’nin organize ettiği panele, Hasan Ocak’ın kardeşi Aysel Ocak, Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren, İnsan Hakları Derneği Kayıp Komisyonu Üyesi ve Cumartesi Anneleri’nin sözcülerinden Sebla Arcan konuşmacı olarak katıldı.

Alevilerin Sesi – Fransa

Türkiye’de yüzlerce insanın gözaltında kaybedilmesine rağmen bu suçun yok sayıldığının altını çizen, insanlığa karşı suç olan gözaltında kaybetmelere, cezasızlık politikalarına ve gizlenmeye çalışılan hakikatlere dikkat çeken konuşmacılar, Avrupa’lı parti, sivil toplum kuruluşlarından da destek talebinde bulundular.

Bu insanlık suçuyla yüzleşilmesini isteyen konuşmacılar, kaybolan kişilerin kaybedilmekle bırakılmadığını, ailelerine de işkence yapıldığını belirttiler.

Geçen zamanın anaların acısını dindirmediğini, tam tersine travmatik durumun insan yaşamını derinden etkilediğini, ailelerin bu acıyla ömür boyu yaşamak zorunda bırakıldığını, Menekşe Aydın’ın 27 yıldır geceleri uyuyamadığını, Berfo Ana’nın ölene kadar oğlu geri dönecek diye kapısını kilitlemediğini, “Cemil’im gelirse evi tanıyamaz” diye evinin dış boyasına dahi dokunmadığını, anlattılar.

Gözaltında kayıpların akıbeti açıklansın, sorumluları yargılansın

Cumartesi Anneleri, yüzlerce faili meçhul cinayetin ve kaybın yaşandığı 90’lı yıllarda bir araya gelmeye ve 1995’in 27 Mayıs’ında “Gözaltında kayıpların akıbeti açıklansın, sorumluları yargılansın ve bu topraklarda bir daha hiç kimse kaybedilmesin” talebiyle Galatasaray Lisesi önünde yaptıkları oturma eylemi ile eylemlilik süreçlerine başlamış oldular.

Bundan sonra her cumartesi aynı eylemi yineleyen anneler ve bu hareketi destekleyen insanların, polis şiddetine ve tehditlerine maruz kalması ve bir kısmının gözaltına alınması ile 1999 yılında eylemlerine bir süre ara vermek zorunda kaldılar.

Hukuksal mücadeleyi hiç bırakmamış olan Cumartesi Anneleri, 2009 yılında JİTEM üyelerinin bir kısmının tutuklanması ile eylemlerine yeniden başladılar. Halen her cumartesi oturma eylemlerine ve taleplerini dile getirmeye devam ediyorlar.

Kaynak: Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu(FUAF)

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?