Çarşamba, Haziran 19, 2024

Mazlum Filistin Halkının Yanındayız!

Date:

Devlet güçleri tarafından beslenen, büyütülen ve dönem dönem Alevilerin, devrimcilerin, Kürt halkının üzerine sürülen, katliamlarda kullanılan ya da bu toplumsal kesimlere yönelik Sivas’ta olduğu gibi katliamlar yapan şeriatçi – faşist çetelere duyduğumuz haklı, doğru öfkeden ve tepkiden hareket ederek, İsrail devletinin mazlum Filistin halkına yönelik yaptığı saldırı ve katliamları savunacak türden yanlış tutumların içine savrulmayalım. Denizlerin yolundan yürüyerek Filistin halkının yanında olalım.

Hasan Subaşı – Almanya


Başta Deniz Gezmiş ve yoldaşları olmak üzere Türkiye’li yüzlerce devrimci on yıllar önce Suriye ve Filistin’e giderek, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ve Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi (FDHKC) gibi devrimci örgütlerin saflarında, emperyalist güçlerin uzantısı olan İsrail devletine karşı mücadele ettiler. Halkların kardeşliği ve enternasyonal dayanışma anlayışı temelinde katıldıkları bu mücadelede hayatını kaybeden devrimcilerin de var olduğunu hiç kimse unutmamalıdır.


Filistin halkının, topraklarını İsrail‘in işgalinden kurtarmak için ağır bedeller ödeyerek sürdürdüğü mücadeleye destek vermek dün olduğu gibi, bugün de doğrudur. Filistin Arap halkının devrimci evlatlarıyla birlikte işgalci siyonist İsrail rejmine karşı omuz omuza mücadele eden Deniz’lerin ve onların açtığı yollarda yürüyen diğer devrimcilerin bu doğru tutumlarını savunup sahiplenerek Filistin halkının yanında olmak mazlum halkların dayanışması açısından çok önemlidir!

Filistin halkına destek veren Bella Hadid, İsrail'in hedefinde: Yazıklar  olsun

İslamcı örgütler Filistin halkının kurtuluş mücadelesini kendi dinci amaçlarına âlet ediyor!

İslamcı örgütlerin, Filistin halkının kurtuluş mücadelesini kendi dinci amaçlarına âlet ettikleri, bilinen bir gerçektir. Filistin halkının ulusal kurtuluş mücadelesini bir ‘‘din savaşı‘‘ zeminine kaydırmak ve ulusal direnişi Müslüman ve Yahudi toplumlarının çatışması olarak görmek, göstermek çok büyük bir yanlıştır. İslamcı örgütler, bu yanlışı yapmaktan asal geri durmuyorlar, durmazlar!


İslamcı örgütler bu dinci amaçları doğrultusunda, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) içindeki devrimci – demokrat örgütlere karşı her zaman kesintisiz bir şekilde güçten düşürme ve tasfiye etme faaliyetleri yürüttüler. Bu yanlış anlayışın Filistin halkının kurtuluş mücadelesine verdiği zarar birçok açıdan gözler önüne serilmiş olmasına rağmen, İslamcı örgütlerin bu amçlarından vazgeçmeyeceklerini onların tutum ve davranışlarından görüp anlıyoruz.
Biz Aleviler, din temelli bir savaşın asla tarafı olmayız!

Biz mazlum Flistin halkının yanındayız. O mazlum halkın topraklarını işgalden kurtarmak için sürdürdüğü haklı mücadelenin yanındayız. Bizim Hamas veya İslami Cihad gibi şeriatçı örgütleri desteklememiz söz konusu dahi olmaz! Tarihin aynasına bakan herkes bunların Suriye halkına yaptıkları ihaneti midesi bulanarak görür.

Can Russia Successfully Mediate the Israel-Palestine Peace Process?

Müslüman ve Yahudi emekçileri birbirlerinin düşmanı değillerdir!

O topraklardaki sorunlar; Müslüman ve Yahudi toplumlarını çatıştırarak değil, toplulukların arasında dostluğu, kardeşliği ve dayanışmayı geliştirip büyüterek çözülür. Filistin ve İsrail halklarının, emekçilerin eşit haklar temelinde ve barış içinde bir arada yaşamalarının yolu her türlü ayrımcı, siyonist ve cihatçı politiklara, bu polikların ortaya çıkardığı saldırılara ve çatışmalara kalıcı bir şekilde son vermekten geçiyor. İsrail’deki devrimci- demokrat kesimler ve yüzbinlerce İsrail vatandaşı uzun yıllardır bedeller ödeyerek barış içinde, bir arada yaşamayı savunuyorlar. Sayıları şimdilik az bile olsa İsrail halkının içinde mazlum Filistin halkının direnişine destek veren bir kesim de var.
Zor olsa da kesinlikle bu dostluk ve kardeşlik cephesi güçlendirilmelidir!

Çünkü Filistin ve İsrail halklarının barış içinde bir arada yaşamalarının başka bir yolu yoktur! Biz her türden ırkçılığa, antisemitizme, çatışmaya, savaşa ve işgale karşı çıkıyoruz. Halkları birbirine düşman eden bu iğrençliklere HAYIR diyoruz! Bizim yüreğimiz işgalcinin, zalimin zulümüne karşı direnen , ülkesini İsrail devletinin işgalinden kurtarıp onurlu ve özgür yaşamak için her türlü fedakârlığa katlanan Filistin halkıyla beraber.

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?