Cumartesi, Haziran 15, 2024

Ezidi Köylerine Diyanet’ten Zorla Cami

Date:

Türkiye’de Alevi köylerine zorla cami inşaat eden Diyanet İşleri Başkanlığı, aynı asimilasyon politikalarına ve zulme Suriye’de de devam ediyor. Ezidilerin yaşadığı Şadira köyünde ‘Filistin Camii’, komşu köyde ise ‘Ebû Bekir El Sediq Camii’ yapılıyor.

Alevilerin Sesi – Köln

Diyanet İşleri Başkanlığı Suriye’nin kuzeyindeki Afrin bölgesinde bulunan Ezidi köylerinde zorla cami inşa ediyor. Bu zulme uğrayan köylerden biri de Afrin’in güneyinde bulunan Yezidi köyü Şadira…  Cami inşaatının devam ettiği köyde, Türkiye’nin operasyonları öncesinde 450 Ezidi yaşarken, şu anda bu sayı 40’a kadar düşmüş durumda…

Konuyla ilgili açıklama yapan Almanya’da faaliyet gösteren Tehdit Altındaki Halklar Derneği’nden (Gesellschaft für bedrohte Völker e. V.) Ortadoğu Uzmanı Dr. Kamal Sido, Türkiye tarafından yürütülen işgale paralel olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da bölgede demografik açıdan yıkıcı faaliyetlerde bulunduğunu dile getirdi. Dr. Sido, “Ezidilerin çoğu yerinden edildikten sonra Türkiye tarafından radikal İslamcılar Afrin’e yerleştirdi. Daha önce Afrin’de 20.000 ila 30.000 civarında Ezidi inancına sahip insanlar yaşıyordu. Bugün bu rakam birkaç bine kadar düştü. Afrin’in kadim inançlarından biri olan Ezidilik yok olma tehlikesiyle karşı karşıya… Küçük kızlar bile çoğu zaman başörtüsü takmak zorunda kalıyor. Gazze yaşanan son olaylar sırasında da camilerde İsrail ve Yahudilere yönelik kitlesel nefret söylemi vardı” diye konuştu.

Tehdit Altındaki Halklar Derneği (Gesellschaft für bedrohte Völker e. V.) Ortadoğu Uzmanı Dr. Kamal Sido

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Ali Çağan: Sönmeyen Yangın, Dinmeyen Sizi

2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal etkinliklerine katılmak için...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?