Cumartesi, Haziran 15, 2024

Direncin Sembolü Kezban Ana!

Date:

Kezban Ana’yı 2018’in Kasım ayında, İstanbul Armutlu Cemevi’nde ziyaret etmiştik. O tarihte, tutuklu kızı Zeynep Yıldırım’ın serbest bırakılması için başlattığı oturma eyleminin 114. günündeydi. Sonra o süreç 200, 300, 500, 700’lü günlere kadar uzadı. Yaklaşık iki yıl boyunca Kezban Bektaş haksızlığa ve zulme boyun eğmeden direndi.

Kezban Ana, o zaman 79 yaşındaydı. Şimdi ise 81 yaşında.

İstanbul Armutlu Cemevi’ndeki oturma eyleminin 114. gününde kendisine; sesini tüm Avrupa’ya duyuracağımıza dair söz vermiştik.

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan kızı Zeynep Yıldırım’ın serbest bırakılması için elimizden gelen her şeyi yapacağımızı söylemiştik. Bu girişimlerin, Zeynep Yıldırım serbest bırakılıncaya kadar da sürdüreceğini belirtmiştik.

Tabi, Kezban Anayı orada bırakıp, evimize döndükten sonra, 79 yaşında bir Anneye bu zulmün reva görülmesine kızıp, isyan edip, günlerce uyuyamamıştık.

O uğursuz günlerin ardından, işe koyulduk.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Avrupa Alevi Kadınları, Alevi Gençleri, ülke Alevi Federasyonları olarak Kezban Ananın Avrupa’daki sesi, soluğu olduk.

2019’un 3 Temmuz günü evine yapılan baskınla gözaltına alınan ve ardından tutuklanan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sarıyer Şube’ye bağlı Armutlu Cemevi Başkanı Zeynep Yıldırım’ın, 79 yaşındaki annesi Kezban Bektaş’ın başlattığı oturma eylemine destek olmak ve Zeynep Başkanın özgürlüğüne kavuşması için çalışmalar başlattık.

Almanya, Fransa, Britanya, Avusturya, isviçre, Belçika.. tüm Avrupa ülkelerinden yüzlerce dayanışma mektubunu Silivri Cezaevi’ne, Zeynep Başkana gönderdik; “Asla yalnız değilsin” dedik.

Avrupa Parlamenterleriyle görüşmelerimizde Zeynep Başkanımızın haksız tutukluluğuna dikkat çektik.

Brüksel Avrupa Parlamentosu önünde kitlesel basın açıklaması yaptık.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Avrupa Alevi Kadınları, Alevi Gençleri, ülke Alevi Federasyonları olarak Kezban Ananın Avrupa’daki sesi, soluğu olduk.

Alevilerin örgütlü gücünü yok etmek için düzmece iddialarla özgürlükleri elinden alınmaya çalışılan kurum yöneticileri, üyeler aydınlar serbest bırakılana kadar bu işin takipçisi olacağımızı belirttik.

Gene o tarihlerde, Alevilere, akademisyenlere, aydınlara, sivil toplum kurum, parti ve sendika temsilcilerine yönelik baskı ve sindirme politikalarının her geçen gün artarak devam ettiğinin altını çizdik.

İnancımıza ve direncimize olan saldırılar, diğer yandan gerici ırkçı asimilasyoncu eğitimin pençesine sıkıştırılan çocuklarımız; bir yandan işgal edilen dergahlarımız; devlet eliyle kurulup yönetilen sözde Alevi kurumları, maaş bağlanmak suretiyle imamlaştırılmak istenen dedeler ve cemevlerimizi minaresiz camiye çevirmeye çalışan siyasi iktidarın, icraatlarına tam gaz devam etmesine karşı asla sessiz kalmayacağımızı belirttik.

Hiç bir gücün Alevi toplumunu sindiremeyeceğini ve düzene yedekleyemeyeceğini kaydettik.

Ve geldik bugüne.

Uykusuz, yorgun ve yoğun bir sürecin ardından Kezban Ana dün kızı Zeynep’e kavuştu. Onu kucakladı, sıkı sıkı sarıldı, doyasıya tenini kokladı, saçlarını okşadı.

Eminim ki diğer geceler gibi dün gece de, bu sefer sevinçten uyuyamadı.

Artık rahat ol Kezban Ana. Çünkü sen 81 yaşında haksızlığa ve zulme boyun eğmeden direnen, dik duran ve kahramanca direnişin sembolü olan bir “Ulu Çınar” olarak tarihteki yerini aldın.

Hak, sana uzun ömürler versin. O cesur ve kararlı yürek her daim aynı coşkuyla atsın.

Senin direncinden duruşundan öğreneceğimiz çok şey var.

Bu arada, Zeynep Başkan geçmiş olsun.

Sevdiklerinize tekrar kavuşmanızdan dolayı duyduğum memnuniyetle, aşk-ı muhabbetlerimi sunuyorum.

Aşk ile.

Erdal Kılıçkaya
AABK Genel Sekreteri

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Ali Çağan: Sönmeyen Yangın, Dinmeyen Sizi

2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal etkinliklerine katılmak için...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?