Cumartesi, Nisan 13, 2024

Augsburg Belediye Meclisi’nde Neler Oluyor?

Date:

Bavyera eyaletinde Mayıs 2020’de düzenlenen yerel seçimlerde Yeşiller Partisi adına Augsburg belediye meclisine seçildim. Fraksiyonumda (parti grubumuzda) entegrasyon (uyum), spor, yüksek okullar, meslek okulları ve küresel kalkınma alanlarında görevliyim. Aynı zamanda ırkçılık ve ayrımcılık gibi konularla ilgilenmekte ve karşı stratejiler geliştirmeye çalışmaktayım. Katılımcı demokrasi ilkesini benimsediğim için, belediye meclis gündemlerinin ve kararlarının bilinmesini oldukça önemli bulmaktayım. Sizleri bu yüzden Augsburg belediye meclisindeki gelişmelerden haberdar etmek istedim. Bana serdar.akin@gruene-augsburg.de adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı çalışmalar

2020’de Augsburg şehrinde ‘Ayrımcılığa Karşı Mücadele Ofisi’ (Antidiskriminierungsstelle) oluşturuldu. Augsburg’da yaşayan etnik kökenleri, dilleri, dini aidiyetleri, yaşları, ten renkleri, cinsel veya cinsiyet tercihleri gibi nedenlerden ötürü ayrımcılığa, ırkçılığa veya herhangi bir ötekileştirilmeye maruz kalan herkes belediyenin bu birimi ile irtibata geçerek (telefon numaraları: 0821/324-3021 ve 0821/324-3037) yardım alabilir. Bununla ilişkili olarak Augsburg Belediye Meclisi; Belediye ormanlarında bulunan “Çingene deresi“ konusunu Mayıs 2021’de gündemine aldı. Bilinmesi gereken önemli husus: ‘Çingene’ (Alm. ‘Zigeuner’) tanımlamasının Sinti ve Roman grupları tarafından benimsenmemesi ve hatta tam tersine olumsuz, hakaretvari ve ayrımcılık ifadesi olarak algılanıyor olması. Günümüze kadar bu topluluk birçok ülkede dışlanmaya maruz kalmakta. Bu bilinç ile hareket ederek Belediye meclisinin bütün demokratik fraksiyonları (ırkçı AfD partisi hariç) oy birliği ile söz konusu derenin adının değştirilmesini kabul etti. Derenin yeni adı ‘Stempflebach’ olacaktır. Augsburg ormanını hoş bir haftasonu gezisi için programınıza almanızı ve bu konuyu yerinde incelemenizi mutlaka tavsiye ederim!

Öğrenciler bileti artık yılda 365 €

Yeni Yeşil-CSU belediye hükümetinin hedeflerinden birisi de toplu taşımayı (otobüs ve tramvay) hem daha da yaygınlaştırmak, hem de daha ekonomik kılmak. Bununla ilgili ilk mühim adım pek yakında atılıyor. Öğenciler (buna meslek eğitimi yapanlar dahil) Eylül 2021’de başlayacak olan öğrenim yılından itibaren yıllık 365 € ödeyerek, yıl boyunca ve bütün Augsburg ulaşım ağı bölgesinde (AVV) sınırsız toplu taşıma kullanma hakkına sahip olacak. Kısacası: Artık öğrenciler günde sadece 1 Euro ödeyerek sınırsız otobüs ve tramvay kullanabilir! Bir sonraki hedef ise ’365 € karşılığı yıllık bilet’ modelini bütün vatandaşlara açmak olacaktır. Konuyla ilgili gerekli finansmanı sağlayabilmek için çalışmalar devam etmekte. Hem çevreyi koruma, hem de aile bütçelerini rahatlatma hedeflerini taşıyan bu önemli uygulamadan yararlanmak için Eylül 2021’den itibaren çocuklarınızın okullarına başvurularınızı yapın ve çevrelerinizdeki aileleri de bu imkandan mutlaka haberdar edin.

Augsburg Belediye Meclisi Üyesi Serdar Akın

2023’den itibaren Uyum ödülü

Augsburg şehir nüfusunun neredeyse yarısının göçmen kökenli insanlardan oluştuğunu biliyor muydunuz? Bu kadar heterojen bir yapıya sahip olan bir şehirde barış içinde birlikte yaşamı sağlamak, diyalogları pekiştirmek ve çok kültürlülük prensibini belediye çalışmalarına yansıtmak, ciddi ve bir o kadar önemli bir mesele. Gerek azınlık haklarını savunmak, gerekse kin duygusunu ve ön yargıları yıkmak hepimizin ortak görevi. Yıllardır bu ve benzeri konularda ciddi şekilde gönüllü çalışma yapan ve insanları bir araya getiremeyi başaran bir çok insanımız var. Şehrimizdeki bu (gizli) kahramanları onurlandırmak adına 2023 yılından itibaren ‘Augsburger Brückenbauer*in’ (Augsburg’da köprü kuranlar) adında bir ödül verilmesi için bir çalışma başlattık. Belediye bu resmi ödülünün iş dünyası, kültür, spor, eğitim gibi farklı alanlarda, toplumda birlikte yaşam için başarılara imza atmış kişi veya kurumlara verilmesini hedefliyoruz. Aynı zamanda bir para ödülünün de buna dahil edilmesinin anlamlı olacağını düşünüyoruz. Hani derler ya: ‘Yıkması kolay, mesele kurmakta’ – işte bu sebeple insanları bir araya getirenleri, dialog için çalışma yapanları ve ayrımcılığa karşı mücade edenleri ödüllendirmenin tam zamanı!

Mutlu ve sağlıklı kalın!

Serdar Akın
Augsburg Belediye Meclisi Üyesi
Birlik 90 / Yeşiller

serdar.akin@gruene-augsburg.de

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Özge Göncü: İyi Olmamızın Mücadele İle Ne Alakası Var?

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 285. sayısında yayınlanmıştır. Çetin mücadele...

Zeliha Korkmaz: 2024 Perspektifi Kadınlar İçin Mümkün Mü?

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 285. sayısında yayınlanmıştır. Geride bıraktığımız...

Ufuk Çakır: 35 Yılın Emeği: AABF

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 285. sayısında yayınlanmıştır. Karanlık bilmeyiz,...

AABF’nin 35. Kuruluş Yıldönümü: Irkçılığa Karşı Mücadele Kararlılığı

AABF'nin 35. kuruluş yıldönümü etkinliği, Almanya'da yaşayan Alevi toplumunun...