Cuma, Şubat 23, 2024

Sivas Katliamı Davası: Sanıklar yakalanmadığı için duruşma kısa sürüyor

Date:

Sivas Katliamı’nın firari sanıklar yönünden devam eden davası duruşmasında, mahkeme başkanı “Sanıklar yakalanmadığı için duruşma kısa sürüyor” diyerek duruşmayı erteledi. Avukatların taleplerini reddeden mahkeme, bir sonraki duruşma 6 Ekim’e erteledi.

Ana davası 2012’de zaman aşımına uğratılan Sivas Katliamı’nın firari sanıkları Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş yönünden devam eden davanın duruşması, Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri ile Hollanda Büyükelçiliği’nden gözlemciler katıldı. 

CİDDİ İHMALLER VAR

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada konuşan dava avukatlarından Şenal Sarıhan, sanıkların aşama aşama salıverildiğini ve 1994’ten bu yana tüm sanıkların yurtdışına kaçtığını belirterek, “Hala iade olmadılar. Zaman aşımından yararlanıp kurtuluyorlar. Bugün davası görülen firari 3 sanık Eren Ceylan, Murat Sonkur ve Murat Karataş, yakalanıp Türkiye’ye getirilmeli. Almanya’da bir partinin milletvekili soruyor: Sivas sanıklarını hala iade etmemişsiniz? Gelen yanıtta, ‘Türkiye’ye, güvenliğinin sağlanması koşuluyla geri gönderdik’ diyor. Eren Ceylan’ın yıllar önce iade edildiği görülüyor ama bu sanık hala yakalanmadı. Murat Sonkur için de ‘Vatandaşlığa aldık, istihbaratta kullanıyoruz’ cevabını veriyorlar. Burada ciddi ihmaller var” dedi.

ALEVİ SOYKIRIMI

Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa, davanın Alevi Soykırımı olduğunu belirterek, uluslararası ceza mahkemelerine gideceklerini söyledi. 

ARANANLAR LİSTESİNDE YOK 

Dava avukatlarından Özgür Piroğlu , dava uluslararası ceza mahkemesinde görülmesi gerektiğinin altını çizerek, “Çorum, Maraş ve Gazi katliamları da Alevi soykırımlarıdır. Madımak, Çorum ve Maraş’ın devamıdır. Katliamı yapanların isimleri hala İçişleri Bakanlığı’nın arananlar listesi içinde yer almamaktadır” şeklinde konuştu.  

Söz alan avukat Hüsniye Şimşek, katliamın yapıldığı tarihe ait tüm bilgi ve belgelerin Kültür Bakanlığı’ndan istenerek, dosyaya eklenmesi talebinde bulundu. 

DURUŞMA KISA SÜRÜYOR!

Avukatların ardından kararını açıklamak üzere konuşan mahkeme başkanı, “124 sanık hakkında dava açıldı. Murat Sonkur hakkında 3 yıl hapis, Karataş ve Ceylan için 15 yıl veriliyor. Yargıtay’a gidiyor bu karar, iki yıllık bir sürede bozuluyor. Devletin anayasal düzenini bozma suçundan ceza isteniyor. Sanıklar yakalanmadan herhangi bir karar verilemez. Bunun içim mahkeme kırmızı bülten çıkardı. İnfazlar güvenlik güçlerine aittir. Her duruşmada bu kararlar yenilenmez. Bir kere çıkarılır. Bu adamlar yarın yakalansa, gelmeleri bir ayı bulacak. Almanya ülkemizde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olduğu için Murat Sonkur’u iade etmiyor. Şahit dinlenmesinin davaya hiçbir katkısı olmaz. Duruşma, sanıklar yakalanmadığı için bu kadar kısa sürüyor” dedi.

Avukatların taleplerini reddeden mahkeme, bir sonraki duruşma 6 Ekim’e erteledi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Bad Schönborn’da Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri

Bad Schönborn'da gerçekleşen "Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri",...

Alevilerin Sesi Dergisi’nin 284. sayısında yer alan bazı başlıklar :

📌  Umut Yol Gösteren Bir Duygudur – ERDAL KILIÇKAYA 📌 ...

Berlin Cemevi Eyalet Başbakanını Ağırladı

Berlin Eyalet Başbakanı Kai Wegner (CDU), başbakanlıktaki ilk yılını...

Alman Parlamentosu’nda Hızır Lokması Paylaşımı

Hızır ayı oruç günlerinin son günü Alman Parlamentosu İnanç...