Pazartesi, Haziran 17, 2024

Almanya’da 11 bin aktif Ülkücü yaşıyor!

Date:

Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’nin Federal Meclis Grubu ve aynı partinin Federal Milletvekili Stefan Keuter bir soru önergesiyle Alman Hükümeti’nden “Milli İstihbarat Teşkilatı ve Ülkücü örgütlenmelerin Almanya’daki faaliyetleri” hakkında bilgi istedi. Soru önergesini hükümeti temsilen Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından yanıtlandı. Soruların bazıları Almanya’nın ulusal çıkarlarına ters düştüğü gerekçesiyle yanıtlanmazken, Almanya’da var olan Ülkücü (Graue Wölfe) yapılanması hakkında ilginç bilgiler yer alıyor.

Fuat ATEŞ – Alevilerin Sesi (Özel Haber)

MİT, AKP Hükümeti’ne muhalif olan Almanya’daki tüm dernek ve kişiler hakkında casusluk faaliyeti yürütüyor...

Hükümet “Federal Hükümetin bilgisine göre, Türkiye Almanya’daki casusluk faaliyetleriyle neyi hedefliyor?”şeklindeki soruya “Milli İstihbarat Teşkilatı’nın odak noktası, öncelikle Türkiye’nin aşırı veya terörist olarak sınıflandırdığı örgütler hakkında çalışmalar yürütmektir. Buna ek olarak, mevcut AKP hükümetine fiili olarak muhalefet eden dernekler ve kişiler hakkında da bilgi toplamaya yönelik çalışmalar yürütmektedir” denildi.

Almanya’daki Türk casusluk faaliyetleri, Almanya-Türkiye ilişkilerini nasıl etkiliyor? sorusuna verilen yanıt ise;“Türk istihbarat servislerinin Almanya’daki faaliyetleri defalarca Alman hükümeti ile Türk devlet kurumlarının temsilcileri arasında ikili görüşmelere konu olmuştur. Federal Hükümet, Türkiye’nin özel sorunlarını ve çatışmalarını Almanya’ya taşımasınıntarafımızca kabul edilemeyeceğini belirtti” denildi.

Federal Hükümet, Türk casusluk faaliyetlerini engellemek için diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte bir savunma birimi oluşturmayı düşünüyor mu? sorusuna verilen yanıtta ise, söz konusu alanda ortak çalışmalar yürütüldüğünü, fakat ulusal çıkarlar nedeniyle ayrıntılı bilgi verilemeyeceği ifade ediliyor.

Beykozlu Ülkücüler Seçimde Sözünü Tuttu - Beykoz Gündem - Beykoz Haber

Ülkücülerin Almanya’da 11 bin aktif üyesi bulunuyor

“Türkiye’nin Almanya’da desteklediği aşırlıkçı örgütler hakkında hükümetin elinde hangi bilgiler mevcut’ sorusuna verilen cevapta, Almanya da Türk aşırı sağ harekete mensup 11 bin kişinin yaşadığının bilindiği bu kişilerin Türkiye’ye ve Türk iç siyasetine ‘çok yakın ve derin bir sadakatle bağlı’ olduğu ifade edildi. Özellikle 15 Temmuz 2016’daki sözde darbe girişiminin ardından ülkücü hareket ile AKP hükümetine yakın çevreler arasında bir kaynaşmaya dikkat çeken Alman hükümeti, AKP hükümetinin Ülkücü harekete karşı hoşgörü ve destektar tavrını da sözlerine ekledi. Aynı şekilde Almanya’da faaliyet gösteren “Ülkücü Hareket mensup çevrelerin ve Türk milliyetçilerinin” de AKP hükümetine ve onun siyasetine gösterdikleri yoğun onay ve desteğe de dikkat çekildi

Ülkücü Alman askeri Afganistan’da görev yapmış

Geçtiğimiz Temmuz ayında Alman Askeri İstihbarat Servisi(MAD), Alman Ordusu’ndaki dört asker hakkında “Ülkücü Hareket”e mensup oldukları şüphesiyle soruşturma başlattığını duyurmuştu. Sözkonusu soru önergesinde bu konuya da yer verildi. Ülkücü olduğu iddia edilen dört Alman Ordusu askeri herhangi bir yurtdışı misyonunda görev aldı mı? Aldıysa nerede ve hangi tarihlerde? sorusuna ayrıntılı yanıt verildi. Söz konusu dört ülkücü Alman askerinden birinin 2017 yılının Temmuz ile Kasım ayları arasında Afganistan’da görev yaptığı belirtildi.

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?