Çarşamba, Şubat 28, 2024

Avustralya’da Alevi Anıtı’na çirkin saldırı!

Date:

Avustralya Alevi Bektaşi Federasyonu ve Avustralya Moreland Belediyesi ortak projesiyle 2013 yılında açılan Alevi Katliamları Anıtı kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Saldırı sonrası anıt yeniden bakıma alınırken, Avustralya polisi saldırı ile ilgili çok yönlü soruşturma başlattı.

Avustrulya Alevi Bektaşi Federasyonu, konuyla ilgili bu sabah bir basın açıklaması yayınladı. İşte o basın açıklmasının tam metni:

Bu saldırı değerlerimize, inancımıza ve Avustralya çok kültürlülüğüne yapılan bir saldırıdır

Moreland Belediyesi ve Avustralya Alevi Bektaşi Federasyonu AFA ile ortak bir proje olarak yapılan Alevi anıtımıza bu sabah (22 Eylül 2020) kimliği henüz bilinmeyen kişi veya kişilerce düzenlenen çirkin saldırıyı üzülerek öğrendik.

Coburg Lake Reserve’de 13 Ekim 2013’de açılan Avustralya’da ilk ve tek olan Alevilerin acılarını ve yaşadıkları katliamları simgeleyen Anıtımıza yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Alevi Anıtı’mıza yapılan bu saldırı değerlerimize, inancımıza ve Avustralya çok kültürlülüğüne yapılan bir saldırıdır.

Aleviler, 73 millete bir nazarda bakar. Hiç bir ırka, inanca, dile, yaşam biçimine saygısızlık etmez, tam tersine herkesin eşit, adalet, barış ve demokrasi içinde yaşmasını savunur. Biz Aleviler, Avustralya’nın çok kültürlü toplum yapısına uygun olarak, farklı inanç ve kültürlerle karşılıklı saygı ve ahenk içinde yaşamaya devam edeceğiz. Bu tür saldırılar bizi inandığımız Demokratik, Laik ve insanı Hakk bilen, doğacı ve humanist yaşam tarzımızdan vazgeçiremez.

Anıtımıza yapılan bu çirkin saldırının takipçisi olacağız. Bu saldırıyı yapan veya yaptıranları şiddetle kınıyoruz. Saygıyla kamuoyuna duyurulur.

Avustralya Alevi Bektaşi Federasyonu
Avustralya Alevi Toplum Konseyi
Canberra Alevi Kültür Merkezi
Dandenong Alevi Kültür Merkezi
Sunraysia Çağdaş Alevi Kültür Merkezi

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Bad Schönborn’da Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri

Bad Schönborn'da gerçekleşen "Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri",...

Alevilerin Sesi Dergisi’nin 284. sayısında yer alan bazı başlıklar :

📌  Umut Yol Gösteren Bir Duygudur – ERDAL KILIÇKAYA 📌 ...

Berlin Cemevi Eyalet Başbakanını Ağırladı

Berlin Eyalet Başbakanı Kai Wegner (CDU), başbakanlıktaki ilk yılını...

Alman Parlamentosu’nda Hızır Lokması Paylaşımı

Hızır ayı oruç günlerinin son günü Alman Parlamentosu İnanç...