Cumartesi, Nisan 13, 2024

Alman Parlamentosu’nda Hızır Lokması Paylaşımı

Date:

Hızır ayı oruç günlerinin son günü Alman Parlamentosu İnanç Odası’nda bir araya gelerek Hakk Aşkına, Hızır Aşkına, tüm evren canlı yaşamı aşkına çerağlarımızı uyandırıp lokmalarımızı payladık.

Oruç açma öncesi İnanç Kurulu temsilcileri, kurul üyesi dedelerimiz ve zakirlerimiz dergahta canlarımız ile bir araya geldi, Hızır üzerine muhabbetler gerçekleştirip deyişler söyledi. Dergah Muhabbetinin ardından ise Cemevi ana salonunda tüm canlarımızla lokmalarımızı pay edip orucumuzu açarken aynı saatlerde Alman Parlamentosu İnanç Odasında bir araya gelen canlar çerağ uyandırıp lokmalarını pay etti.

İnanç Odasında yapılan buluşmada selamlama konuşmasını eski SPD Milletvekili Elvan Korkmaz Emre, SPD Milletvekili Helmut Kleebank ve BAT Cemevi İnanç Kurulu Başkanı Musa Gönül Dede yaptı. Gönül’ün ardından AABK AABF İnanç Kurulu üyesi Narin Gülçiçeği Ana ve Yüksel Yıldırım Dede gülbenkler eşliğinde çerağ uyandırdı. Çerağ’ın ardından BDAJ üyesi Anıl Sarpkaya deyişler seslendirdikten sonra AABK İnanç Kurulu Başkanı Ecevit Emre Dede Hızır ile ilgili konuşma gerçekleştirdi. Konuşmanın ardından Ecevit Emre Dede ve AABF İnanç Kurulu üyesi Hasan Doğan Dede lokma gülbengi vererek lokmaları payladı.

Lokma paylaması ardından buluşma, AABF İnanç Kurulu temsilcileri Ali Aba Erez Dede, Ali Rıza Yıldız Dede, Narin Gülçiçek Ana, Hasan Doğan Dede’nin tüm evren ve dünya yaşamı için ve barış için dile getirdikleri gülbenkleri eşliğinde uyandırılan çerağın sırlanması ile sona erdi.

İnanç Odasındaki buluşmaya ayrıca, BAT-Cemevi Yönetim, Denetim, İnanç, Kadın, Gençlik Kurulu (BDAJ) temsilcileri, ARU temsilcisi ve AABF Kuzey Bölge, BDAS temsilcileri ile çok sayıda üye canımız katıldı.

Haber ve Fotoğraflar: BAT-Cemevi Basın Ofisi/ Ulaş Yunus Tosun

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Özge Göncü: İyi Olmamızın Mücadele İle Ne Alakası Var?

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 285. sayısında yayınlanmıştır. Çetin mücadele...

Zeliha Korkmaz: 2024 Perspektifi Kadınlar İçin Mümkün Mü?

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 285. sayısında yayınlanmıştır. Geride bıraktığımız...

Ufuk Çakır: 35 Yılın Emeği: AABF

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 285. sayısında yayınlanmıştır. Karanlık bilmeyiz,...

AABF’nin 35. Kuruluş Yıldönümü: Irkçılığa Karşı Mücadele Kararlılığı

AABF'nin 35. kuruluş yıldönümü etkinliği, Almanya'da yaşayan Alevi toplumunun...