Cuma, Temmuz 12, 2024

Alman Parlamentosu’nda Hızır Lokması Paylaşımı

Date:

Hızır ayı oruç günlerinin son günü Alman Parlamentosu İnanç Odası’nda bir araya gelerek Hakk Aşkına, Hızır Aşkına, tüm evren canlı yaşamı aşkına çerağlarımızı uyandırıp lokmalarımızı payladık.

Oruç açma öncesi İnanç Kurulu temsilcileri, kurul üyesi dedelerimiz ve zakirlerimiz dergahta canlarımız ile bir araya geldi, Hızır üzerine muhabbetler gerçekleştirip deyişler söyledi. Dergah Muhabbetinin ardından ise Cemevi ana salonunda tüm canlarımızla lokmalarımızı pay edip orucumuzu açarken aynı saatlerde Alman Parlamentosu İnanç Odasında bir araya gelen canlar çerağ uyandırıp lokmalarını pay etti.

İnanç Odasında yapılan buluşmada selamlama konuşmasını eski SPD Milletvekili Elvan Korkmaz Emre, SPD Milletvekili Helmut Kleebank ve BAT Cemevi İnanç Kurulu Başkanı Musa Gönül Dede yaptı. Gönül’ün ardından AABK AABF İnanç Kurulu üyesi Narin Gülçiçeği Ana ve Yüksel Yıldırım Dede gülbenkler eşliğinde çerağ uyandırdı. Çerağ’ın ardından BDAJ üyesi Anıl Sarpkaya deyişler seslendirdikten sonra AABK İnanç Kurulu Başkanı Ecevit Emre Dede Hızır ile ilgili konuşma gerçekleştirdi. Konuşmanın ardından Ecevit Emre Dede ve AABF İnanç Kurulu üyesi Hasan Doğan Dede lokma gülbengi vererek lokmaları payladı.

Lokma paylaması ardından buluşma, AABF İnanç Kurulu temsilcileri Ali Aba Erez Dede, Ali Rıza Yıldız Dede, Narin Gülçiçek Ana, Hasan Doğan Dede’nin tüm evren ve dünya yaşamı için ve barış için dile getirdikleri gülbenkleri eşliğinde uyandırılan çerağın sırlanması ile sona erdi.

İnanç Odasındaki buluşmaya ayrıca, BAT-Cemevi Yönetim, Denetim, İnanç, Kadın, Gençlik Kurulu (BDAJ) temsilcileri, ARU temsilcisi ve AABF Kuzey Bölge, BDAS temsilcileri ile çok sayıda üye canımız katıldı.

Haber ve Fotoğraflar: BAT-Cemevi Basın Ofisi/ Ulaş Yunus Tosun

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Erdal Kılıçkaya: Sönmeyen kor 2 Temmuz

2 Temmuz, bundan 31 yıl önce insanlık tarihine kara...

Ümit Kıvanç: Toplumun haysiyetini de korumayı bilmesi lazım

İrfan Aktan Sivas Katliamı hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı...

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?