Pazartesi, Haziran 17, 2024

AABK’dan kamuoyuna: “Alevileri bekleyen tehlikeler düne göre artmıştır!”

Date:

Maraş, Çorum, Erzincan, Malatya, İzmir’den sonra dün de İstanbul Pendik’te bir binanın iç duvarına X işaretiyle birlikte “Alevilere ölüm” yazıldı. Korkutmak, sindirmek, yaşamı Aleviye zehir etmek için X işareti ile tehdit etmenin sonuçlarını bu ülkenin Alevileri çok acı bedeller ödeyerek yaşadı.

Alevilere reva görülen bu zulüm ve katliamlar, kurdukları cemaatler, vakıflar üzerinden, yazdıkları yazılar, çektikleri videolar, miting alanlarında kullandıkları dil ile Alevilere saldıran, hedef gösteren, ırkçı, gerici, bozguncu, tasfiyeci, provakatör ve işbirlikçiler, Alevilere yönelik kin ve nefret söylemlerine hız kesmeden devam etti.

Bu ve benzeri girişimlerle Aleviler korkutularak, iradelerinin teslim alınabileceği sanıldı. Alevilerin bir anlamda biat etmeleri istendi.

Muktedirler Aleviliğin içini-özünü boşaltıp, Sünni itikatına benzer bir Alevilik inşa etmek ve Alevileri yedeğine almak adına inanılmaz söylem ve eylemler geliştirdi.

Yüzyıllardır yok etmeye çalıştıkları bir inancı tanımak bir yana, yok saymaya devam etti.

Alevi kurumları olarak, bu tür girişim ve oluşumların, tepeden tırnağa bir tasfiyeci ve yok etmeye yönelik proje olduğunu biliyoruz.

Sünni çoğunlukçu anlayış kurumsallaştıkça, Aleviler ırkçı ve gerici yapılara teslim edilmeye devam edilecek.

Tıpkı Maraş, Çorum, Erzincan, Malatya, İzmir’deki benzer ırkçı saldırıların faillerinin bulunmadığı gibi, İstanbul Pendik’te bir binanın iç duvarına X işaretiyle birlikte ‘Alevilere Ölüm’ yazanlara dair bu ülkenin savcılarının hiç bir şey yapmayacağını da biliyoruz.

Alevileri bekleyen tehlikeler düne göre bugün daha da çoğalacak!

Asimilasyon ve linç politikalarının kıskacındaki Aleviliğe yönelik bu tür provokatif yaklaşımlara karşı daha uyanık olmalıyız.

Hukuksuzluk ve vicdansızlık konusunda ısrarcı olanlar ve onların değirmenine su taşıyanlar belki bugün değil ama, bir gün muhakkak layîk olduğu cezayı alacak.

İstanbul Pendik’te bu gerici ve ırkçı saldırıya maruz kalan Canlarımıza AABK olarak geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor ve yanlız olmadıklarını, her daim yanlarında olacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Aşk ile.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?