Pazar, Mart 3, 2024

AABF İnanç Kurulu Hızır Ayı Mesajı

Date:

Bu sene Hızır orucumuz 09-10-11 şubat’a denk gelmektedir. Pandemi dolayısı ile bütün insanlık zor bir sürçten geçiyor. Bizim için insan sağlığı çok önemlidir. Kendimizi, sevdiklerimizi ve çevremizdekileri korumak için bilim kuruluşlarının önerilerine harfiyen uymalıyız.

Binbir adı vardır bir adı Hızır
Her nerde çağırsam orada hazır
Ali padişahtır Muhammed vezir
Bu fermanı yazan Ali değil mi..
.
Pir Sultan Abdal

SEVGİLİ CANLAR

İnancımızın kutsal günlerinden Hızır Ayındayız. Darda, zorda olanın carına yetişen Şahı Merdan Ali ile özdeş bildiğimiz Bozatlı Hızır yaşadığımız bu zor günlerde yardımcımız ve kılavuzumuz olsun Hızır.

Hak katında kendisine batın ilmi verilen, İlahi sırlara vakıf, zaman ve mekân üstü, kimilerine göre bir eren bir veli veya Nebi’dir..Hızır’ın Kimliği ve yaşamı hakkındaki rivayetler ne olursa olsun Alevi inancında Hızır, kendisine yüklenen misyonlarla ulu bir makama sahiptir.

Hızır Alevi inancında hayattır

Diğer inançlarda benzer anlatımlar olsa da, Hızır için oruç tutan, Kurban tığlayan, lokmalar dağıtan, dayanışmada bulunan, Hızır günlerinde yapılan ibadetler, Musahiplerin görgü cemleri v.d. sadece Alevi inancında vardır. Hızır Alevi inancında hayattır, haneye berekettir, emanetlerin bekçisi, yoksulun, fakirin, çaresizin dostu, yareni, darda zorda kalanın yardımcısı, kurtarıcısıdır…

Bu sene Hızır orucumuz 09-10-11 Şubat’a denk gelmektedir. Pandemi dolayısı ile bütün insanlık zor bir sürçten geçiyor. Bizim için insan sağlığı çok önemlidir. Kendimizi, sevdiklerimizi ve çevremizdekileri korumak için bilim kuruluşlarının önerilerine harfiyen uymalıyız. Mevcut koşullar dahilinde Cemevlerimizde Erkânlar olmayacağından canlarımız orucunu tutmalı Kendi hanesinde delil uyararak niyetini açmalıdır.. Hızır orucu karanlık çöktükten sonra açılır..Canlar..Hızır günleride yardımlaşma, dayanışma, darda, zorda olana, maddi sıkıntılardan dolayı eğitimden uzak kalan gençlerimize el uzatmak önemli görevlerimizdendir.. Muhtaç olana Hızır gibi yetişelim..Boz atlı Hızır Yoldaşınız, Şahı Merdan Ali haldaşınız olsun.

AABF İNANÇ KURULU

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Bad Schönborn’da Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri

Bad Schönborn'da gerçekleşen "Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri",...

Alevilerin Sesi Dergisi’nin 284. sayısında yer alan bazı başlıklar :

📌  Umut Yol Gösteren Bir Duygudur – ERDAL KILIÇKAYA 📌 ...

Berlin Cemevi Eyalet Başbakanını Ağırladı

Berlin Eyalet Başbakanı Kai Wegner (CDU), başbakanlıktaki ilk yılını...

Alman Parlamentosu’nda Hızır Lokması Paylaşımı

Hızır ayı oruç günlerinin son günü Alman Parlamentosu İnanç...