Cuma, Temmuz 12, 2024

Van halkının iradesine yapılan hukuksuz müdahaleyi kabul etmiyoruz.

Date:

Halkın oylarıyla seçilen DEM Parti Van Belediyesi eş başkan adayı Abdullah Zeydan ile ilgili alınan karar, seçimlerden doğru sonuçlar çıkarılmadığının kanıtıdır.

31 Mart yerel seçimlerinin sonuçları Türkiye halkları açısından sevindirici olurken tek adam rejimine taraf olan zihniyetleri rahatsız ettiği görülmektedir. Seçim günü gecikmeli de olsa balkon konuşması yapan Sayın Cumhurbaşkanı, ‘’….milletin kararının hiçbir baskı ile dayatma ile karşılaşmadan sandıktan gelmesi demokrasimiz için büyük bir kazançtır…..Milletin iradesinin üstünde hiçbir güç tanımıyoruz. Sandıklar kapanmış, millet son sözünü söylemiş, kararını vermiştir…’’ diye konuşmuşken, Van’da halkın gösterdiği iradeye müdahale edilmek istenmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanını sözünün arkasında durmaya çağırıyor, demokrasi ve eşitlik ilkelerine bağlı kalmaya davet ediyoruz. Milyonlarca seçmen ve yurttaş bu samimiyeti görmek ve test etmek istiyor.

Son seçimler bir kez daha göstermiştir ki, ülkemizde demokrasinin, eşitliğin, barışın ve adaletin hakim olmasını isteyenlerin sayısı milyonlarcadır.

Van Halkının iradesine darbe niteliğinde olan bu karar aynı zamanda halkın barış talebine de darbedir. Bu haksız ve hukuksuzluk karşısında susmayacağız. Van Halkının iradesine saygı bekliyoruz. Alınan kararı kabul etmiyor ve bu yanlıştan bir an önce dönülmesini bekliyoruz.

Başta sayın Cumhurbaşkanı ve yetkililere sesleniyoruz;
Van’da seçmen iradesine saygı duyun ve bu müdahaleye izin vermeyin. Barış ve adalet için halkın iradesine saygı duyarak bu yanlışa dur deyin.

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU
AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU
AVUSTURALYA ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU
ALEVİ DERNEKLERİ FEDERASYONU
HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Erdal Kılıçkaya: Sönmeyen kor 2 Temmuz

2 Temmuz, bundan 31 yıl önce insanlık tarihine kara...

Ümit Kıvanç: Toplumun haysiyetini de korumayı bilmesi lazım

İrfan Aktan Sivas Katliamı hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı...

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?