Cuma, Temmuz 12, 2024

Erdal Kılıçkaya: Kadınlar umudun ta kendisi oldu!

Date:

Son makalemde “Umut yol gösteren bir duygudur!” diye yazmıştım. Ve bu seçimler umudun ta kendisi oldu.

Savaşların, yoksulluğun, gericiliğin ve toplumsal tahribatın arttığı bir süreçte, barışı, özgürlüğü, eşitliği ve farklı kültürlerin bir arada, eşit koşullarda, eşit haklarla yaşaması için çabaladığımız bir dönemde, Türkiye’de yerel seçimler yapıldı.

Kendilerini hor gören, meydanlarda maço bir dille aşağılayan, kazanılmış haklarını gasp edenlere karşı, kadınlar umudun temsilcileri olarak siyaset arenasında yerlerini aldı ve bu seçimlere damgasını vurdu.

Ülke yeniden doğmuşçasına haftaya başladı. Bu doğumun baş mimarları hiç kuşkusuz kadınlar oldu. Artık yeni Türkiye’yi kadınlar temsil ediyor.

Üsküdar, Bakırköy, Maltepe, Tekirdağ , Tekirdağ/Malkara, Adana/Seyhan, Antalya/Korkuteli, Eskişehir, Eskişehir/Çifteler, Bilecik, Amasya/Gümüşhacıköy, Manisa/Şehzadeler, Çeşme, Foça, İzmir/Karaburun, Dersim, Batman, Muğla/Menteşe, İkizköy ve Erzincan/Kılıçkaya Köyü… seçimlerinden kadınlar zaferle çıktı.

İnsan gülmediği  günü, yaşadım diye hayat defterine kaydetmemelidir” der Sokrates. Biz de Erzincan’ın Kılıçkaya Köyü’nde seçimlerle birlikte yaşanan güzel bir yeniliği daha hayat defterimize ekleyerek başladık haftaya.

Kılıçkaya Köyü hep ilklere imza atmıştır. Ülkede ilk köy tiyatrosunu, bölgede ilk kooperatifi, ilk sulama havuzunu kuran, eğitim düzeyi en yüksek köy olmuştur. Pek bilinmez ama, Türkiye’de ilk Alevi dergisi Ehlibeyt Yolu’nu Kılıçkaya’lı Doğan Kılıç çıkartmıştır.

Bu seçimlerde Kılıçkaya Köyü, ilklere bir yenisini daha ekleyerek, ilk kadın muhtarını da seçti.

Filiz Düzgünkaya seçimlerden önce, muhtar adaylarının pek yapmadığı bir işi yaparak, seçilirse neleri yapacağının listesini alt alta yazıp ve bunu kamuoyuyla paylaştı. Bu da bizim bölgede bir ilkti.

Filiz Düzgünkaya (Kılıçkaya Köyü Muhtarı)

Filiz Düzgünkaya kabinesinin/İhtiyar Heyeti’nin çoğunluğunu kadınlardan ve tabi gençlerden oluşturdu. Umutsuzluğu reddederek, Kılıçkaya Köyü’nün geleceğine dair tarihi bir sayfa daha açtı.

Kılıçkaya Köyü’nün ilk kadın Muhtarı olarak tarihe geçen Filiz Düzgünkaya;

Yolun açık, Hızır yardımcın olsun. Desteğimiz her daim seninle/ekibinle olacak.

Ülkede umudu tekrar yeşerten, umudun temsilcileri olan ve bu seçimlere damgasını vuran tüm kadınlara selam olsun.

 

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Erdal Kılıçkaya: Sönmeyen kor 2 Temmuz

2 Temmuz, bundan 31 yıl önce insanlık tarihine kara...

Ümit Kıvanç: Toplumun haysiyetini de korumayı bilmesi lazım

İrfan Aktan Sivas Katliamı hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı...

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?