Cuma, Temmuz 12, 2024

Uğur Kurt’un Annesi: ‘Oğlumu öldüren polis gülüyordu’

Date:

‘Kendi ailesiyle, çocuğuyla ilgilenen, iş dışında evden çıkmayan bir insandı. Benim çocuğumu yok yere öldürdüler. Çocuğumun günahı neydi?’

İstanbul’da Okmeydanı’nda bir yakınının cenazesine katılmak için gittiği cemevinde polis kurşunuyla öldürülen Uğur Kurt‘un annesi, failin ceza almamasına tepki gösterdi. Gülnaz Kurt, “Fail avukatıyla elini kolunu sallayarak, yüzümüze gülüp gittiler. Benim oğlumun değeri 12 bin lira mıydı?” diye sordu.

22 Mayıs 2014’te bir yakınının cenazesi için bulunduğu Okmeydanı Cemevinin bahçesindeyken üzerine açılan ateş sonucu başından vurularak hayatını kaybeden Uğur Kurt’un failine verilen hapis cezası 12 bin TL para cezasına çevrildi. Ölümünün 7. yılında Okmeydanı Cemevinde anılacak Uğur Kurt’un annesi failin cezasız kalmasına isyan etti.

PİRHA’dan Pınar Akyüz ve Ersin Özgül’e konuşan Anne Gülnaz Kurt oğlu Uğur Kurt’un ölümüyle birlikte eşi ve kendisinin de öldüğünü belirten yaşamın kendileri için dayanılmaz bir hal aldığını söyledi.

Uğur Kurt'un annesi: Oğlumu dün gömdüler

‘ÇOCUĞUMUN GÜNAHI NEYDİ?’

Acılı hali ile oğlu Uğur Kurt’u anlatan Gülnaz Kurt, “Benim oğlum çok iyi, hiç kimsenin hiçbir şeyine karışmazdı. Benim çocuğum içeri girerken kimseye selam vermeden geçmezdi. Kendi ailesiyle, çocuğuyla ilgilenen, iş dışında evden çıkmayan bir insandı. Benim çocuğumu yok yere öldürdüler. Çocuğumun günahı neydi?” dedi.

“Yazık günah değil miydi? O polisin babası kafasını yastığa koyabiliyor mu? Çok mu rahat uyuyorlar? Nasıl koyuyorlar başını yastığa?” diye soran Anne Kurt, “Benim gecem gündüzüm belli değil, ben uyuyamıyorum, yatamıyorum, kanser hastasıyım, eşim öldü. Onun acısı hepimizi bitirdi. Hepimizi mahvettiler onlar nasıl yaşıyorlar?” sözleriyle yaşananlara tepki gösterdi.

ERDOĞAN’IN VERDİĞİ SÖZÜ HATIRLATTI

Dönemin başbakanı Erdoğan’ın, oğulları Uğur Kurt’un öldürülmesine yol açan olayın aydınlatılması için kendilerine verdiği sözü hatırlatan Anne Kurt, “Bize sahip çıkan kimse yok, oğlumun kanını yerde bıraktılar ben buna cevap istiyorum. O zamanın başbakanı, şimdinin ise cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Ben senin arkandayım, kanı yerde kalmayacak’ diyordu. Şimdi niye bir şey söylemiyor? Benim çocuğumu kaybettirdiler. Ben şu an torunuma bir cevap bulup söyleyemiyorum” dedi.

BENİM ÇOCUĞUMUN DEĞERİ 12 BİN LİRA MIYDI?’

Fail polisin dava süreci boyunca tutuksuz yargılanmasının kendilerini çok derinden etkilediğini söyleyen anne Gülnaz Kurt, “Fail hiçbir ceza almadı ki, acımızın o denli büyük olmasına rağmen fail avukatıyla elini kolunu sallayarak, yüzümüze gülüp gittiler diyerek bizi öldüren durum da bu oldu” diye konuştu.

Oğlunu öldüren sanık polise 12 bin 100 TL adli para cezası verilmesini hatırlatan Anne Kurt, “Benim oğlumun değeri 12 bin lira mıydı? Bana çocuğumu geri verseler ben dünyaları veririm. Benim polisim vursun, benim polisim öldürsün sonra da ödüllendir ve ortalığa salın. Cumhurbaşkanı duysun. Kendisi  çocuklarıyla geziyor. Bir de televizyonlara çıkıp helallik istiyor, ben sana hakkımı neden helal edeyim?” diye sordu.

AVUKAT, AİLEYE DAVA AÇTI

Anne Gülnaz Kurt oğlunu vuran polis memurunun avukatı Tolga Yurdakul’un saatinin kordonunu kopardığı iddiasıyla kendisine dava açıldığını dile getirerek, “Demek onun saati benim oğlumdan değerliymiş” dedi.

Oğlu için adalet çağrısında bulunan Anne Kurt, şunları söyledi:

“Bize söz verenler, bana arkandayım, yanındayım, gereken ne ise yapacağız diyenler nerede? Bir de gelmiş helallik istiyor. Sen bana ne yaptın ki ben sana helallik vereyim? Oğlumun katilini ödüllendirdin ve geziyor. Benim çocuğum nerede? Ben oğlumun kanının yerde kalmasından başka hiçbir şey istemiyorum.”

SGK Uğur Kurt'un ailesinden özür diledi - Internet Haber

NE OLMUŞTU?

İstanbul’da Uğur Kurt, 7 yıl önce bugün bir yakınının cenazesine katılmak için gittiği Okmeydanı Cemevi avlusunda polis kurşunuyla katledildi. Uğur’u katleden polis hakkında olası kasıtla öldürme suçundan iddianame düzenlenerek dava açıldı. Yargılama sonrası savcı 20 ila 25 yıl arası hapis dedi ancak bütün bunlara rağmen Uğur’u katleden polis 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı ve bu ceza paraya çevrildi. Kurt’un ölümünün ardından annesi ve babası kansere yakalandı. Baba Kemal Kurt, geçen yıl kansere yenik düştü.

Kaynak: PİRHA

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Erdal Kılıçkaya: Sönmeyen kor 2 Temmuz

2 Temmuz, bundan 31 yıl önce insanlık tarihine kara...

Ümit Kıvanç: Toplumun haysiyetini de korumayı bilmesi lazım

İrfan Aktan Sivas Katliamı hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı...

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?