Stadtallendorf AKM’den Hızır Lokması…

/

Stadtallendorf Alevi Kültür Merkezi zorlu pandemi koşullarına rağmen sembolik olarak 40 aile ile Hızır Lokması’nı paylaştı. Pandemi kurallarına uygun bir şekilde cemevinde gerçekleşen etkinlikte canlar lokmalarını birlikte paylaştılar.  

Alevilerin Sesi – Stadtallendorf

Hızır Lokması etkinliğiyle gönülden gönüle, paylaşmak, iyilik, dostluk, birlik ve beraberlik mesajı vermek istediklerini ifade eden Stadtallendorf Alevi Kültür Merkezi Başkanı Celal Üngör, “Sosyal mesafe kurallarına uyarak güzel bir ortam oluşturuldu ve sembolik anlamda 40 aileye lokmamızı dağıttık. Stadtallendorf AKM olarak toplumun umudu olmak adına mücadele ediyoruz. Güzel işler yapmaya ve güzellikleri paylaşmaya gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.

Celal Üngör: “Hızır zorda kalanların kurtarıcısıdır

Hızır kültünün Alevi inancındaki önemini dile getiren Stadtallendorf AKM Başkanı Üngör, “Bozatlı Hızır zorda kalanların yardımına koşan kurtarıcı kişidir. İnsanlara farklı kişiliklerde görünür. Kim daha çok candan çağırmış ise öncelik candan çağıranındır. Hızır evleri ziyaret ettiğinde o ev bolluk ve bereket getirir. Paylaşmak, umudun ve toplumsal anlamda birlikte huzur içinde yaşamanın en temel kuralıdır. Ne mutlu ki bize; inancımızın kökleri de böylesi güzellikler taşıyor” diye konuştu. Lokmaları paylaşan üyeler, pandemi süreci sona erdikten sonra daha yoğun katılımla bir araya gelmek istediklerini ifade ettiler. 

Önceki Haber

Kimlik mücadelemizde önemli bir adım daha…

Sonraki Haber

Tanrıverdi: “Hessen yerel seçimlerine aktif olarak katılın!”

Latest from İnanç

Bir ‘YUNUS’ anlatayım sizlere…

Bir “YUNUS”anlatayım Sizlere, gönlümce…TURNALAR“Dile” geldiğindeDediler ki…13.Yüzyıl…Anadolu…Babailer İsyanı…Sonrası…Kırım, zulüm, baskı…Kıtlık kıran…ve deKuraklık…Toprak çatladı, çatlayacak…Toprak suya hasret…Köylü “Hasat”a…YağmurYakarışındadır

%d blogcu bunu beğendi: