Çarşamba, Haziran 19, 2024

Sevsinler sizin “İnsan Hakları Paketi”nizi!

Date:

Cumhuriyet, tarihinin en karanlık döneminden geçtiği şu günlerde, HDP Kocaeli Milletvekili Ö. Faruk Gergerliğlu, bir haber portalında ki, hakkında kovuşturma olmayan ve hala yayında olan bir barış haberini retweet ettiği için, jet hızıyla cezalandırıldı. Halkın iradesi yok sayılarak milletvekilliği düşürüldü.

Gene tam bu hukuksuzluğun yaşandığı saatlere denk getirilerek, HDP’yi kapatma amacıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı dava gündeme getirildi.

Ö. Faruk Gergerlioğlu bunu hak edecek ne yaptı? Her kesimden insanın uğradığı insan hakları ihlallerini bıkmadan usanmadan gündeme getirmekten başka kime ne kötülüğü dokundu? Birileri gibi hırsızlık mı yaptı? Devletin imkanlarıyla har vurup harman mı savurdu? Saraylarda mı yaşadı?

Soruyoruz; HDP ve Gergerlioğlu size, bu ülkeye hangi kötülüğü yaptı?

Canlar, Gergerlioğlu’nun vekilliğinin AKP-MHP eliyle TBMM Genel Kurulu’nda düşürülmesiyle ve HDP’yi kapatma amacıyla açılan dava ile, Türkiye tarihine bir kara leke daha eklendi.

Üstelik, artık faşizan gelişmelerin yaşandığı günler içinde olduğumuzu ve giderek daha da karanlık bir sürece Türkiye’yi sürüklediğinizi, bizim gibi tüm dünya görüyor. Bu meselenin sadece Gergerlioğlu veya HDP meselesi olmadığını, bir demokrasi, insan hakları sorunu olduğunu, tüm dünya halkları biliyor.

Şunu da siz bilin ki; her biri haysiyetiyle bedel ödeyen ve ödemeye hazır Can Yoldaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.

Faşizan saldırılar artarak sürse de, fezlekeler sıraya konulsa da, HDP’nin, CHP’nin milletvekilleri, belediye başkanları, meclis üyeleri, akademisyenler, öğrenciler, kadınlar, isçiler, devrimciler… hapse doldurulsa da, belediyelere kayyum atansa da, demokrasi mücadelesi durdurulamayacak.

Her ses çıkarana vurarak muhalefete gözdağı verme hesabınız tutmayacak.

AKP-MHP iktidarı demokratik meşruiyetini daha da yitirecek. Zor ve baskı aygıtlarıyla ayakta durmaya çalışan zalimler, her gün biraz daha sona yaklaşacak ve yargılanmaktan asla kurtulamayacak.

Demokratik kamuoyuna çağrımızdır;

Tüm mazlumları, ötekileri, ezilenleri bu hukuksuzluğa karşı “ama”sız “fakatsız” tutum almaya, bu faşizan saldırılara ve AKP-MHP yönetimine karşı tüm demokratik güçleri birlikte hareket etmeye davet ediyoruz.

Türkiye’nin demokrasi, barış ve emek güçlerini bir, iri ve diri olarak bulunduğu alanda hızla tavır almaya çağırıyoruz.

Hep birlikte mücadele ve dayanışma ile bu saldırıları durdurabiliriz.

Gün,  “ama”sız “fakat”sız baskılara, korkutmalara ve saldırılara karşı dayanışma içinde olma, özgürlüğe, adalete, sevgiye ve kardeşliğe dair umutları büyütme günüdür.

Aşk ile.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu – AABK

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?