Perşembe, Haziran 20, 2024

Madımak Katliamı’nda kaybettiğimiz canlarımız Köln’de anıldı

Date:

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Kuzey Ren Vestfalya Bölge Temsilciliği, 2 Temmuz 1993 yılında Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılmak için Sivas’a giden 33 aydın ve sanatçının Madımak Oteli’nde yakılarak katledilmelerinin 28’nci yılında, Almanya’nın Köln kentinde kitlesel bir anma düzenleyerek 33 aydın ve sanatçıyı andı. Madımak Oteli’nde katledilenler için deyiş söylenip semah dönüldü. Koronavirüs salgınına rağmen anmaya kitlesel bir katılım oldu.

AABF Kuzey Ren Vestfalya Bölge Temsilciliği’nin çağrısıyla 27 Haziran 2021/Pazar günü,  Saat:14:00‘de Köln’deki Kölner Dom kilisenin yanındaki Roncalliplatz meydanında bir araya gelen Alevilere, Türkiyeli devrimci- demokrat kurumlarda destek verdi.

Yüzlerce Alevinin katıldığı anma, gülbenk okunup delil uyandırılarak ve katliamda hayatın kaybeden 33 aydın  ve sanatçı için bir dakikalık saygı duruşu yapılarak başlatıldı. Bu yol hizmetlerini AABF NRW Bölge İnanç Kurulu’ndan Cemalettin Eken Dede, Nejla Akbaba Ana ve Ahmet Karabulut Dede birlikte yürüttüler.

Anmaya katılan kitle, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Kuzey Ren Vestfalya Bölge Temsilciliği ile AKM’ler tarafından hazırlanan üzerinde Sivas katliamıyla ilgili sloganların yazılı olduğu dövizleri, Cemevleri’nin pankartlarını ve katliam‘da hayatını kaybeden 33 canın fotoğraflarını taşıdı.

AABF NRW Bölge yöneticisi Sibel Gümüş‘ün sunuculuk yaptığı Köln‘deki anmaya çok sayıda Alman siyasetçi katılıp konuşma yaparak Alevilere desteklerini sundular. Sibel Gümüş, anmada konuşma yapan SPD Federal Parlamento Milletvekili Elvan Korkmaz Emre‘ye, Yeşiller NRW Parlamentosu Milletvekili Berivan Aymaz‘a,  SPD NRW Parlamentosu Milletvekili Volkan Baran‘a, Berlin’den Sol Parti’den MdB Andrej Konstantin Hunko‘ya, SPD’den MdL Susana dos Santos Herrmann’a ve anmaya davet edilen Sol Parti Köln’den Murat Yılmaz’a verdikleri destekten dolayı, AABF NRW Bölge Temsilciliği adına teşekkür etti.

AABF NRW Bölge yöneticisi Mesut Kabakçı’nın Madımak Oteli’nde yakılarak katledilenlerin  hayat hikayelerinden kısa kesitler okuyarak,  ateşte semaha duranların isimlerini tek tek söylemesine kitle ‘‘ Yaşıyor‘‘ diyerek karşılık verdi.

Madımak katliamında hayatın kaybedenleri anma etkinliğinde AABF NRW Bölge Temsilciliği adına Başkan Soner Solmaz, AABF adına  ise 2. Başkan Aziz Arslandemir konuştu. Yapılan konuşmalarda,  Sivas Katlam davasında yaşanan adaletsizliklere, katillerin korunmasına, Alevilerin maruz kaldıkları baskı ve katliamlara ile Pir Sultan Abdal gibi zalimlerin karşısındaki dik duruşlarına vurgu yapıldı.

Anmada 33 Can aşkına semah dönüldü. Ali Asker Arduç’un deyişler söylediği anma, delilin sır edilmesiyle birlikte sonlandırıldı.

1993’te Sivas’ta ne oldu?

28 yıl önce aydın, sanatçılar ve şairler Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılmak için Sivas’a gitmişti. Şenliklere katılan isimlerden biri de o dönem Aydınlık gazetesi başyazarı olan Aziz Nesin’di. 2 Temmuz’da başlayacak şenlik öncesi gazetede Salman Rüşdi’nin “Şeytan Ayetleri” kitabına yer verildiğini belirten bildiriler dağıtılmıştı.

Şenliklerin ilk gününde Cuma namazından çıkan bir grup, “Sivas laiklere mezar olacak” sloganlarıyla etkinliklerin yapıldığı kültür merkezine doğru yürüyüşe geçmişti. Hızla artan kalabalık Madımak Oteli’ne yürüyerek, oteli ateşe verdi. O dönem raporlarda kayda geçen bilgilere göre, polis otelin önündeki kalabalığa müdahale etmemişti. Otelin ateşe verilmesinin ardından yeterli takviye gücün gelmemesi nedeniyle 33

Can hayatın kaybetmişti.

Hayatını kaybedenler…

Muhlis Akarsu – 45 yaşında, sanatçı

Muhibe Akarsu – 45 yaşında, Muhlis Akarsu’nun eşi

Gülender Akça – 25 yaşında

Metin Altıok – 53 yaşında, şair, yazar, felsefeci

Mehmet Atay – 25 yaşında, gazeteci, fotoğraf sanatçısı

Sehergül Ateş – 30 yaşında

Behçet Sefa Aysan – 44 yaşında, şair

Erdal Ayrancı – 35 yaşında

Asım Bezirci – 66 yaşında araştırmacı, yazar

Belkıs Çakır – 18 yaşında

Serpil Canik – 19 yaşında

Muammer Çiçek – 26 yaşında, aktör

Nesimi Çimen – 62 yaşında, şair, sanatçı

Carina Cuanna Thuijs – 23 yaşında, Hollandalı gazeteci

Serkan Doğan – 19 yaşında

Hasret Gültekin – 22 yaşında şair, sanatçı

Murat Gündüz – 22 yaşında

Gülsüm Karababa -22 yaşında

Uğur Kaynar – 37 yaşında, şair

Emin Buğdaycı -18 yaşında şair.

Asaf Koçak – 35 yaşında, karikatürist

Koray Kaya – 12 yaşında

Menekşe Kaya – 15 yaşında

Handan Metin – 20 yaşında

Sait Metin – 23 yaşında

Huriye Özkan – 22 yaşında

Yeşim Özkan – 20 yaşında

Ahmet Özyurt – 21 yaşında

Nurcan Şahin – 18 yaşında

Özlem Şahin – 17 yaşında

Asuman Sivri – 16 yaşında

Yasemin Sivri – 19 yaşında

Edibe Sulari – 40 yaşında, sanatçı

İnci Türk – 22 yaşında.

Kaynak: AHA

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?