Deniz Poyraz’ın katledilmesi Stuttgart’ta protesto edildi

/

HDP’nin İzmir il binasında Onur Gencer tarafından Deniz Poyraz’ın katledilmesi Almanya’da da büyük tepkiyle karşılandı. Saldırının arkasında karanlık hesaplar yattığına dikkat çekildi. Katliam Almanya’da düzenlenen gösterilerde de protesto edildi. Stuttgart’taki mitinge 200 kişi katıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasına giren bir katil tarafından katledilen Deniz Poyraz Federal Almanya’da da anıldı. Almanya’nın değişik şehirlerinde ırkçı-faşist saldırıyı protesto eden eylemler düzenlendi.

Stuttgart’ta Avrupa Demokratik Güç Birliği’nin (ADGB) çağrısıyla bir miting gerçekleşti. Rotebühlplatz’daki eylemde kurumlar adına Almanca ve Türkçe konuşmalar yapıldı. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı mitingde “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “HDP halktır-Halk burada” haykırışları ile saldırı protesto edildi.

Sol Parti’li siyasetçi Aynur Karakaya gösteride bir konuşma yaptı. Karakaya, “AKP ve ortağı MHP’nin birlikte oluşturduğu paramiliter oluşum SADAT’ta paralı asker olan bir katilin gerçekleştirdiği saldırı, tek başına ülkenin hızla bir karanlığa sürüklenmek istendiğinin kanıtı. Deniz Poyraz ailesine başsağlığı diliyoruz. Yapılan saldırı yalnızca HDP’ye yapılmış bir saldırı değil. Bütün demokrasi güçlerine yapılmıştır. Zaman birlik olma zamanıdır” dedi.

Mitinge birçok kurumun yanı sıra, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’na(AABF) bağlı Ludwigsburg, Göppingen, Stuttgart Alevi Kültür Merkezleri’nin yanısıra Almanya Alevi Kadınlar Birliği Baden Württemberg(AAKB-BW) üyeleri de yoğun bir katılım gösterdi.

deniz poyraz stuttgart2

Kaynak: Yeniposta

Önceki Haber

Depremden etkilenen Bölükkaya Köyü’nde yaptırılan çeşmenin açılışı yapıldı

Sonraki Haber

Madımak Katliamı’nda kaybettiğimiz canlarımız Köln’de anıldı

Latest from Gündem

%d blogcu bunu beğendi: