Le Pen Fransa’da Cumhurbaşkanlığına bir adım daha yaklaştı.

///

Aşırı sağcılar Fransa’nın göç politikasının sertleştirilmesini talep etti.

Fransa’nın Annecy şehrindeki bir parkta, kendisini polislere “Hristiyan biri” olarak tanımlayan ve boynunda da haç kolyesi olan Suriyeli bir kişi bıçakla “İsa Mesih adına” diye bağırarak düzenlediği saldırıda 8’i çocuk 9 kişiyi yaraladı. Yaralılardan 2’sinin durumunun ağır olduğu öğrenildi. 

Yaşanan bu korkunç olayın ardından aşırı sağcı Marion Marechal Le Pen, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda «Hesap günü gelecek» ifadesini kullandı.

Aşırı sağcı Eric Zemmour “Eskiden sığınmacılar ölümden kaçmak için geliyorlardı. Şimdi ise çocuklarımızı öldürmek için geliyorlar” ifadelerini kullandı.

Annecy savcılığı yaralanan çocuklardan birinin Hollandalı diğerinin ise İngiliz vatandaşı olduğunu duyurdu.

Yaşanan bu saldırı olayından sonra Ulusal Birlik Partisi lideri Marine Le Pen, Annecy’de küçük çocuklara yönelik bıçaklı saldırıyı korku ve dehşet içinde öğrendiğini ifade etti.

Aşırı sağcılar Fransa’nın göç politikasının sertleştirilmesini talep etti. Fransızlara yönelik saldırıların artacağını ileri süren bazı kullanıcılar bu tür eylem yapanların, emsal teşkil etmesi için, en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. 

Bütün bu gelişmeler 4 yıl sonra Fransa’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Marine Le Pen’in elini güçlendirdi.

Ekonomik sıkıntılar, Rusya Ukranya savaşı, göçmenler üzerinden yürütülen nefret politikaları Avrupa’daki rüzgarın aşırı sağ partilerden yana esmesine yaradı.

İtalya ve İsveç’den sonra Fransa’da da aşırı sağın ayak sesleri duyuldu.

Erdal Kılıçkaya

Önceki Haber

Türkiye Değişim Fırsatını Kaçırdı!

Sonraki Haber

Kurban ve Kurban Kesmek – Ali Sönmez

Latest from Avrupa

%d blogcu bunu beğendi: