Pazar, Mart 3, 2024

Kalifiye eleman olarak Almanya’da çalışmak ister misiniz?

Date:

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, Yeni Vatanım Ön Uyum Proje faaliyetleri kapsamında, Aile Birleşimi ve Kalifiye Eleman Danışmanlığı ve oryantasyon seminerleri hizmetine ek olarak yeni faaliyet alanlarıyla çalışmalarına başarılı bir şekilde devam ediyor.


‘Kalifiye Eleman Göç Yasası’ yürürlüğe girdi…

Hem sağlık ve hizmet sektöründe, hem de sanayi de yaşanan kalifiye eleman sıkıntısını giderebilmek için, Federal Almanya Hükümeti, bu yılın mart ayında yeni “Kalifiye Eleman Göç Yasası”nı yürürlüğe koydu. Bu yasaya göre; sadece Avrupa Birliği ülkelerinden değil, aynı zamanda üçüncü ülkeler olarak adlandırılan, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden de kalifiye eleman alımına başlandı. Bu ve benzeri alanlarda 10 senedir AABF olarak Türkiye’de uygulamakta olduğumuz „Yeni Vatanım Ön Uyum Projemiz“ ise yeni uygulamaya konulan yasal olanağı değerlendirmek için bir ortak faaliyet ağı oluşturdu.
Türkiye’den Almanya’ya göç etmek isteyen kalifiye elemanları, özellikle sağlık sektöründe çalışmak isteyen uzman kadroları bilgilendirmek, eğitmek, Almanya’da iş bulmalarına yardımcı olmak, denklik ve dil sorunlarını çözmek ve yönlendirmek için, Entwicklungswerk für Soziale Bildung u. Innovation girişimiyle, PASODI adı altında yeni bir pilot proje uygulamaya konuldu.

Türkiye'de uygulanan AABF konsepti... - Alevitische Gemeinde Deutschland ( AABF) | Facebook


Yeni Vatanım Ön Uyum Projemiz ise; PASODI projesinin bir nevi Türkiye ayağını oluşturmaktadır. Bu ortak faaliyet ağında Yeni Vatanım Ön Uyum Projemizin görevlerini şöyle sıralayabiliriz; Almanya’ya gelmek isteyen kalifiye elemanları ücretsiz bilgilendirmek, yönlendirmek, tüm bürokratik iş ve işlemlerin yerine getirilmesine yardımcı olmak, kadroyu yeterlilik ve denklik konularında aydınlatmak vs.


Eğer Almanya’da kalifiye eleman olarak çalışmak istiyor ve gerekli koşulları yerine getiriyorsanız; lütfen Ankara ve İstanbul’da hizmet veren sosyal danışmanlarımıza başvurunuz. Sosyal danışmanlarımızın iletişim bilgilerine ise; www.almanya-danismanlik.eu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.Doğan Şengül
Yeni Vatanım Ön Uyum Proje Koordinatörü

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Bad Schönborn’da Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri

Bad Schönborn'da gerçekleşen "Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri",...

Alevilerin Sesi Dergisi’nin 284. sayısında yer alan bazı başlıklar :

📌  Umut Yol Gösteren Bir Duygudur – ERDAL KILIÇKAYA 📌 ...

Berlin Cemevi Eyalet Başbakanını Ağırladı

Berlin Eyalet Başbakanı Kai Wegner (CDU), başbakanlıktaki ilk yılını...

Alman Parlamentosu’nda Hızır Lokması Paylaşımı

Hızır ayı oruç günlerinin son günü Alman Parlamentosu İnanç...