Çarşamba, Haziran 19, 2024

İngiltere’de Sanat Festivali

Date:

Londra’nın Enfield ilçesinde bu yıl YAZ SANAT FESTİVALİ, corona virüsü nedeni ile farklı bir şekilde gerçeklestiriliyor. İlçenin farklı bölgelerinde kalıcı ve halkın kullanımına yönelik sanat eserleri hazırlanıyor.

Ertan Şahin – Londra

Festival kapsamında beş ayrı toplum ve inançtan sanatçılara ilçenin en yoğun kullanılan yaya geçitlerine kendi inanç ve kültürlerini temsil eden sanat çalışmaları yapmaları istendi.

Dört Element İçinde Güvercinin Yolculuğu Ve Özgür Kalışı…

Festival kapsamında Britanya Alevi Federasyonundan, Alevi Kültür ve inancını yansıtacak bir yaya geçidi tasarımı istenmişti. Çizimleri ve tasarımı BAF Eğitim komisyonundan resim öğretmeni Hasan Bölücek tarafından yapılan yaya geçidi bugun açıldı.


Alevi inancında yaşamın dört ana elementten oluştuğuna inanılır ve her elementi simgeleyen bir renk vardır. TOPRAK yeşil ile, SU mavi ile, ATEŞ turuncu ile ve HAVA mor renk ile sembolize edilir.


Yaya geçidinde kullanılan renkler dört elementi tanımlarken, Alevilikte kutsal sayılan Güvercin figürü ise Barış ve Özgürlüğü simgeliyor. Tasarımın sağ üst köşesinde yer alan mor kutuyu kırarak dışarıya- özgürlüğe uçan güvercin ise Corona virüs- Covid 19 sürecinde sadece Enfield de değil tüm dünyada dışarı çıkmak, özgür olmak isteyen her canımıza bir selam gönderiyor.


Enfield Belediyesinin bütün basılı yayınları gibi tüm sosyol medya platformlarında da yer alan yaya geçidi çalışması, Londra da Alevi inanç ve kültürünü anlatan kalıcı sanat eserlerinden biri olacak.

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?