Perşembe, Şubat 22, 2024

Hessen AABF 14. Futbol Turnuvası’nın şampiyonu Hanau AKM

Date:

AABF’nin 30. Yılın final çalışmalarından biri olan Hessen bölge temsilciliği tarafından Hessen Eyaleti’nde bulunan yaklaşık 20 derneğin bir araya gelerek 30 yetişkin, dört de çocuklardan oluşan futbol takımının yarıştığı 14.Hessen futbol turnuvası ve Alevi gençlik festivalinin gerçekleştiği etkinlikte dostluk, kardeşlik, sevgi ve hoşgörü tohumları ekildi…

Haydar Sezigen – Hanau

14. Geleneksel futbol turnuvası bu yıl ilk olarak Alevi gençlik festivali ile birlikte bir çok kültür, sanat, müzik, sosyal aktiviteler ve özelikle çocuklar için resim, çuval, yumurta, yüz boyama ve ip yarışları yanısıra bir çok etkinlikler kapsamında başarılı bir festival gerçekleştirildi. Turnuvaya katılan izleyiciler, davul ve zurnanın yanı sıra Grup Kızıl Anka, sanatçılar Ozan Reçber, Hasan Sağlam ve Hüseyin Akkuş’un söyledikleri türkülerle halay çektiler.

Hanau Cemevi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen festival yaklaşık üçbine yakın bir katılımın olduğu etkinlik çok olumlu tepkiler aldı. Hanau Cemevi yönetim kurulu başkanı Hasan Aygün yaptığı açış konuşmasında bugün gerçekleştireceğimiz 14. Hessen futbol turnuvası ve Alevi gençlik festivalinin bir futbol yarışı dışında tamamen dostluk, kardeşlik sevgi ve barış duyguları kazanmasını ifade etti. Aygün konuşmasında futbol bizi bir araya getiren önemli bir etkinlik bizler bugün  futbol turnuvası dışında bir çok kültürel ve sanatsal etkinliklere de ağırlık verdiğini, dolayısıyla geleceğimiz olan çocuklarımızın bu tür festivallerde bir araya getirmek kaynaştırmak olduğuna dikkat çekti.

Hessen bölge temsilcisi başkanı İhsan Dilber yaptığı konuşmada Hanau ev sahipliğinde gerçekleştirilen bu güzel ve görkemli turnuva için emek verenlerin emeğine yüreğine sağlık son derece başarılı bir organizasyon düzenli olduğunu bugünkü festivalimizin gelecek yıllarda yapacağımız etkinliklerin bir çıkış noktası olduğunu ifade etti. Dilber açıklamasında gelecek yıl yapılacak festivalde kadınlardan oluşan futbol takımlarını oluşturacağına işaret etti.

Erlensee Belediye Başkan Stefan Erb yaptığı konuşmada gördüğüm bu güzel manzara karşısında ne söyleyeceğimi gerçekten şaşırdım. Buraya gelirken böyle bir atmosfer hayal etmemiştim ama şimdi gördüğümü ve yaşadığım bu güzel atmosfer ve sıcak misafirperverliğiz için biz Erlensee olarak yaptığımız ev sahipliğinde bir gurur duyuyorum umarım gelecek festivalleriniz severek sizleri tekrar görmekten onur duyacağını ifade etti…

14 Hessen futbol turnuvası ve Alevi gençlik festivalinin etkinlikleri kültür ve sanat gösterileri dışında KSK kültür sanat kurulunun oluşturduğu halk oyunları ve resim yarışması dışında festivalde KSK grup Kızıl Anka, Ozan Reçber, Hasan Sağlam ve Hüseyin Akkuş ve davul zurna eşliğinde halaylar türküler söylendi.

Turnuvanın Galibi bu yıl ev sahibi Hanau Cemevi gençlik futbol takımı ve çocuk takımı birinciliği elde ederken ikinciliği Wetzlar AKM, üçüncülüğü Darmstadt paylaştığı turnuva centilmenlik kupası bu yıl tüm hakemler tarafından Darmstadt takımına verilmesi için uygun görüldü. Gelecek yılın 15. Geleneksel turnuvanın ev sahipliği çekilen kurada Giesen AKM olarak çekildi.

Turnuvanın ev sahibi Hanau AKM Başkanı Hasan Aygün, “Siz gençlerle olmak bizim için onur, büyük kazanım. Sizler bizim geleceğimizsiniz” ifadelerine yer verdi. AABF Hessen Başkanı İhsan Dilber ise spor, kültür, sanat ve müziğin, birleştirici rolüne dikkat çekerek, “Bildiğiniz gibi AABF’nin 30. yıl dönümü. Bizi bugünlere taşıyanlar önünde saygıyla eğiliyorum. Hessen AABF 14. Futbol Turnuvası’nı biz gençlik festivaline dönüştürdük. Amacımız futbol dışında, kızlarımızın da birlikte eğleneceği ortam yaratmaktı. Gençlere yönelik etkinliklerimizi artırmak, birliğimizi pekiştirmek durumundayız” dedi. AABF Hessen futbol turnuvası ve gençlik festivalinin gelecek yıl, Giessen’de yapılacağı duyuruldu.

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Bad Schönborn’da Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri

Bad Schönborn'da gerçekleşen "Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri",...

Alevilerin Sesi Dergisi’nin 284. sayısında yer alan bazı başlıklar :

📌  Umut Yol Gösteren Bir Duygudur – ERDAL KILIÇKAYA 📌 ...

Berlin Cemevi Eyalet Başbakanını Ağırladı

Berlin Eyalet Başbakanı Kai Wegner (CDU), başbakanlıktaki ilk yılını...

Alman Parlamentosu’nda Hızır Lokması Paylaşımı

Hızır ayı oruç günlerinin son günü Alman Parlamentosu İnanç...