Pazartesi, Haziran 17, 2024

Hamm AKM Başkanı Cansel Kaplan: Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oyunuzu kullanın!

Date:

Ululuslararası çapta kutlanan 1 Mayıs emek ve işci bayramı Almanya’nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinde bulunan Hamm şehrinde de Martin-Luther Meydanında sendikaların, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşları ve farklı gruplarin katılımıyla kutlandı.

Hamm Hacı Bektaşi Veli Alevi Kültür Merkezi başkanı Cansel Kaplan 1 Mayıs kutlamasında yaptığı konuşmayla büyük alkış topladı. Cansel Kaplan konuşmasında “Emekçilerin bayram gününü biz burada bir aile şenliği atmosferinde kutlarken haberlerde izledik İstanbulda 1 Mayıs alanı olan Taksim Meydanı kapatılmış durumda ve yürüyüşe geçenler şiddetle karşılaşıyor onlara inanılmaz bir baskı var. Bu insan haklarına uymuyor ve emekçilere büyük bir saygısızlıktır. Almanya’da Barış içinde birlikte bir yaşam için yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılalım oy verelim ve ırkçıları durduralım’’ dedi.

Eyaletin Hristiyan Demokrat CDU’lu Çalışma, Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Karl-Josef Laumann, Çarşamba sabahı Martin Luther Meydanında düzenlenen Alman Sendikalar Birliği DGB’ nin 1 Mayıs mitinginde yaptığı konuşmada, “Sendikalarla, işçi, personel ve işveren temsilcileriyle sendikal alanda çalışan çok sayıda insanla gurur duyabiliriz” dedi. Bu yılki 1 Mayıs Mitinglerinin sloganı “Daha fazla ücret, daha fazla boş zaman, daha fazla güvenlik: Başarımız dayanışmadır” idi. Hamm’daki mitinge aralarında göçmenlerin bulunduğu yüzlerce kişi katıldı. Hamm’ daki diğer konuşmacılar ise çalışma bakanı Karl-Josef Laumann, Anakent Belediye Başkanı Marc Herter ve DGB Bölge Başkanı Joachim Hoen idi. Tüm konuşmacılar işçi haklarında, sosyal güvencede geriye gidiş olamayacağını, Alman Anayasasının kabulünün ve toplu sözleşmelerin başlamasının 75. Yılında dünyanın siyasi krizlerle boğuştuğu, Avrupa’ da, Ortadoğu’ da savaşların krizlerin yaşandığı şu günlerde herkesin Almanya’da demokrasiye sahip çıkması gerektiğine vurgu yaptılar.

Avrupa Parlamentosu Seçimlerine Vurgu Yapıldı, Afd Kötülendi

Hamm Belediye Başkanı Marc Herter konuşmasında “9 Haziranda yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine oy hakkı olan herkesin katılması ve sağcı-ırkçı Almanya için Alternatif Partisinin (AfD) mutlaka geriletilmesi gerekiyor. Biz şehrimizde tüm kültürlerle birlikte yaşamak istiyoruz” dedi.

DGB Eyalet Çapında 69 Yerde Miting Düzenledi Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinde Mitinglere 80 Bin Kişi Katıldı

Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Başbakanı Hendrik Wüst ise Eyaletin 1 Mayıs merkezi mitinginde Aachen’de konuştu. DGB Eyalet başkanı Anja Weber ve Hendrik Wüst’ün 1 Mayıs konuşmalarında iş hayatı, emekçilerin haklarının yanısıra Avrupa seçimleriyle ilgili konuları da ele aldılar. Kuzey Ren-Vestfalya’da 1 Mayıs İşçi Bayramı için toplam 69 yerde etkinlik planlandı ve toplam yaklaşık 80 bine yakın insan katıldı. Birçok yerde önemli konuşmacılar konuk oldu. NRW Eyalet siyasetçilerinden konuşmacılar arasında şunlar yer aldı; Dortmund’da Mona Neubaur (Ekonomi Bakanı), Hamm’da Karl-Josef Laumann (Çalışma Bakanı), Moers’te Sarah Philipp (SPD Eş Başkanı) ve Gladbeck’te Jochen Ott (SPD Meclis Grubu Başkanı). Kuzey Ren Vestfalya’daki federal siyasetten konuşmacılar arasında Kevin Kühnert (SPD) ve Ricarda Lang (Yeşiller) yer alacaktır. Sendikaların konuşmacıları arasında Köln’de Michael Vassiliadis (IGBCE Başkanı) ve Münster’de Elke Hannack (DGB Başkan Yardımcısı) yer alıyor. Tabii ki NRW sendikalarının başkanları da çeşitli mitinglerde konuşma yaptılar.

Başbakan Scholz, Emekçilere ve Emeklilere Sahip Çıktı

Başkent Berlin’de 1 Mayıs Mitinginde konuşan Şansölye Olaf Scholz ise ‘’Almanya bir eğlence parkı değildir. Benim için, uzun süre çalışmış olanları hak ettikleri emeklilikten mahrum etmemek bir ahlak meselesidir.” dedi ve Almanya’daki iş ahlakı ve çalışma koşullarına ilişkin önyargıları yıktı. Aynı zamanda “63 yaşında emeklilik” konusundaki kararlılığını bir kez daha teyit etti. Scholz ayrıca, Almanya’da çalışanların hiçbir zaman geçen yılki kadar çok çalışmadığını vurguladı. Hamm’daki 1 Mayıs kutlamaları Hamm Alevi Kültür Merkezinde deyişler, halaylar, birlikte yenilen yemekler ve muhabbetlerle son buldu.

Mehmet TANLI

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?