Çarşamba, Şubat 28, 2024

Halkın çocukları ölümsüzdür!

Date:

Sevgili Berkin; Gezi direnişinde abilerinin birer birer direnerek şehit olmalarından sonra senin hunharca eli kanlı katil polisler tarafından hedef gözetilerek bilinçli olarak atılan gaz tabancası kapsülü ile yaralanma haberini yüreğimiz yanarak öğrenmiştik.

Metin KAÇMAZ

Savaşlarda bile çocuklara ve kadınlara dokunulmazken eli kanlı ve de başbakanın övünç duyduğu polislerin çocuklara kıydıklarını Türkiye halklarının mücadelesi sırasında yaşayarak ögrenmiştik.

Yüreklerinde insanlık sevgisi olmayan, insanları ayırarak birbirlerine düşman etmesini bilen Tayyip Erdoğan yezidinin Gezi’de gençlerimizin, Güneydogu’da kürt halkının, Sivas’ta Madımak katillerine, Çorum’da fetvacı katil Ebu Suud’a, nasıl sahip çıktığını ve Gezi direnişi sırasında gençlerimizi katleden gaz kapsülleriyle gözlerini çıkaran polislerle nasıl övündüğünü belirtip ikramiye ile ödüllendirmesini daha unutmadık.

Tayyip Erdogan katilinin Roboski’de çocuklarımızın üzerlerine uçaklardan bombalar attırarak senin gibi daha çocukluğunu, gençliğinizi yaşamamış, yüreğinde sevgi atan, kardeşlerini nasıl katlettiğini hepimiz gözyaşlarıyla izledik.

Ülkemizin üzerine kabus gibi çöken bu şeriatçı katillerin  gençlerimize, kadınlarımıza, bu ülkenin gerçek sahipleri halklarımıza nasıl kan kusturduğunu 12 yıllık iktidarları döneminde yaşayarak öğrendik.

Ama Kürt, Türk, Alevi, Sünni, Ezidi, Ermeni, v.b. yani bu ülkenin aydınlık yüzlü insanları susmayla halklarını onurlarını kaybettiklerinin bilinciyle Gezi’de gençlerimizin önderliğinde sokaklara dökülerek Faşist, gerici Tayyip Erdogan ve AKP iktidarına gereken cevabı verdiler.

Her direniş kanlı olur ama bu seferki inan ki yüreklerimizi dağladı.

Nasıl Roboski’de gençlerimizin üzerlerine atılan bombalarla paramparça olmuş bedenleri katırların sırtında ailelerine teslim edilirken bir şey yapamamanın ezikliğini yaşadık,

Ali İsmail Eskişehir’de eli kanlı katiller tarafından sokak arasında kıstırılarak akşamın karanlığında eli sopalı katiller tarafından linç edilirken birşey yapamamanın öfkesiyle  sokaklarda haykırdık.

Gezi direnişleri sırasında da gençlerimizi birer birer toprağa verirken o ezikliği yaşarken direnerek gereken cevabı vermenin onurunu da yaşadık.

Onların Toma”sına, gazına, kurşununa, jopuna, kimyasal gazına, tazikli suyuna, karşı Denizlerin, Mahirlerin, İbrahimlerin, Mazlumların direncinden aldığımız örneklerle direndik, yüreğimizi siper ettik.

O gün erkektik, gençtik, çocuklardık, kadınlardık, eli sapanlı teyzeler, analardık, tazikli suya karşı tekerlekli arabasıyla direnen korkmadan kocaman yüreğiyle yürüyen amcaydık, sagcısı, solcusu, devrimcisi, demokratı, başörtülüsü, başı açığı, alevisi, dincisi, ateisti, bu sistemin kötülüklerinden bıkan, özgürlüklerine müdahale edilmesinden bıkan ve ülkemizi karanlıklara götürmek isteyen iktidara karşı direnen Türkiye halklarıydık.

O gün partimiz yoktu, kimseler bizlere önderlik etmiyordu, ama özgürlükler elden gittiğinde sevgiliye sahip çıkar gibi agaçlara ölümüne sahip çıkmasını da bildik.

Ve o abilerinin yanında senin acınla yüreğimiz bir kez daha dağlandı kara kaşlım, hayata bir başka güzel bakan Berkin’im..

Çocuk yüreğinle sende mücadelenin içerisindeydin.

Ve ekmek almak için sokağa çıktıgında o eli kanlı katil, yüreğinde insan sevgisi, çocuk sevgisi olmayan robotlaşmış yüreğiyle, insanlara saldıran polis sürülerini karşında gördün.

Ve sana karşı hedef gözeterek ateş ettiler.

Çocuk yüreğindeki sevgiyi göremediler, görmek istemediler,

Ama onların inadına direndin,

269 gün hayata bir başka sarıldın.

Halkının umudu oldun, yüreğinde atan yaşam sevincin.

Senin aldığın her nefes seni sevenlerin umutlarını daha da arttırdı.

Herkes her eylemde ‘Diren Berkin’ şiarını kendilerine ilke edindiler.

Çocuklar senin direnmeni kendilerine örnek aldılar.

Her evdeki analar senin için dualarını eksik etmediler. Seni kendi çocukları gibi görüp iyileşmen için umutla beklediler.

Seni sevenler hergün yattığın hastahanenin önünde yaşama direnmenin önünde saygı ile egilip dualar ettiler.

Sen bizim yaşam sevincimiz, hayata bağlılığımız idin.

Umutlarımızı senin hayata yeniden dönmen üzerine kurmuş, yaşam savaşını senin kazanacagına inancımız tamdı.

Ama olmadı.

Gül yüzlüm, yakışıklım, kara kaşlım Berkin’im..

Olmadı…

Ölüm sana hiç yakışmadı…

Fakat bizde bilirsin ölürse tenler ölür, canlar ölesi değildir.

Sen halkın yüreğinde açan bir gül misali kök saldın. Hiçbir güç koparıp atamaz onu oradan.

Nasıl Deniz, Yusuf ve Hüseyin’ler idam edildikten sonra dünyaya gelen çocuklara onların adları koyarak bugün onların izinden giden milyonlarca Denizleri varettiysek,

Nasıl milyonlarca Mahir, İbrahim; Mazlum dogurduysa bu analar,

Nasıl Sivas yangınında yitirdiğimiz küçük Koray’ımızın peşinden binlerce Koray’lar yeşerdiyse,

Sen yaralandığın andan itibaren senin mücadeleni, direnmeni kendilerine örnek alan binlerce Berkin’ler senin davanın takipçileri olarak mücadele alanlarında yerlerini alacaklardır.

Onlar senin bıraktığın yerden direnme bayrağını teslim alarak devam ettireceklerdir.

Bak senin ölümüden bile korktular bu it sürüleri

Senin ölümünü protesto etmek için sokaklara dökülenlere karşı Tayyip’in yiğit polisleri aynı Gezi’de olduğu gibi yine saldırmaya başladılar.

Korku bacayı sardı.

Saltanatlarının yıkılacaklarını anlayanlar,

Halkın korku duvarını yıktıgını ve artık hakkını sokaklarda aradıgını ve yeri geldiğinde de ölümüne direnecegini anlayan kağıttan kaplan faşist iktidarlar halkımıza saldırmaya kaldıkları yerden devam etmektedirler.

Bugün Türkiye’nin her şehrinde ODTÜ’de, Kızılay’da, İstanbul’da, Antalya’da, Eskişehir’de, Adana’da, Bolu’da, Denizli’de, Tunceli’nde, Avrupa’nın, Almanya’nın her şehrinde milyonlarca yürek hepimiz BERKİN ELVAN’ız diyerek protesto yürüyüşleri düzenlemekteler.

Senin yaşam sevincim yaşam sevincimiz oldu Berkin’im,

Senin direnmen direnç kaynağımız oldu Elvan’ım

Direne direne hepimiz  Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım ve Berkin Elvan olacagız.

Sevgili Berkin’im sen şimdi ışıklar ülkesinde seni bekleyen abilerinin yanına gidiyorsun.

Abilerin sana sahip çıkacaklardır.

Sen ülkemizin bu karanlık günlerden aydınlığa çıktıgı günü

Tüm şehitlerimiz gibi gülerek, sevinerek seyredeceksiniz.

Yanaklarından öptüm seni güzel çocuk,

Kara kaşlarından, mangal güzel yüreğinden

Yaşam direncinden, hayata bağlılıgından öptüm……

Yolun düşerse kıyıya bir gün,
Ve maviliklerini enginin seyre dalarsan,
Dalgalara göğüs germiş olanları hatırla.
Selamla, yüreğin sevgi dolu.
Çünkü onlar fırtınayla çarpıştılar
Eşit olmayan savaşta
Ve dipsizliğinde enginin yitip gitmeden,
Sana liman gösterdiler uzakta…

Halkın çocukları ölümsüzdür!

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Bad Schönborn’da Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri

Bad Schönborn'da gerçekleşen "Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri",...

Alevilerin Sesi Dergisi’nin 284. sayısında yer alan bazı başlıklar :

📌  Umut Yol Gösteren Bir Duygudur – ERDAL KILIÇKAYA 📌 ...

Berlin Cemevi Eyalet Başbakanını Ağırladı

Berlin Eyalet Başbakanı Kai Wegner (CDU), başbakanlıktaki ilk yılını...

Alman Parlamentosu’nda Hızır Lokması Paylaşımı

Hızır ayı oruç günlerinin son günü Alman Parlamentosu İnanç...