Cumartesi, Haziran 15, 2024

Gustavsburg Cemevi temel atma töreni…

Date:

AABF’nin üyesi olan Gustavsburg Alevi Kültür Merkezi – Cemevi’nin yeni binasının temel atma töreni 21 Mart’ta atıldı. Temel atma törenin 21 Mart’a gerçekleştiği için, törene katılanlar hep birlikte Nevruz, Sultan Nevruz‘u kutladılar.

Uzun yıllardır Alevi toplumuna hizmet sunan Gustavsburg Alevi Kültür Merkezi/Cemevi’nin temel atma töreni Cemevi yöneticilerinin yanı sıra, cemevinin çok sayıda üyeler katıldı. Çevredeki AKM – Cemevleri’nde başkan, yönetici ve üyelerden de katılımın olduğu temel atma töreninde gülbeng okunup lokma dağıtıldı. Gustavsburg AKM- Cemevi’nin yeni alınan arsa üzerinde inşa edilecek yen binasında ibadethane, eğitim-kongre salonu, kadın ve gençlik odaları yer alacak.

Temel Atma Töreni için en uygun tarih: 21 Mart…

Gustavsburg Alevi Kültür Merkezi-Cemevi tarafından sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, yeni alınan arsa üzerinde inşa edilecek cemevi binasına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şunlar ifade edildi: “Kendi yurdunda sistematik olarak işsiz, topraksız ve yoksul bırakılan biz Kızılbaş Aleviler iş ve aş için geldiğimiz Almanya’da değerlerimize sahip çıkarak ziyaretlerimizden getirdiğimiz teverikleri bugün 21 Mart Sultan Nevruz gününde gece eşitlenip, gündüze selam durduğu gün dergahımızın temeliyle birleştirdik bu kutsal teveriklerimiz dergahımıza tohum olsun, burada kök salsın, şekil alacak inşaatımız yolumuza ulu çınar olsun” denildi.

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Ali Çağan: Sönmeyen Yangın, Dinmeyen Sizi

2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal etkinliklerine katılmak için...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?