Cuma, Temmuz 12, 2024

Dersim Tertelesi’nin 87. yıl anması Köln Dom Kilisesi önünde yapılacak.

Date:

Dersim Tertelesi’nin başlangıcı kabul edilen ve “Tunceli Tenkil Harekatı“ olarak bilinen 4 Mayıs 1937 Bakanlar Kurulu Kararı’nın üzerinden 87. yıl geçti. Alevi kurumları ve Dersim örgütleri, Dersim Tertelesi’nin başladığı gün olan 4 Mayıs’ı kara gün (Roza Şaê) olarak ilan ettiler. Alınan bu karardan sonra her yıl 4 Mayıs’ta Dersim Soykırımı mağdurları için Türkiye, Avrupa ve dünyanın her yerinde anmalar düzenleniyor. Bu yıl Almanya’daki merkezi anma Köln Dom Kilisesi önünde yapılacak.

Dersim Soykırımı Mağdurları İnisiyatifi, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF), Avrupa Demokratik Dersim Dernekleri Federasyonu (ADEF), Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG), Dersim İnşa Kongresi (DİK), Dersim Kültür ve Tarih Merkezi (DKG), Dersim 38 Soykırım Karşıtı  Derneği ve Kurdische Gemeinde (KG) temsilcileri, 4 Mayıs’ta Köln Dom Kilisesi önünde yapılacak anma için, bugün Alevi Kültür Merkezi – Cemevi Köln’de bir araya geldiler.

Alevi ve Dersim Kurumları,  4 Mayıs 2024 tarihinde Köln Dom Kilisesi önünde düzenlenecek anmaya ilişkin ortak açıklama yaptılar. ‘‘Dersim’in Çığlığını Köln Katedrali önünden dünyaya haykırıyoruz‘‘ başlığıyla yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer alıyor:

“Ordi onto ma ser de, dormê ma çorali qapano,
Haq adırê dina wemedaro, kês mare alaqutarê nêvano”

Bundan 87 yıl önce Dersim’de insanlık suçu islendi. On binlerce çocuk, kadın yaşlı demeden hunharca katledildiler. On binlerce insanımız zorunlu göçe tabi tutuldu. Yüzlerce çocuk yetiştirme yurtlarına verildi, yine yüzlerce kız çocuğu savaş ganimeti gibi bilinmeyen uzak yerlere götürüldü.

Dersim’in çığlığı ya cansız bedenlerle beraber Munzur ve Harçik nehirlerinde boğuldu, ya da Dersim’in yalçın kayalarını aşıp dünyaya ulaşmadı. Dünya o gün de, bu gün de Dersim’de yaşanan soykırıma duyarsız kaldı, mazlumların sesini duymadı. Gün sesi duyulmayan canlarımızın sesini haykırma günüdür.

Biz, Alevi ve Dersim kurumları, 4 Mayıs 2024, saat 13:00 da Dersim’de katledilen canlarımızı merkezi olarak Köln Katedrali önünde birlikte anacağız. Demokrasiden, insan haklarından yana olan herkesi, insanlığa karşı işlenmiş bu soykırımı kınamak, hesabını sormak ve hunharca katledilen canlarımızın hatırası önünde saygıyla eğilmek için Köln DOM’a çağırıyoruz. Niyazınızı, çırağınızı yanınıza alın, hep beraber Dersim’in Çığlığı olalım.
Dersim Soykırımı Tanınsın!

Hesap Verilsin!”

 

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Erdal Kılıçkaya: Sönmeyen kor 2 Temmuz

2 Temmuz, bundan 31 yıl önce insanlık tarihine kara...

Ümit Kıvanç: Toplumun haysiyetini de korumayı bilmesi lazım

İrfan Aktan Sivas Katliamı hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı...

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?