Salı, Mayıs 28, 2024

Derdiyoklar Grubu Üyesi Ali Ekber Aydoğan Hakka Yürüdü

Date:

Disko Modern Folk ve Anadolu Rock müziğinin duayeni Derdiyoklar Ali(Ali Ekber Aydoğan) geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Hüseyin Gül – Alevilerin Sesi


Avrupa ‘da ilk kurulan müzik grubu olan Derdiyoklar ve Anadolu  Rock Grubu’ nun  duayen ismi Ali Ekber Aydoğan diyaliz masasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Ali Ekber Aydoğan 1970’li yılların ortalarında köylüsü Ihsan Güvercin ile kurdukları Derdiyoklar Ikilisi Müzik Grubu Almanya’da ve Avrupa ‘da kurulan ilk Türk Müzik Grubu özelliğini taşıyor. Grup daha sonra Avrupa’ da ve Türkiye ‘de binlerce düğün çalıp, yüzlerce konser verdi.

Aşıklık geleneğinde gelen Aydoğan ilk okul 5. sınıftayken çalıp söylemeye başlamış. Amcası Kazım Alevi Cemlerinde zakirlik yapıp deyişler ve türküler söylermiş.Onun sazını alıp gizli gizli çalmayı öğrenmiş. Ondan esinlenerek müziğe ilk adımını atmış.Daha sonra amcasının desteğiyle şiirler yazıp besteler yapmaya başlamış.

Derdiyoklar'ın Ali Ekber'i Vefat Etti - Malatya Haber

Memleketi Malatya’da toprağa verilecek…

Aynı zamanda Anadolu düğün kültürünü Almanya’ ya taşıyan doğu müziğini ilk defa batı enstrümanıyla  yorumlayan  Derdiyoklar İkilisi grubudur. Almanya’nın Nürnberg kentinde yaşayan ve 1950  Malatya doğumlu olan Ali Ekber Aydoğan bir çocuk babasıydı. Aydoğan sanat hayatına yüzlerce beste, 18 albüm sığdırmış ve 3 kitap çıkarmıştır. 
Ünlü halk ozanın  en çok tanınmış eserleri Güler Duman ‘nın seslendirdiği” Türkülerle Gömün Beni” 1 milyon 600 bin ve İbrahim Tatlıses’ in okuduğu “Isyan Etme Boşuna/Oy Emine” 2 milyondan fazla satan eserlerdir. Liebe Gabi, Çoban Mamoş, Öğretmenler tanınmış eserlerinde bazılarıdır. Derdiyok Ali’nin hayatı film yapılacaktı, fakat o filmi görmeden aramızdan ne yazık ki erken ayrıldı. Aydoğan’ın cenazesi memleketi Malatya, Fethiye Yukarı Tenci Obasında toprağa verileceği öğrenildi. Derdiyoklar Ali, 71 yaşında hayatını kaybetti.

Derdiyoklar İkilisi | Discography | Discogs

Sazın Duvara Asılacak, Türkülerle Gömüleceksin, 
Türküler Sonsuz Yoldaşın Olsun… Ali Ekber Usta…. 

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

18 Mayıs’ta 33 Can Aşkına Ankara Yenimahalle’deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde buluşalım!

"Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Tanıtımı ve 2 Temmuz Madımak...

Selma Orundaş: Eşikteki ile Döşektekinin Kudreti

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 285. sayısında yayınlanmıştır. “Yol cümleden...

Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Belgesel Filmi

BİLGİLENDİRME Sevgili Canlar, Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Belgesel Filmi 2 Temmuz'da...

Özge Göncü: İyi Olmamızın Mücadele İle Ne Alakası Var?

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 285. sayısında yayınlanmıştır. Çetin mücadele...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?