‘Bektaşi dedesi bir gün…’

Seri halinde yapılacak animasyonun ilkinde, tarlada ayakkabı kutusunda para sayan sofu ile Bektaşi dede arasında geçen diyalog sergileniyor. Animasyonun yapımcılarından Fuat Ateş, “Bektaşi Dedesi bir gün” adlı animasyonun Alevi dünyası açısından bir ilk olduğunu dile getirdi.

“ALDIĞIMIZ TEPKİLER ÇOK OLUMLU”

Amaçlarının Alevi- Bektaşi kültürünü topluma tanıtmak olduğunu ifade eden Fuat Ateş şunları söyledi: ” Anadolu’da Bektaşi mizahının önemli bir yeri vardır. Son günlerde gerek ülkemizde gerekse başka ülkelerde basına ve mizaha yönelik katı önlemler söz konusu. Türkiye’deki internet yasası da buna bir örnek. Bektaşi mizahı taassubun en katı yaşandığı dönemlerde bile bir umut ışığı olmuştur. Bu nedenle biz Bektaşi fıkralarını çizgi filme çevirmeye karar verdik. Aldığımız tepkiler çok olumlu. Önümüzdeki günlerde Bektaşi fıkralarını çocukların anlayabileceği tarzda yapacağız. Daha uzun vadede ise Alevi- Bektaşi inancının temellerini oluşturan Yedi Ulu Ozanın hayatlarını anlatan çizgi filmler oluşturacağız.” “Bektaşi Dedesi bir gün” adlı animasyonun yapımcılığını Fuat Ateş ile Taylan Doğan yapıyor, senaristi ise Özgür Kaplan.

Önceki Haber

Tek suçu Alevilerin sesi olması…

Sonraki Haber

Arap Alevilerinin -Delilli- Kısa Göç Tarihleri

Latest from Video Haberler

Meksika’da Halk Ayakta…

Meksika’da Giovanni López adlı inşaat işçisinin, maske takmadığı gerekçesiyle polis tarafından dövülerek öldürülmesi sonrası ülke genelinde

%d blogcu bunu beğendi: