Çarşamba, Haziran 19, 2024

AABK’dan 5 Bin Öğrenciye Yardım Eli

Date:

Öğrencilerimizin Sizlere Selamı Var

6 Şubat Maraş merkezli büyük depremden etkilenen ailelerin çocuklarına 2023/2024 Eğitim ve Öğretim Yılı öncesi, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) öncülüğünde Alevi kurumlarından, içinde her türlü kırtasiye malzemelerinin bulunduğu okul çantası hediye edildi.

5 Şubat‘ı 6 Şubat’a bağlayan gece üç bölge ve 15 ili etkileyen, resmi rakamlara göre 50 binin üzerinde can kaybının yaşandığı Maraş merkezli 7.4 şiddetindeki büyük deprem ve peş peşe oluşan artçı sarsıntılar tüm  Türkiye’yi derinden sarstı.

Depremin hemen akabinde ülkedeki tüm sivil toplum kuruluşları maddi ve manevi anlamda yardımlar için seferber oldular.

Türkiye’deki Alevi kurumları ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu bu dayanışma ve destek  seferberliğinin en başında gelen kurumlar oldular.

Alevi kurumları deprem bölgesindeki depremzedelerin barınma ve yiyecek ihtiyacını ilk etapta karşılamak için cemevlerini günlerce 24 saat açık tuttular. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu depremzedelere barınma ve yiyecek için kapılarını açan bu cemevlerimize öncelikli olarak Avrupa’daki cemevleri üyelerinin lokmalarıyla katkıda bulundukları maddi desteğini, bölgeye kurum başkanları ve yöneticileriyle alelacele giden AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat eliyle sundu.

AABK, depremin yıkıcı etkisinin büyüklüğü nedeniyle etkilenen milyonlarca depremzedenin acil şekilde barınma ihtiyacına katkıda bulunmak için daha sonra yine lokmalarla elde edilen çadırları bölgeye ulaştırarak, kış mevsiminde olunması nedeniyle eksi on ve yukarısı derecelere ulaşan hava sıcaklığında bir nebze de olsa insanların acısına merhem olmaya çalıştı.

AABK bu arada depremzedelerin giyecek, elektrikli kalorifer ve hijyen maddeleri gibi büyüğünden küçüğüne, kadından erkeğe, yaşlıdan gençlere ve çocuklara kadar herkesin akla gelebilecek her türlü ihtiyacını karşılamak için deprem bölgesine lokmalarla sağlanan yardımları ivedilikle ulaştırdı.

Hava koşullarının ve bölge ikliminin çadırlarda yaşamı zorlaştırmasını göz önünde bulunduran AABK, bölgede deprem sonucu ayakta zar zor kalan sanayi bölgesinde yaptırdığı çok sayıda konteynerleri ihtiyaç sahiplerine dağıtarak depremzedelere canların lokmasını sunmaya devam etti.

Dayanışma ve desteğini deprem bölgesine her koşulda sunmaya devam eden Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Türkiye Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri AABK öncülüğünde 2/3 Eylül tarihlerinde ilk, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilere içinde A’dan Z’ye her türlü kırtasiye malzemesinin bulunduğu 5 bin okul çantası dağıttı.

Kürecik, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Pazarcık, İskenderun, Hatay ve Mersin’de AABK Eşit Başkanları Hüseyin Mat ve Nevin Kâmilağaoğlu, İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Binali Sağlam, Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Başkanı Zeynel Abidin Koç, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı (HBVAKV) Ercan Geçmez, YOL TV ekibi ve bölgedeki AKM ve cemevleri yöneticilerinin eşliğinde dağıtılan kırtasiye malzemelerinin olduğu okul çantalarını alan öğrenciler ve ailelerinin mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

Hüseyin Mat (AABK Eşit Başkanı):

Bu felaket bir birimizin Hızır’ı olmanın ne derece önemli olduğunu bize gösterdi.

Depremde yaşanan acılara ortak olmak ve mağdur olan canlarımıza Hızır gibi yetişebilmek için elimizden geleni yerine getirmeye çalıştık ve yardım  çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.

Yaşanan depremin 11 ilde yaklaşık 15 milyon insanı etkilemesi ve ortaya çıkan ağır tahribattan dolayı çok büyük bir dayanışmayı da beraberinde getiriyor.

Ayrıca bu büyük afetin neden olduğu yaraların sarılmasının da çok kolay olmayacağını ortaya çıkan tablodan maalesef görebiliyorduk.

Karşımıza çıkan diğer bir gerçek ise bu yaraların sarılması ve mağdur olan insanların normal yaşama dönebilmelerinin çok kolay olamayacağı gerçeğiydi. İfade etmeye çalıştığım gibi yaraların sarılması ve insanların normal yaşama dönebilmeleri çok uzun bir zamana, daha doğrusu yıllara tekabül edecek bir felaketle karşı karşıyaydık.

Türkiye ve Avrupa Alevi hareketi hep birlikte depremin ilk gününden itibaren, depremin yaşandığı bölgelerde çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Birçok kampanyayı ve projeyi harekete geçirmeye çalıştık. Depremin ilk gününden itibaren konteyner, çadır, ısıtıcı, erzak, hijyenik malzeme, su, gıda gibi ihtiyaç duyulan ne varsa ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık ve bu çalışmalarımız devam ediyor.

Bunların dışında en önemli hedeflerimizden birisi ise ilk, orta ve liseye giden 5 bin öğrencimize okul çantası ve A’dan Z’ye kadar ihtiyaç duyulan kırtasiye malzemesi ile birlikte ulaştırmaktı. Böylece ağır ekonomik koşullar ve depremin sonucunda her şeyini kaybetmiş olan ailelerimize bir nebze de olsa yardım ederek yanlarında olmaya çalıştık. Bu kapsamda başlattığımız kampanya ile 5 bin öğrencimize çanta ile birlikte kırtasiye malzemesini dağıttık. Öğrenci ve ailelerimizi mutlu etmek, biraz da olsa tebessüm etmelerine vesile olmak bizleri çok ama çok mutlu etti.

Bir sonraki hedefimiz en az 300 üniversite öğrencimize dört yıl boyunca burs vermek olacaktır. Umuyor ve temenni ediyorum ki bu hedefimize de ulaşacağız.

Öğrencilerimizin gülmesine, ailelerimizin tebessüm etmesine vesile olan, katkı ve destekleriyle yardımcı olan her cana çok teşekkür ediyorum. Herkesin lokması hakikat kapısına yazıla.

Hak ve hakikat hep yanımızda olsun.

Aşk ile…

Nevin Kâmilağaoğlu (AABK Eşit Başkanı):

6 Şubat depremi ve sonrasında  en çok acı çekenler, yeniden hayata tutunmak ve arta kalanları bu zor ekonomik  koşullarda bir araya getirmek için acıyı, yoksulluğu,  kimsesizliği bal eden kadınlarımız belki de bunca acıdan sonra ilk defa çocuklarının mutluluğuna, sevinçleri ne, gözlerindeki bir tutam umuda karşılık verilerek çok mutlu oldular.

Bu benim gördüğüm annelerin çocuklarının  mutluluğuna gözleriyle  yanıt verdiği en güzel resimdi.

Biz, AABK olarak deprem bölgelerindeki  canlarımızı  hiç yalnız bırakmadık.

Avrupa’daki canlarımızın lokmalarıyla biriktirdiğimiz bu paraların AABK öncülüğünde Türkiye’deki Alevi kurumlarımızla birlikte deprem bölgesindeki çocuklarımıza hazırladığımız ilk, orta ve liseler için okul malzemelerini sahiplerine ulaştırmak mutluluğumuz oldu.

Yaptığımız en değerli projelerden belki de en önemlisi bu projemiz.

Çocukları mutlu et ki sen de mutlu olasın.

Mesut Kabakçı, Mahmut Akgül, Aycan Ayyıldız, YOL TV

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 279. sayısında yayınlanmıştır.

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?