Pazartesi, Haziran 17, 2024

AABK: Yanımızda olmaya davet ediyoruz

Date:


Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in 10 Haziran 2021 tarihinde görülecek davasıyla ilgili bir dayanışma mesajı yayınladı…

AABK Mesajının Tam Metni:

Yine bir Alevi Can, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker, 10 Haziran 2021 tarihinde, iktidarı eleştirdiği, muhalif ve Alevi olduğu için, bir kez daha yargılanıyor. Bizler, “Adalet Sarayı” dediğiniz infaz odalarını Sünni-Irkçı-Gerici bir devletin kurumsallaşmasına karşı çıkan her demokrat yurttaşı korkutmak için kullandığınızı çok iyi biliyoruz.

Nerede zalim olan varsa, nerede zalimin karşısında duran varsa onunla birlikte olmak inancımız gereğidir.

Tarihten günümüze Alevi inancının, kültürünün taşıyıcısı olmak için mücadele içinde olanlar Anadolu topraklarında ne ile karşı karşıya kaldılarsa, bugün de müktedirler aynı bilinçle hareket ediyorlar.

Soruşturmalar, davalar, tutuklamalar, gözaltılar, katliamlar biz Alevilerin yabancısı olduğu şeyler değildir.

Bu idari ve yargısal pratikler, evrensel hukuka, ülkemizin taraf olduğu Uluslararası sözleşmelere, Milletin Meclisi‘nin yapmış olduğu Anayasaya, kanunlara açıkça aykırıdır. Ülkeyi yönetenlerin bu keyfilikten, bu yönetim şeklinden vazgeçmesini öneriyoruz. Ülkemize demokrasi gelene kadar tüm gücümüzle bunun karşısında mücadele edeceğimizi tekrardan kamuoyuna deklare ediyoruz.

Mafya-Siyaset-Din-Ticaret denkleminde iktidarın girmiş olduğu bataklığın ne gibi sonuçlar doğuracağını, yolsuzlukla, kayırmacılıkla geçen 19 yılın ardından gelen ekonomik krizin faşizme nasıl uygun bir ortam sağladığını bu ortamın derin güçlerin can simidi olan kargaşa, kaos bireysel ve kitlesel katliamlara nasıl gebe olduğunu memleket tarihinden en iyi bilen biz Alevileriz. Bunun farkında olduğumuzu, tüm örgütlülüğümüzle, bilincimizle, karşınızda olduğumuzu biliniz.

Bilinmelidir ki tek bir kurum temsilcisi, tek bir “Can“ yalnız değildir.

Her Alevi kurum temsilcisi Pir Sultan‘ların elinde ki sazın, Seyit Nesimi‘lerin sırtında ki derinin verdiği tarihsel haklılığının, inancının ve evrensel ahlakın verdiği güçle Yezit’e Yezit, hırsıza hırsız, yolsuza yolsuz, zalime zalim demeye devam edecektir.

Bu vesile ile Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak, ülkemizin demokratikleşmesi yolunda söylenen her sözün, yapılan her eylemin arkasında olduğumuzu, bu büyük suçlara ortak olduğumuzu kamuoyuna bildiririz.

Günün dayanışma ve birbirimize biraz daha kenetlenme günü olduğundan yola çıkarak, tüm Canları, 10 Haziran 2021 tarihinde, Kartal Anadolu Adliyesi’nde, saat 10’da görülecek olan duruşmada yanımızda olmaya davet ediyoruz.Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?