Perşembe, Şubat 22, 2024

AABK: Dindar ve kindar nesil yetiştiren iktidarın ürünü, şiddet…

Date:

Koç Üniversitesinde TÜBİTAK birincisi F. B., Kürt ve Alevi olduğu için aynı odada kaldığı 2 öğrenci tarafından saldırıya uğradı. Kemerle dövüldü, yüzüne ütü basılmak istendi, kesici aletle yaralandı.

Üniversite yönetimi bu durama dair bugüne kadar suskunluğunu korurken, işkenceye uğramış olan gencimizi bir kez daha mağdur etmiştir. Konu bugün basına düştükten sonra yaptıkları açıklama ise gecikmiş olduğu kadar da yetersizdir.

Koç Üniversitesi bir eğitim merkezi mi yoksa bir cezaevi mi? Böyle bir muamele nasıl yaşanabilir?

AKP’nin yaratmak istediği şiddet silsilesiyle varlığını sürdürme konusunda ne kadar kararlı olduğu, bu güne kadar yaptığı politikalarla açıkça gördük. Buna dur denilemez ise daha büyük olaylarla karşı karşıya kalacağımız aşikardır.

Konuyla ilgili savcılığın açtığı soruşturmanın takipçisi olacağız.

Herkesi sorumluluğa davet ediyor ve gençlerimizin üzerinden çirkin emelleri olanları kınıyor ve uyarıyoruz.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu

****

Bugün basına düşen haberde;

Koç Üniversitesi yurdunda bir öğrenciye, ‘Kürt ve Alevi olduğu gerekçesiyle’ işkence yapıldı, kemerle dövüldü, yüzüne ütü tutuldu:

“Alt ırksınız. İtlaf edilmeniz lazım. Köle olduğunuzu kabullenmelisiniz. İtaat etmek zorundasınız. Buradan gitmezsen seni öldürürüz.”
Tehditlerle bir öğrenci 15 Kasım 2023 tarihinde saldırıya uğramış.
Kindar ve dindar nesil yetiştireceğiz mantığı ile eğitim sistemini gericileştiren, inançlar ve kimlikleri üzerinden insanları kutuplaştıran zihniyetin sonuçlarını yaşıyoruz.
Alevilere yönelik saldırıların hemen hemen hepsinde cezasızlık politikası uygulanmaktadır. Soruşturmanın halen davaya dönüşmemesi bunun göstergesidir.
Koç Üniversitesi yönetiminin ise bugüne kadar konuyla ilgili açıklama yapmaması ve soruşturma açmaması ayrımcılıktan ve şiddetten yana tavır alması ayrıca sıkıntılı bir durumdur. Bugün kamuoyu baskısı sonrası soruşturma açacaklarını ifade etmişlerdir. Buna rağmen öğrencinin tekrar aynı yurtta saldırganlarla kalmalarına göz yummaktadır. Öğrenci yapılacak ikinci bir saldırının sorumlusu koç Üniversitesi olacaktır.
Alevi inancına sahip olan öğrencinin uğradığı bu saldırıyı kınıyor ve saldırganların cezalandırılmaları için soruşturma sonrası açılacak davaya müdahil oluyoruz.

Alevi Bektaşi Federasyonu

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Bad Schönborn’da Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri

Bad Schönborn'da gerçekleşen "Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri",...

Alevilerin Sesi Dergisi’nin 284. sayısında yer alan bazı başlıklar :

📌  Umut Yol Gösteren Bir Duygudur – ERDAL KILIÇKAYA 📌 ...

Berlin Cemevi Eyalet Başbakanını Ağırladı

Berlin Eyalet Başbakanı Kai Wegner (CDU), başbakanlıktaki ilk yılını...

Alman Parlamentosu’nda Hızır Lokması Paylaşımı

Hızır ayı oruç günlerinin son günü Alman Parlamentosu İnanç...