Çarşamba, Haziran 19, 2024

AABF Hessen Bölge Yönetimi’nden seçimlere katılma çağrısı

Date:

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Hessen Bölge Yönetimi olarak üyelerimizi ve tüm duyarlı canlarımızı, 14 Mart 2021 tarihinde yapılacak olan yerel ve uyum meclisi seçimlerine katılmaya ve adaylarımızı desteklemeye çağırıyoruz. Ayrıca bu seçimde göçmenlere yönelik tutarlı politikaları olan demokratik partilere destek olmanızı rica ediyoruz.

“Her şeye rağmen önemli bir eksi var: AB Üyesi Olmayan Göçmenler de Oy Hakkı”

Almanya’da yabancı ülke pasaportuyla yaşayan yaklaşık 6 milyon insanın yerel seçimlerde oy kullanmasına izin verilmiyor. Hessen’deki Alevi Toplumu olarak, Almanya’da yaşayan, çalışan ve vergilerini ödeyen herkes için aktif oy hakkı talep ediyoruz. Belçika’da, uzun bir siyasi tartışmanın ardından, 1999’da AB üyesi olmayan vatandaşlara oy kullanma hakkı tanıyan bir anayasa değişikliği yürürlüğe girdi. Danimarka, Finlandiya, İrlanda, Hollanda, İspanya ve İsveç’te göçmen kökenliler seçimlerde oy kullanabilmesine anayasal olarak izin verildi.

İspanya, esas olarak yurtdışında yaşayan kendi vatandaşlarının haklarını güçlendirmek için 1978’de anayasasına, belediyenin oy kullanma hakkını ikili anlaşmalar temelinde ve karşılıklılık koşuluyla yabancı uyruklulara devretme olasılığını zaten sağlamıştı. AB vatandaşları için oy kullanma hakkının getirilmesi daha sonra zaten mevcut olan bu anayasal hüküm temelinde gerçekleşti. Aynı zamanda AB üyesi olmayan ülke vatandaşları için de geçerlidir. Almanya’da da, İskandinav ülkeleri örneğini izleyerek, AB vatandaşları için oy kullanma hakkı, anayasal bir reform olarak gerçekleştirilmelidir. Yalnızca AB vatandaşları için oy kullanma hakkı değil, aynı zamanda AB üyesi olmayan ülke vatandaşları için de bu hak sağlanmalıdır. Demokratik partilerden Alman pasaportu olmayan göçmenlere oy kullanma hakkı için girişimde bulunmalarını istiyoruz.

Bu seçimde yarışacak olan tüm adaylarımıza AABF Hessen Bölge Yönetimi olarak yürekten başarılar diliyoruz. Hessen’deki Alevi Toplumu olarak üyelerimizi ve tüm duyarlı canlarımızı, 14 Mart 2021 yerel seçimlerine katılmaya ve adaylarımızı desteklemeye çağırıyoruz. Ayrıca bu seçimde göçmenlere yönelik tutarlı politikaları olan demokratik partilere destek olmanızı rica ediyoruz.

İhsan Dilber
AABF Hessen Bölge Başkanı

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?