Salı, Mayıs 28, 2024

AABF, Aydınlık Gazetesi’nin ‘Alçak’ Manşetine Dava Açtı

Date:

15 Aralık 2020 tarihinde yayınlanan Aydınlık Gazetesi “PKK Bitiyor, AABF Verelim” manşetiyle çıktı. Alevi toplumu ve kamuoyu tarafından sert tepki çeken manşet sonrasında Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu konuyu yargıya taşıdı.

Alevilerin Sesi – Özel Haber

Almanya’da NRW Eyaleti Hükümeti tarafından Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’na verilen ‘Kamu Tüzel Kişiliği’ hakkı demokratik kamuoyu tarafından sevinçle karşılanırken, Alevi toplumuna verilen bu hak, AKP ve saray çevresini tedirgin etti. Yandaş medya olarak bilinen Yeni Şafak gazetesinin ardından Aydınlık Gazetesi de yeniden Avrupa’daki Alevi kurumlarına saldırmaya başladı. 15 Aralık 2020 tarihinde manşetten “PKK Bitiyor, AABF verelim” başlıklı bir haber yayımlayan Aydınlık Gazetesi, Avrupa Alevi hareketine akla hayale gelmeyecek iftiralarla saldırdı.    

Bild könnte enthalten: Hüseyin Mat und Özkan Lafatan, Anzug

Mat: Türk-İslam Sentezcileri komplo teorilerine sığınıyor

Aydınlık Gazetesi’nin söz konusu manşetiyle ilgili kurumsal olarak suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat, Alevi toplumuna verilen haklar karşısında çılgına dönen Türk-İslam Sentezcilerinin komplo teorilerine sığındıklarını söyledi.

AABF Genel Başkanı Mat, “10 Aralık 2020 tarihinde meclisin oybirliğiyle aldığı kararla, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu kamu tüzel kişiliği statüsünü elde etti. Bu hakkın elde edilmesiyle birlikte Aleviler, Almanya Anayasası’nda yazılı olan ‘eşit yurttaşlık’ ilkesinden faydalanarak anayasal tüm haklara sahip oldular. Türk-İslam sentezcileri Alevi gerçeğini kabullenmek ve yüzleşmek yerine, art arda komplo teorileri üretiyorlar” şeklinde konuştu.

Geçmiş dönemlerde AABF’ye yönelik medya üzerinden yürütülen karalama kampanyalarını da hatırlatan Mat, “Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu olarak önceki dönemlerde de ulusal medya üzerinden yürütülen bu tür karalama kampanyalarına hak ettikleri cevabı vermiştik. Gücünü üyelerinden ve tabanından alan AABF gibi güçlü kurumlara savaş açmaya kalkanları buna yeltendiklerine pişman ettik. Avrupa Alevi Hareketi olarak aynı kararlılıkla yolumuza ve mücadelemize devam edeceğiz. Türk-İslam Sentezine dayalı resmi ideolojiye karşı dün diz çökmedik, bugün de diz çökmeyeceğiz. Hak temelli mücadelemiz sonucu, Türkiye’de de Alevilerin varlığı ve hakları kabul edilecek ve tanınacaktır’ dedi.

Alevileri Türkiye'den koparma operasyonları

Bu manşet Aydınlık Gazetesi’nin ilk vukuatı değil

Ergenekon davaları sonrasında yürütülen gizli pazarlıklar sonucunda AKP Hükümeti’nin güdümüne giren Doğu Perinçek’in sahibi olduğu Aydınlık GAzetesi ve Ulusal Kanal uzun bir süredir yandaş medya gibi Alevi hareketini hedef alan haberlere imza atıyorlar. Daha evvelde Aydınlık gazetesi yazarı Murat İnce “Alevileri Türkiye’den koparma operasyonları” başlıklı köşe yazısında AABF Onursal Başkanı Turgut Öker ile Alevilerin Sesi Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fuat Ateş’i hedef göstermişti.

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

18 Mayıs’ta 33 Can Aşkına Ankara Yenimahalle’deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde buluşalım!

"Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Tanıtımı ve 2 Temmuz Madımak...

Selma Orundaş: Eşikteki ile Döşektekinin Kudreti

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 285. sayısında yayınlanmıştır. “Yol cümleden...

Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Belgesel Filmi

BİLGİLENDİRME Sevgili Canlar, Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Belgesel Filmi 2 Temmuz'da...

Özge Göncü: İyi Olmamızın Mücadele İle Ne Alakası Var?

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 285. sayısında yayınlanmıştır. Çetin mücadele...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?