Çarşamba, Haziran 19, 2024

1 Eylül Dünya Barış Günü: Masum değiliz!

Date:

Her zamanki gibi sembolik olarak barış güvercinleri uçurtulur, zeytin dalı uzatılır. En etkin söylemler basın açıklanması yapılarak tüm dünya ülke liderleri ve yetkililer tarafından ifade edilir. Bu söylemler, birçok söylemler gibi o kadar yüzeysel ve o kadar samimiyetten öte söylenir ki bu yüzden barışa olan özlem sadece hayalden öteye gidemez.

Zeliha Altuntaş

Barış,
Çocuğun gördüğü düştür barış.
Ananın gördüğü düştür barış.
Ağaçlar altında sevdalıların sevda sözleridir barış.

Yannis Ritsos

1 Eylül Dünya Barış Günü…

Oysa Bertolt Brecht’in belirttiği gibi , ‘Ama barış ağaç değil, ot değil ki yeşersin. Sen (biz) istersen olur barış, istersen çiçeklenir’.
İlk kez, Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi ülkeler tarafından barış içinde bir dünya mücadelesi görevini hatırlatmak amacıyla Almanya’nın Polonya’yı işgal ettiği 2.Dünya Savaşı’nın başlangıç tarihi 1 Eylül Dünya Barış Günü olarak anılması için önerilir.


Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981’deki 57. birleşiminde, “Genel Kurul’un açılış günü olan her eylülün üçüncü salı günü nü”nü “Uluslararası Barış Günü” ilan etmiştir.


O kadar düşündürücüdür ki arkamızda iki büyük dünya savaşı, “1. Emperyalist Paylaşım Savaşı ve 2. Emperyalist Paylaşım Savaşı, Kore, Vietnam, Afganistan, İran – Irak ve Cezayir Savaşları, binlerce katliamlar, işgaller bırakmış iken… Ve bunun üzerine barışı sağlamak gerekirken 1990 ile 1995 yılları arasındaki Yugoslavya ‘da ki iç savaşta binlerce insan özellikle kadınlar mağdur durumda kalmıştır. 20.Yüzyılda Bilgi Çağında! Bizim ülkemizde önce kadınlar uyanır, sonra güneş doğar. Çünkü güneşi biz kadınlar doğururuz’ diyen kadim Ezidi Halkına yapılan Katliam…
IŞİD tarafından, Irak’ın Musul kenti yakınlarındaki Şengal bölgesine ve Ezidi yerleşim yerlerine düzenlenen saldırılarda takriben 6 binden fazla kadın ve çocuk esir alınır, binlerce kişi ölür. Her ne kadar gökyüzüne barış adına ‘Barış Güvercinleri’ salınıp Barış mesajları verilse de tarihin sayfalarına yüz karası olarak geçmiştir. Zira atılan Kadın Çığlıkları, Barış Güvercinlerini kalbinden vurmuştur.


Keza, Suriye’ de savaştan kaçan binlerce insan… Binlerce kadın ve çocuk organ mafyasına, fuhuş mafyasına kurban edilmiştir. Sahile vuran çocuk cesetlerine bakıp, hala barış mesajları vermek ne kadar samimi ivedilikle sorgulamak gerekmez mi?


Irak, Suriye, Mısır, Lübnan, Libya… Birçok Ortadoğu ülkelerine sözüm ona demokrasiyi götürmek adına emperyalist ülkeler tarafından böl ve paylaş zihniyeti ile girilip talan edildi.

1 Eylül Dünya barış günü görselleri ve resimli mesajlar Foto Galeri | STAR
‘Dünyadaki zorbaların bağrışları daima onlara karşı gelen düzgün insanların birleşmiş sesleriyle bastırılmıştır.’ Dan Brown.

Emperyalist ülkeler, bu sistem barışı inşa etmek üzere değil savaşı kurgulamak üzeredir

Diktatörlük, ancak o ülke halkının iradesi ile yıkılmalı, diğer ülke yönetimlerinin yani emperyalist güçlerin uzantısı, eli olmadan…
Bugün Irak’ta Saddam yok ama hala demokrasi de yok. ‘Savaşların saygın nedenlerle gerçekleştirildiği söylenir: uluslararası güvenlik, ulusal onur, demokrasi, özgürlük, düzen Uygarlığı gereği ve Tanrı’nın isteği.
Kimse itiraf etme dürüstlüğünü göstermez: “Ben çalmak için öldürüyorum.” Eduaardo Galeano. Irak Savaşı, batının göz diktiği Irak Petrolü ve Tohum Bankası üzerine kurgulanmıştır. Keza dünyanın en büyük Tohum Bankası Irak’tan gasp edilerek ABD öncülüğü ile Norveç ve Kuzey Kutbu arasında buzullar arasına küresel bir felaket karşısında kandırmacısı ile kurulan ambara yerleştirilmiştir. Suriye’deki doğal tohumlara da aynı şekilde el konulmuştur. Şu anda dünyanın en büyük doğal tohum bankası İran’da bulunmaktadır. Bu nedenle, ABD için büyük tehlike arz ediyor. Zira bundan sonra ki savaşlar su ve besin üzerinden olacaktır…


Emperyalist ülkeler, bu sistem barışı inşa etmek üzere değil savaşı kurgulamak üzeredir. Silah üretenlerin barışı inşa etmesini beklemek ne kadar doğru olabilir ki. Böl. parçala, iliğine kadar sömür üzerine kurulmuştur bu Kapitalist Sistem.


‘Dünya’da ki zorbaların bağrışları daima onlara karşı gelen düzgün insanların birleşmiş sesleriyle bastırılmıştır.’ Dan Brown.
Oysa barışın zamanı gelmedi mi? Tüm egolardan, koltuk kavgalarından, bireysel çıkarlardan, makam ve rant derdinden uzak bireylerin örgütlenmesi, yani halkın gücü ile bu özlemini çektiğimiz, hayalini kurduğumuz barışı yine ancak bizler inşa edebiliriz. Halkların renkli ve ahenkli sesi, halkların birleşen elleri, savaşa olan bıkkınlıkları, haklı öfkeleri ile gerçekleşebilir.


Barışı yürekten isteyip, bunu inşa etmek bizlerin yani halkın inanılmaz gücü ile gerçekleşebilir. Kadın, erkek demeden cins ayrımı gözetmeksizin etnik inanç, din, dil ayrımı olmadan, sınıf bilinci ile gücümüzü birleştirme zekâsını gösterme zamanıdır artık…


Bu sene barış mesajları yerine, barışı inşa etmek için gerekli yapı taşlarını oluşturmalıyız. Barış diye bağırmalıyız. Sesimiz tek olunca cılız olacaktır. Ama bu düşünceye, ses olacak milyonlarca ses katılınca yankısı yerini bulacaktır.


Her birimiz bu hayatın içinde birer kahraman olmalıyız. Kahraman, beklemekten yorulmadık mı? Bizler bilime, akla inanan bireyleriz. Kurtulmayı beklemek yerine kurtuluşun kendi avuçlarımızın içinde olduğunun bilincinde olmalıyız…


Zümrüdü Anka Kuşu efsanesinde olduğu gibi her birimiz barış yolunda her birimiz demokrasi yolunda… Hak ve adalet yolunda birer Anka Kuşu olup Barış Güvercinlerini karşılamalıyız. Ancak o zaman küllerimizden yeni bir dünya inşa edebiliriz.


Kaynakça

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Kazım Gündoğan: Dersim Tertelesi Cumhuriyetin Kara Kutusudur

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 286. sayısında yayınlanmıştır. KAZIM GÜNDOĞAN...

Yönetmen Yücel Tunca ile “Alacakaranlıkta 30 Yıl: Madımak Katliamı” belgeselini konuştuk – Röportaj Nuray Pehlivan

Madımak Katliamı üzerine bir web belgesel: Alacakaranlıkta 30 Yıl Yönetmen...

Cemal Taş: MAZLUM EBE JÜANÊ ZALIMKARİ, SE DERDÊ XO BİYARO JÜAN

Hesenê İbrahimê Qıci, Hesenê Cıvrail Ağaê Arekiye, Aliê Mırzê...

Cafer Kaplan Dede: Gerçeğin Dilinden Madımak Katliamı

Dostun zülüfleri bölük bölüktür Benim ciğerciğim delik deliktir Muhabbetin sonu tez...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?