Salı, Mayıs 28, 2024

Köln’de Madımak Anması

Date:

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Kuzey Ren Vestfalya Bölge Temsilciliği, 2 Temmuz 1993 yılında Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılmak için Sivas’a giden 33 aydın ve sanatçının Madımak Oteli’nde yakılarak katledilmelerinin 27’nci yılında, Köln’de kitlesel bir anma düzenleyerek 33 aydın ve sanatçıyı andı. Anmada, zaman aşımı nedeniyle 21 yıllık yargı sürecinden sonuç çıkmayan Madımak Oteli’nde katledilenler için deyiş söylenip semah dönüldü. Koranavirüs salgınına ve havanın yağmurlu olmasına rağmen anmaya kitlesel bir katılım oldu.

Haber: Hasan Subaşı
Fotoğraflar: Ahmet Yılmaz

Köln merkezi tren istasyonunun önünde düzenlenen anma, gülbenk okunup delil uyandırılarak ve katliamda hayatın kaybeden  33 aydın  ve sanatçı için bir dakikalık saygı duruşu yapılarak başlatıldı. Bu yol hizmetlerini AABF NRW Bölge İnanç Kurulu’ndan Mehmet Korkmaz  Dede ile Necla Akbaba Ana birlikte yürüttüler.

Anmaya katılan kitle Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Kuzey Ren Vestfalya Bölge Temsilciliği ile AKM’ler tarafından hazırlana üzerinde Sivas katliamıyla ilgili sloganların yazılı olduğu dövizleri ve katliam‘da hayatını kaybeden 33 aydın ve sanatçının fotoğraflarını taşıdı.

Çiler Fırtına’nın sunuculuk yaptığı anmaya çok sayıda Alman siyasetçi katılıp konuşma yaparak Alevilere desteklerini sundular. Çiler Fırtına, anmada konuşma yapan Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti SPD Milletvekili Susanna Dos Santos- Hermann’a,  Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Birlik 90/ Yeşiller Milletvekili Berivan Ayvaz’a, Köln Belediye Başkanı Elfi Sho-Antwerpes’e, Sol Parti Köln Belediyesi Fraksiyon Başkanı ve Köln Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Jörd Detjen’a, Sol Parti Köln Belediyesi Meclis Üyesi Güldane Topyürek’e ve NS-Dokümantasyon Merkezi Yöneticisi Martin Sölle, Alevi kurumları adına teşekkür etti.

Madımak katliamında hayatın kaybedenleri anma etkinliğinde  AABF  NRW Bölge Temsilciliği adına Başkan Soner Solmaz konuştu. Solmaz’dan sonra  basın açıklamasının Almanca  metnini okumak için  AABF WRW Bölge yöneticisi Sibel Gümüş söz aldı.

Anmada son konuşmayı yapan AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, Madımak Oteli’nin önünde 33  canı ananların yüreklerinin yanında olduğunu, gelecek yıl Madımak Oteli’nin önüne yine on binlerle gideceklerini vurguladı.

Başkan Mat konuşmasının devamında, şunları ifade etti: “Madımak Oteli’nde kıblesi  insan olan 33 Can yakılarak katledildi.  Biz AABF olarak genel kurulumuzda Dersim 1938 kırımından dolayı, 4 Mayıs’ı kara gün ilan ettik.  2 Temmuz 1993’de Aleviler için kara bir gündür.  Bu gün kara kılan 33 canımızı Madımak Oteli’nde diri diri yakarak katledilmeleridir! Madımak Utanç Müzesi Olana kadar Sivas’a gideceğiz” dedi. Çiler Fırtına’nın sunuculuk yaptığı anmada  ateşte semah dönenlerin aşkına semah dönüldü. Ali Asker Arduç’un deyişler söylediği anma, delilin sır edilmesiyle birlikte sonlandırıldı.

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

18 Mayıs’ta 33 Can Aşkına Ankara Yenimahalle’deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde buluşalım!

"Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Tanıtımı ve 2 Temmuz Madımak...

Selma Orundaş: Eşikteki ile Döşektekinin Kudreti

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 285. sayısında yayınlanmıştır. “Yol cümleden...

Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Belgesel Filmi

BİLGİLENDİRME Sevgili Canlar, Madımak Katliamı Hafıza Merkezi Belgesel Filmi 2 Temmuz'da...

Özge Göncü: İyi Olmamızın Mücadele İle Ne Alakası Var?

Bu yazı Alevilerin Sesi dergisinin 285. sayısında yayınlanmıştır. Çetin mücadele...

Alevilerin Sesi dergisine abone olmak ister misiniz?